W tym roku mija 25 lat od wprowadzenia nowego podziału administracyjnego Polski, w wyniku którego nasz kraj podzielono na 308 powiatów. 25 lat służby na rzecz mieszkańców hucznie świętował powiat przemyski. Uroczystość zorganizowana na Zamku Kazimierzowskim była sposobnością do uhonorowania pracowników przemyskiego starostwa oraz podpisania partnerskiej umowy z miastem Svidnik na Słowacji.
Uroczystość 25-lecia istnienia powiatu przemyskiego uczczono sesją rady powiatu, która odbyła się w niecodziennym anturażu, bo w zamkowych murach. Nie były to typowe obrady. Spotkanie, w którym wzięli udział posłowie Mieczysław Kasprzak i Marek Rząsa, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, wicemarszałek województwa Piotr Pilch, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, przewodniczący rady miejskiej Robert Bal, rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu dr Paweł Trefler, a także szefowie powiatowych służb mundurowych, włodarze gmin powiatu przemyskiego i przewodniczący gminnych rad, stało się okazją do uhonorowania pracowników starostwa. Złotymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali starosta przemyski Jan Pączek i wicestarosta Marek Kudła, ponadto wręczono złote, srebrne i brązowe Medale za Długoletnią Służbę i okolicznościowe statuetki urzędnikom starostwa i podległych mu instytucji (łącznie uhonorowane zostały tego dnia 43 osoby).
Ceremonię odznaczeń uzupełnił referat poświęcony powstaniu samorządów w Polsce, który wygłosiła[paywall] naczelnik wydziału organizacyjno-administracyjnego i spraw obywatelskich Starostwa Powiatowego w Przemyślu Małgorzata Chomycz-Śmigielska. Ważną częścią jubileuszowego spotkania było też parafowanie umowy o współpracy powiatu przemyskiego z miastem Svidnik na Słowacji. Sygnowali ją: starosta Jan Pączek i burmistrz Svidnika Marcela Ivančova przy asyście (ze strony słowackiej) szefa Urzędu Miasta Świdnik Miroslawa Nowaka, kierownik wydziału kultury Kristiny Czirowej, dyrektora służb technicznych miasta Świdnik Lukasa Dubeca, głównego kontrolera miasta Świdnik Tomasa Majdy oraz (ze strony polskiej) przewodniczącego rady powiatu przemyskiego Wojciecha Bobowskiego, wicestarosty Marka Kudły, wiceprzewodniczących rady powiatu przemyskiego Bożeny Ryczan i Władysława Maciupy i wiceprezesa Euroregionu Karpackiego Dawida Laska. Obie strony wyraziły nadzieję, że podpisana umowa stworzy warunki do współpracy na płaszczyźnie: gospodarczej, handlowej, kulturalnej, sportowej, turystycznej czy bieżącej wymiany informacji.
Moment podpisania dokumentu poprzedziło wręczenie staroście przemyskiemu J. Pączkowi tytułu Lidera Karpat. To najwyższe rangą wyróżnienie przyznane zostało w uznaniu zasług i w podziękowaniu za zaangażowanie w rozwój Euroregionu przez wiceprezesa stowarzyszenia „Euroregion Karpacki” – Polska Dawida Laska i towarzyszącą mu dyrektor biura Barbarę Inglot. Muzycznym akcentem wyjątkowej, jubileuszowej sesji był występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Przemyślu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze