Poprawa jakości życia mieszkańców, podniesienie atrakcyjności turystycznej, inwestycyjnej i gospodarczej regionu – to trzy cele, jakie postawili przed sobą sygnatariusze listu intencyjnego podpisanego 7 lutego. Ma być on pierwszym krokiem w kierunku utworzenia Związku Powiatów Południowo-Wschodnich „Przestrzeń Pogranicza”. Dokument potwierdzający zacieśnienie współpracy parafowali przedstawiciele powiatów: przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego i tomaszowskiego. Starosta bieszczadzki Marek Andruch, głównego inicjator przedsięwzięcia, nie był obecny na uroczystości, ale również ten powiat zdecydował się na połączenie sił.
Podpisanie listu intencyjnego, które odbyło się w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, to pokłosie wielomiesięcznych konsultacji i przygotowań, które miały określić ramy współpracy i wspólne cele powiatów przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego, tomaszowskiego i bieszczadzkiego. Zamierzają one wspólnie działać na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu i integracji obszarów przygranicznych, co – według intencji samorządów – ma się przełożyć na rozwój wspólnych inicjatyw w obszarach takich jak: infrastruktura, kultura, edukacja, turystyka oraz ochrona środowiska.
Sygnatariusze listu intencyjnego zadeklarowali prowadzić wspólne działania na rzecz zachowania i popularyzacji dziedzictwa przyrodniczego, wspierania rozwoju turystyki, lokalnej gospodarki i edukacji ekologicznej, budowanie relacji transgranicznych, wzmacnianie lokalnej tożsamości i wspieranie inicjatyw na rzecz mieszkańców celem podniesienia standardów życia.
– Zależy nam na szeroko rozumianej współpracy pomiędzy powiatami pogranicza. Jestem przekonany, że wspólne cele wyszczególnione w porozumieniu zostaną zrealizowane oraz że będziemy tworzyli jedność i jeszcze lepszą jakość. Dzięki tej współpracy nie tylko stawiamy na zachowanie tego, co najcenniejsze w naszym regionie, ale także otwieramy drzwi do nowych możliwości rozwoju – podkreślił starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz.
Starosta lubaczowski Barbara Broź zaznaczyła z kolei, że połączenie sił może ułatwić pozyskiwanie unijnych funduszy, a co za tym idzie realizację większych projektów, które dla pojedynczego powiatu mogłyby być trudne w realizacji.
Przekonanie o słuszności wspólnych działań w ramach „Przestrzeni Pogranicza” wyrazili też obecni na wydarzeniu starosta tomaszowski Henryk Karwan oraz starosta przemyski Bożena Ryczan.
– Liczę, że razem z powiatami, które przystąpiły do porozumienia, będziemy mogli polepszać to, co będzie służyło mieszkańcom – podkreśliła ostatnia z wymienionych.
Pierwszy krok został zrobiony, teraz czas na kolejne, które mają przynieść korzyści zarówno samorządom, jak i ich mieszkańcom.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze