17 marca w Starostwie Powiatowym w Lubaczowie odbyło się kolejne spotkanie dotyczące wspólnych działań w ramach Jarosławskiego Związku Komunikacyjnego, będące pokłosiem parafowanego w listopadzie ub. r. porozumienia, na mocy którego powiat lubaczowski podjął decyzję o przystąpienia do jego struktur, powierzając mu tym samym organizowanie transportu publicznego w zakresie przewozów pasażerskich. Rozmawiano m.in. o potrzebie poprawienia dostępności komunikacyjnej powiatu lubaczowskiego i konieczności znalezienia rozwiązania problemu braku dworca autobusowego w Lubaczowie.
Głównym celem spotkania z udziałem starosty jarosławskiego Kamila Dziukiewicza, wicestarosty Krzysztofa Cebulaka, dyrektora Jarosławskiego Związku Komunikacyjnego Tomasza Deca, prezesa jarosławskiego PKS-u Arkadiusza Pawlosa, a także przedstawicieli władz powiatu lubaczowskiego – starosty lubaczowskiego Barbary Broź i wicestarosty Zenona Swatka było omówienie ważnych spraw tyczących się transportu publicznego oraz podjętej współpracy pomiędzy powiatami jarosławskim i lubaczowskim.
Decyzja ta ma się przełożyć na poprawę jakości świadczonych w tym zakresie usług i większą dostępność transportową dla mieszkańców. Analizowano możliwości podjęcia działań na rzecz poprawy dostępności komunikacyjnej w powiecie lubaczowskim, sporą część dyskusji poświęcono też na kwestię braku dworca autobusowego w Lubaczowie. Ten ostatni problem wymaga pilnego rozwiązania i jest jedną z większych bolączek mieszkańców. Jak podkreśliła starosta lubaczowski Barbara Broź, to zadanie jest traktowane przez lubaczowski samorząd jako priorytetowe.
– Wierzymy, że nawiązana współpraca[paywall] przyniesie wymierne korzyści dla mieszkańców powiatu lubaczowskiego – podkreśliła.
Jako że do zadań Jarosławskiego Związku Komunikacyjnego należy organizowanie publicznego transportu zbiorowego na liniach sieci komunikacyjnych powiatowo-gminnych przewozów pasażerskich na terenie powiatów i gmin będących jego uczestnikami, podpisane w jego ramach porozumienie nakłada na nie obowiązek partycypowania w kosztach wkładu własnego do Rządowego Funduszu Przewozów Autobusowych, dającego szansę pozyskania pieniędzy na przewozy autobusowe. Dlatego w trakcie spotkania podpisano umowę, zgodnie z którą powiat lubaczowski wspólnie ze wszystkimi ośmioma gminami należącymi do związku przekaże kwotę 200 tys. zł jako wkład własny na realizację zadania. Środki te, wraz z pozyskanym przez związek dofinansowaniem z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych (łącznie ponad 13 mln zł dla powiatów lubaczowskiego, jarosławskiego i przeworskiego), umożliwią stabilne finansowanie linii autobusowych na ich terenie.
Spotkanie było też okazją do wymiany doświadczeń i pomysłów, które mają szansę zaowocować dalszym rozwojem komunikacji publicznej w regionie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze