Reklama

Powiaty zacieśniają współpracę. Połączenie sił ma się przełożyć na korzyści dla mieszkańców

Poprawa jakości życia mieszkańców, podniesienie atrakcyjności turystycznej, inwestycyjnej i gospodarczej regionu – to trzy cele, jakie postawili przed sobą sygnatariusze listu intencyjnego podpisanego 7 lutego. Ma być on pierwszym krokiem w kierunku utworzenia Związku Powiatów Południowo-Wschodnich „Przestrzeń Pogranicza”. Dokument potwierdzający zacieśnienie współpracy parafowali przedstawiciele powiatów: przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego i tomaszowskiego. Starosta bieszczadzki Marek Andruch, głównego inicjator przedsięwzięcia, nie był obecny na uroczystości, ale również ten powiat zdecydował się na połączenie sił.

Podpisanie listu intencyjnego, które odbyło się w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, to pokłosie wielomiesięcznych konsultacji i przygotowań, które miały określić ramy współpracy i wspólne cele powiatów przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego, tomaszowskiego i bieszczadzkiego. Zamierzają one wspólnie działać na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu i integracji obszarów przygranicznych, co – według intencji samorządów – ma się przełożyć na rozwój wspólnych inicjatyw w obszarach takich jak: infrastruktura, kultura, edukacja, turystyka oraz ochrona środowiska.

Sygnatariusze listu intencyjnego zadeklarowali prowadzić wspólne działania na rzecz zachowania i popularyzacji dziedzictwa przyrodniczego, wspierania rozwoju turystyki, lokalnej gospodarki i edukacji ekologicznej, budowanie relacji transgranicznych, wzmacnianie lokalnej tożsamości i wspieranie inicjatyw na rzecz mieszkańców celem podniesienia standardów życia.

Reklama

– Zależy nam na szeroko rozumianej współpracy pomiędzy powiatami pogranicza. Jestem przekonany, że wspólne cele wyszczególnione w porozumieniu zostaną zrealizowane oraz że będziemy tworzyli jedność i jeszcze lepszą jakość. Dzięki tej współpracy nie tylko stawiamy na zachowanie tego, co najcenniejsze w naszym regionie, ale także otwieramy drzwi do nowych możliwości rozwoju – podkreślił starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz.

Starosta lubaczowski Barbara Broź zaznaczyła z kolei, że połączenie sił może ułatwić pozyskiwanie unijnych funduszy, a co za tym idzie realizację większych projektów, które dla pojedynczego powiatu mogłyby być trudne w realizacji.

Reklama

Przekonanie o słuszności wspólnych działań w ramach „Przestrzeni Pogranicza” wyrazili też obecni na wydarzeniu starosta tomaszowski Henryk Karwan oraz starosta przemyski Bożena Ryczan.

– Liczę, że razem z powiatami, które przystąpiły do porozumienia, będziemy mogli polepszać to, co będzie służyło mieszkańcom – podkreśliła ostatnia z wymienionych.

Pierwszy krok został zrobiony, teraz czas na kolejne, które mają przynieść korzyści zarówno samorządom, jak i ich mieszkańcom.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 22/02/2025 12:56
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama