80. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz napaści Związku Sowieckiego na Polskę była asumptem do przygotowania w Muzeum Kamienica Orsettich czasowej wystawy pt. 1939. Dwie okupacje, ukazującej Jarosław i okoliczne miejscowości na chwilę przed wybuchem wojny oraz życie mieszkańców powiatu pod okupacją niemiecką i sowiecką.
– Pierwsza część wystawy dotyczy czasów dwudziestolecia międzywojennego. Przedstawia miasto, w którym prężnie działały szkoły i rozwijał się garnizon. Tuż przed agresją niemiecką, w sierpniu 1939 roku, ludzie wiedli normalne, spokojne życie. 1 września świat wywrócił się do góry nogami[paywall]. Tego czasu, czasu dwóch okupacji naszego powiatu, dotyczy druga część wystawy, na której uczniowie dowiedzą się, jak przebiegała kampania wrześniowa w Jarosławiu i w okolicach i jak obydwaj najeźdźcy podzielili między siebie powiat jarosławski. Poprzez eksponaty i galerię zdjęć przedstawiono również trudną, czasem tragiczną codzienność pod okupacją – wyjaśnił Konrad Sawiński z Wydziału Rozwoju i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Jarosławiu.
Wystawę nie tylko można zwiedzać, ale i w oparciu o nią zorganizować lekcję historii. Dlatego jarosławskie starostwo zaprasza młodzież wraz z nauczycielami. Zajęcia prowadzone w oparciu o tę ekspozycję kierowane są do uczniów klas VI – VIII szkół podstawowych oraz do uczniów szkół średnich. Uczestniczącej w nich młodzieży zostanie przybliżona problematyka II wojny światowej ze szczególnym naciskiem na wydarzenia tego okresu, dotyczące Jarosławia i okolic.
– Prosimy o rezerwację dogodnego terminu z co najmniej dwudniowym wyprzedzeniem. Placówka organizuje tego typu zajęcia od wtorku do piątku w godzinach od 9 do 13. Wystawa będzie dostępna do końca tego roku – dodał K. Sawiński.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Najlepszy okres prosperity Jarosławia był za miłościwie nam panującego cesarza Franciszka Józefa.Póżniej już było znacznie gorzej a nawet gorzej niż źle.W okresie II RP w powiecie trup się ściel gęsto między innymi w Muninie gdzie do ludzi strzelano jak do kaczekTo samo się dzieje za panowania Niemców jak też Sowietów .Tak prawdę mówiąc jeszcze Jarosław nie uzyskał poziomu dobrobytu jaki był za miłościwie nam panującego Franciszka Józefa.
Najlepszy okres prosperity Jarosławia był za miłościwie nam panującego cesarza Franciszka Józefa.Póżniej już było znacznie gorzej a nawet gorzej niż źle.W okresie II RP w powiecie trup się ściel gęsto między innymi w Muninie gdzie do ludzi strzelano jak do kaczekTo samo się dzieje za panowania Niemców jak też Sowietów .Tak prawdę mówiąc jeszcze Jarosław nie uzyskał poziomu dobrobytu jaki był za miłościwie nam panującego Franciszka Józefa.