Reklama

Powiaty jarosławski i lubaczowski chcą iść w kierunku rozwoju transportu publicznego w regionie

17 marca w Starostwie Powiatowym w Lubaczowie odbyło się kolejne spotkanie dotyczące wspólnych działań w ramach Jarosławskiego Związku Komunikacyjnego, będące pokłosiem parafowanego w listopadzie ub. r. porozumienia, na mocy którego powiat lubaczowski podjął decyzję o przystąpienia do jego struktur, powierzając mu tym samym organizowanie transportu publicznego w zakresie przewozów pasażerskich. Rozmawiano m.in. o potrzebie poprawienia dostępności komunikacyjnej powiatu lubaczowskiego i konieczności znalezienia rozwiązania problemu braku dworca autobusowego w Lubaczowie.

Głównym celem spotkania z udziałem starosty jarosławskiego Kamila Dziukiewicza, wicestarosty Krzysztofa Cebulaka, dyrektora Jarosławskiego Związku Komunikacyjnego Tomasza Deca, prezesa jarosławskiego PKS-u Arkadiusza Pawlosa, a także przedstawicieli władz powiatu lubaczowskiego – starosty lubaczowskiego Barbary Broź i wicestarosty Zenona Swatka było omówienie ważnych spraw tyczących się  transportu publicznego oraz podjętej współpracy pomiędzy powiatami jarosławskim i lubaczowskim.

Decyzja ta ma się przełożyć na poprawę jakości świadczonych w tym zakresie usług i większą dostępność transportową dla mieszkańców. Analizowano możliwości podjęcia działań na rzecz poprawy dostępności komunikacyjnej w powiecie lubaczowskim, sporą część dyskusji poświęcono też na kwestię braku dworca autobusowego w Lubaczowie. Ten ostatni problem wymaga pilnego rozwiązania i jest jedną z większych bolączek mieszkańców. Jak podkreśliła starosta lubaczowski Barbara Broź, to zadanie jest traktowane przez lubaczowski samorząd jako priorytetowe.

Reklama

– Wierzymy, że nawiązana współpraca[paywall] przyniesie wymierne korzyści dla mieszkańców powiatu lubaczowskiego – podkreśliła.

Jako że do zadań Jarosławskiego Związku Komunikacyjnego należy organizowanie publicznego transportu zbiorowego na liniach sieci komunikacyjnych powiatowo-gminnych przewozów pasażerskich na terenie powiatów i gmin będących jego uczestnikami, podpisane w jego ramach porozumienie nakłada na nie obowiązek partycypowania w kosztach wkładu własnego do Rządowego Funduszu Przewozów Autobusowych, dającego szansę pozyskania pieniędzy na przewozy autobusowe. Dlatego w trakcie spotkania podpisano umowę, zgodnie z którą powiat lubaczowski wspólnie ze wszystkimi ośmioma gminami należącymi do związku przekaże kwotę 200 tys. zł jako wkład własny na realizację zadania. Środki te, wraz z pozyskanym przez związek dofinansowaniem z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych (łącznie ponad 13 mln zł dla powiatów lubaczowskiego, jarosławskiego i przeworskiego), umożliwią stabilne finansowanie linii autobusowych na ich terenie.

Reklama

Spotkanie było też okazją do wymiany doświadczeń i pomysłów, które mają szansę zaowocować dalszym rozwojem komunikacji publicznej w regionie.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 29/03/2025 13:05
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama