Rozpoczęły się prace przy budowie pomnika Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia. Monument powstanie przy Wybrzeżu Józefa Piłsudskiego w Przemyślu, między wejściem na kładkę pieszo-rowerową i hotelem Accademia.
Z wnioskiem o upamiętnienie zwrócili się do Rady Miejskiej w Przemyślu i prezydenta członkowie tutejszego oddziałuZwiązku Sybiraków. Autorem projektu monumentu jest przemyski artysta rzeźbiarz Marian Szajda. Jego bryła pomyślana została w formie otwartego wagonu, prześwit[paywall] prowadzi do nieznanego, do pustki i braku nadziei. Pomiędzy ścianami w hołdzie dla zesłańców i tych, którym nie dane było przeżyć podróży, zostanie umieszczony znicz. Płonąc oświetli ażurowy krzyż. Lewa frontowa część pomnika upamiętni ofiary Katynia, prawa strona gehennę Sybiru. Według autora, symbolika jest prosta, nie narzuca się, ale dociera do każdego. Wrażenie podkreśla surowe zestawienie betonu z żeliwem. Koszt monumentu to około 150 tysięcy złotych. Decyzja o budowie zapadła w pierwszym kwartale 2014 roku podczas sesji Rady Miejskiej w Przemyślu
– Rozpoczęły się prace przygotowawcze związane z upamiętnieniem – informuje Witold Wołczyk, rzecznik prasowy prezydenta Przemyśla. – Polegają na rozbiórce dawnego tarasu oraz usunięciu krzewów z działki, na której ma ono powstać – dodaje.
Wykonawcą monumentu jest jego projektant. Dzieło będzie gotowe prawdopodobnie w połowie przyszłego roku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Ciekawe kiedy powstanie Pomnik Polaków bestialsko wymordowanych przez ukraińskich nacjonalistów z band OUN UPA .
Ale paskudztwo!!! Oczywiście zesłańców na Syberię TRZEBA upamiętnić, ale nie taką architektoniczną maszkarą przypominającą tandetny, lastrikowy nagrobek z lat dziewięćdziesiątych.
Mam nadzieję i pewnie tak będzie, że w rzeczywistości po wybudowaniu pomnik będzie wyglądał bo z tego zdjęcia wynika, że nie jest doprecyzowany
A czy bydlęce wagony wyglądały ładnie?
Ciekawe kiedy powstanie Pomnik Polaków bestialsko wymordowanych przez ukraińskich nacjonalistów z band OUN UPA .
Ale paskudztwo!!! Oczywiście zesłańców na Syberię TRZEBA upamiętnić, ale nie taką architektoniczną maszkarą przypominającą tandetny, lastrikowy nagrobek z lat dziewięćdziesiątych.
Mam nadzieję i pewnie tak będzie, że w rzeczywistości po wybudowaniu pomnik będzie wyglądał bo z tego zdjęcia wynika, że nie jest doprecyzowany