Obietnica, jaką 8 października 2019 r. na dworcu PKP w Przemyślu złożył premier Mateusz Morawiecki (Prawo i Sprawiedliwość) przybrała realne kształty. 11 maja br. w nietypowym miejscu, bo pod Krzyżem Zawierzenia na Zniesieniu, doszło do podpisania tzw. programu inwestycyjnego dla budowy zachodniej obwodnicy miasta. Najważniejszy autograf na dokumencie był autorstwa ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.
– To bardzo ważne przedsięwzięcie dla mieszkańców tych rejonów. Polacy, przemyślanie mają prawo do korzystania z bezpiecznych dróg, żeby ruch samochodów ciężarowych i osobowych, smród spalin im nie dokuczał. Program 100 obwodnic ma to na celu. Dotyczy wszystkich województw. To program, który pozwoli także dać kolejne miejsca pracy, tym razem w budownictwie – powiedział minister A. Adamczyk, który przy okazji podpisał podobne dokumenty odnośnie budowy obwodnicy Nowej Dęby oraz Kolbuszowej.
Projekt przebiegu obwodnicy jest jeszcze w głowach fachowców. Nie została narysowana na mapie nawet jedna kreska. To jednak nie oznacza, że w przybliżeniu nie wiadomo, którędy może przebiegać. Wstępnie wiadomo, iż ma liczyć ok. 22 km. Powstanie jako droga klasy GP, czyli głównej o ruchu przyspieszonym. Zaczynałaby się w okolicach Żurawicy, z uwzględnieniem przebudowy znajdującego się tam skrzyżowania, które obecnie jest tzw. wąskim gardłem przy dojeździe do Przemyśla. Wg planów zostanie nad nim wybudowany wiadukt tranzytowy. Dalej odbije na zachód, ominie przemyską dzielnicę Lipowica i w okolicach Ostrowa i Kuńkowiec połączy się z drogą wojewódzką 884. Tam powstanie bezkolizyjne skrzyżowanie. W tej okolicy wybudowany zostanie nowy most na Sanie do zachodnich obrzeży Prałkowiec z kolejnym bezkolizyjnym skrzyżowaniem z drogą krajową nr 28 w kierunku Kruhela Wielkiego. Następnie przez pogranicze Grochowiec i Pikulic podąży w kierunku Hermanowic. Tam połączy się z drogą wojewódzką 885 (obecnie remontowaną), która prowadzi do planowanego, polsko-ukraińskiego przejścia granicznego z Ukrainą w Malhowicach.
Planowane rozpoczęcie prac budowalnych to 2024 r.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A co z budową nowego Oddziału Celnego w Przemyślu - https://www.radio.rzeszow.pl/wiadomosci/1365/jadwiga-zenowicz-o-powstaniu-transgranicznego-centrum-obslugi-celnej
Zapomniałem dopisać, że otwarcie ofert na wykonanie tego projektu nastąpiło wiosną 2020r, kiedy podpisanie i przekazanie terenu pod wykonanie nowej Bazy ?
Zapowiedział, podpisano jakiś świstek papieru, rozpoczęcie rok 2024 zakończenie 2026. Ciekawe czy jeszcze któryś z tych sygnatariuszy jeszcze będzie urzędować czy posłować. A kasa, czy ogólnoświatowy kryzys gospodarczy który niewątpliwie będzie po tym wirusie pozwoli na finansowanie tej wątpliwej i według mojej oceny mało potrzebnej przyszłej inwestycji, są sprawy ważniejsze, pilne jak np sprowadzenie poważnego inwestora, rozwój gospodarczy, restauracja i odmalowamie rozpadających się domów i kamienic w centrum mieściny, naprawa chodników, dbałośc o czystośc i estetykę zadupia, systematyczne koszenie trawy i chwastów sięgających już do pasa i to w centrum, wybudowanie przynajmniej jednego zwykłego otwartego baseniku na upalne obecnie lata i wiele, wiele innych pilnych, potrzebnych zadań a nie fantazjować i podniecać się wątpliwą obiecanką, cacanką za 6 lat. Ale kto chce niech się raduje i nie wątpi bo ja znając od lat przemyskich rajców, merów, posłanców Markiem Tadeuszem na czele i naszą "wadzę"w Warszawie takim optymistą nie jestem. Ale jacy wyborcy tacy rządzący, jaki pan taki kram, tak czy nie. A czy ten wysoki osobnik to miłościwie nam panujący obecny mer to Bakun? Niestety w maseczce nie poznaję, myślę że nie zrejterował.
O nie, niedoczytałem, jakiś wiceminister pan Weber. To pytam gdzi jest Bakun. Podpisywanie pomoć ważnejumowy dotyczącej Przemyśla bez gospodarza to jakieś kuriozum nieporozumienie i wstyd. Bakun powinien być obecny a jeśli nie to powinien się odnieśc w stosunku do suwerena do mieszkańców i wyjaśnić dlaczego sprawy dotyczące Przemyśla na szczęście już były Wielki Marszałek Koronny załatwia bez udziału przedstawiceli samorządu tj prezydenta oraz radnych. Czekam na odzew jako suweren.
Cytat z dzisiejszych Nowin - "Obwodnica Przemyśla to nowe zadanie. Pierwszym etapem inwestycji będzie opracowanie dokumentacji w zakresie studium korytarzowego, a kolejnym opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej oraz uzyskanie decyzji środowiskowej. Realizacja zadania została przewidziana w latach lat 2026–2028."Coś z tymi datami nie tak ? W Życiu Podkarpackim zakończenie inwestycji 2026, a w Nowinach rozpoczęcie, gdzie prawda ?
Fatamorgana czyli kolejny urojony obraz przy bardzo wysokim współczynniku zaniku fal mózgowych.Nic dziwnego,ze nikogo powaznego nawet woźnego z Urzędu Miasta nie było prócz jajcarzy widocznych na zdjęciu.Tym razem juz nie na peronie dworca lecz na utwardzonym placu przy Kopcu podpisują.Nastepne podpisy do tej inwestycji zapewne w rejonie szaletów miejskich
trochę optymizmu i wiary a będzie lepiej każdemu no i uśmiechu na codzień jak suweren zadowolony to i jakby miasto piękniejsze i czego sobie i wszystkim życzę i nie narzekajcie bo to jest takie śmieszne i zarazem prymitywne...
Realizacjia zadania w latach 2026-2028, czyli na początek 6 lat papierologii a później budowa : 22km. w 2 lata (wiadukty, most itd.) nie realne. Zostając przy temacie budowy dróg, to jaki jest postęp prac na odcinku Przemyśl - Medyka? Zimy nie było, pogoda sprzyja, granica zamknięta, zapowiedziana hucznie w ubiegłym roku, prace powinno być w 40% realizacji?
Szanowny mieszkańcu Przemyśla! W którym miejscu tekstu jest mowa o terminie zakończenia prac???Na litość boską, czytajcie Państwo ze zrozumieniem i dokładnie!
Oczywiście - a "ciemny lud" się podnieca czy otworzą w 2026 czy może w 2057 roku? To jasne, że nie było nikogo z władz bo to tylko teatr wyborczy , pic na wodę dla tegoż właśnie "ciemnego luda". Wspomnicie kiedyś moje słowa - żadnej zachodniej obwodnicy nie będzie!Nawet awiator burdelowy wystrojony jak na boże ciało się pojawił, myśląc zapewne, że lud zapomniał.
Realizacjia zadania w latach 2026-2028. Tak informacja jest podana przez ministerstwo infrastruktury!
Pytanie do redakcji, a skąd wzięliście datę rozpoczęcia?
Budowa tej obwodnicy to dramat, to dewastacja najpiękniejszych naturalnych walorów okolic miasta Przemyśla. Mieszkańcy tylko na tym stracą, bo przecież nie zyskają na przejeżdżających huczących tirach.Sam mieszkam niedaleko obwodnicy i wiem jaki hałas to generuje przez całą dobę. To dewastacja przyrody i krajobrazu.Czy na prawdę z Żurawicy do Heramanowic trzeba jechać przez Kuńkowce i Prałkowce ? To chory pomysł.
Jakim prawem na terenie Przemyśla bez władz (obojętnie jakie one są) podpisuje się dziwne papiery.
Mam pytanie do gazety? Dlaczego ten artykuł nie jest płatny tak jak pozostałe tutaj??? Jakoś dziwnym trafem jeśli jest to artykuł o działalności Naszej władzy to wszyscy mogą czytać.... Żenujące pismaki z Was , co się porobiło z tej gazety!!!
Podobno dokument mieli podpisać przy ulicy Skalnej/30 metrów od Krzyża/,ale nie potrafi tam dojechać!
Bo to kiełbasa wyborcza przed wyborami.Raz byłem na meczu Czuwaju w ręczną i widziałem jak cała hala wygwizdała i wybuczała Mareczka, który raczył po kilku latach bycia 2-gą osobą w kraju załatwić parę złotych na cokolwiek w Przemyślu.Fałsz i obłuda
Do Krzyska:Tez jestem zdziwiony.Bez władz miasta?Chyba z własną inicjatywa wychodzą, zeby wesprzeć.i co?Dalej zle?Tak zle i tak tez zle.To kiedy bedzie dobrze?zawsze wszystko bedzie zle?
Szanowny Oserwatorze jak znasz obszar Przemysla to chyba w przyblizeniu wiesz,ze ta inwestycja mija teoretycznie tereny Miasta no zachacza o Kruhel i Lipowice.Ale kim jest ten "chłopak" Bakun?????.Przecież on sie nie liczy w niczym,a dlatego,ze nie zna się na niczym.Podjec do Nehrybki i zaptyaj,a najlepiej popatrz na jego obejście.
To ma byc jak nazwa mówi 'Obwodnica,czyli odciążenie Miasta od ruchu tranzytowego.Jak popatrzysz na mape to zobaczysz,ze to są jedyne obnizenia/przełecze/ na tej trasie.Jak pamietam to taka obwodnica była juz planowana w latach 70 podobnie jak most na Krzemieniec -Rzeczna.Nawet bt=yły słozone materiały na Krzemiencu,które zostały sprzedane,podobnie jak belki nosne na kryte lodowisko i nagle pojechały na budowe Hali na Podpromiu.
Pomysł zniszczenia pól, lasów, zapewne także domów, które trzeba będzie wyburzyć, tylko po to, żeby zbudować kolejną drogę na Ukrainę, to czysta głupota! Po co , skoro tuż obok jest przejście w Medyce? A wpakować TIRy na tory, kolej zarobi, natura odpocznie! Bezmyślność decydentów powoduje, że ręce opadają.
Wpieprzyć się chcą z drogą, hałasem, nocnym zanieczyszczeniem światłem od lamp ulicznych (tzw. light pollution) w najładniejsze zakątki Przemyśla i najbliższych okolic naszego miasta. Przeciąć podmiejskie ekskluzywne dzielnice mieszkaniowe typu Lipowica, Ostrów, Prałkowce ruchliwą trasą. Czytam, patrzę na mapę Google i przerażenie mnie ogarnia. Mam głęboką nadzieję, że to coś nigdy nie wejdzie do fazy realizacji a najbogatsi i co za tym idzie najbardziej wpływowi mieszkańcy ww. osiedli domów jednorodzinnych NIGDY nie dopuszczą by ten szaleńczy plan dewastacji wszedł w życie.
Ooo, ale jak przyleciał ten były marszałek Kuchciński? Na paralotni? Jeżeli tak, to ma idealne warunki, aby wzbić się z Kopca z powrotem do Huwnik.
A może by tak sprawdzić kto ma wykupiony teren w zdłóz trasy obwodnicy, ciekawe :)
Szczerze cię popieram.Przecież można tą trasę poprowadzić od strony wschodniej.Byłoby taniej , bez dewastacji środowiska i z lepszym efektem do rozwoju infrastruktury dla biznesów wokół trasy.Taka trasa generuje hałas w promieniu nawet do 2-3 km.
Niech ludzie z Lipowicy , Ostrowa i Prałkowiec zastanowią się jak poprawi im sie komfort życia, gdy im koło domów puszczą drogę z tirami z całej Europy .Niech każdy spędzi 1/2 godziny przy jakiejś obwodnicy i sobie posłucha.
To nawet nie musi być przy samej obwodnicy. Wieczorem a zwłaszcza nocą wyraźnie słychać charakterystyczne uderzenia kół pędzących pojazdów na złączach dylatacyjnych pomiędzy wiaduktem a mostem na istniejącej obwodnicy w promieniu co najmniej 1,5 km. Słychać to dudnienie nie tylko w blokach na Monte Czssino , ale nawet na Bielskiego czy na Zniesieniu. Łatwo sobie wyobrazić jak się żyje w bezpośrednim sąsiedztwie takiej drogi.
Gdy do mieszkańców tych wszystkich pięknych, nowych domów wybudowanych w ostatnich latach na terenach, przez które ma przebiegać obwodnica (końcówka Lipowicy, Ostrów, Kuńkowce, potem Prałkowce , może Kruhel) dotrze, co czeka ich, a może nawet konkretnie ich domy, nie będą zachwyceni! Jak można planować obwodnicę w takim terenie, gdzie willa na willi i właśnie po to właśnie tam je wybudowano, żeby żyć w spokoju?! Widzę tu więcej zaniepokojonych głosów, więc może zawczasu należy zacząć nagłaśniać problem dewastacji środowiska oraz zakłócenia spokoju mieszkańców tą w gruncie rzeczy mało potrzebną drogą ...
A staliście kiedyś w wielkim korku do mostu głównego obok hotelu Academia . Aby tam dojechać trzeba stracić 15-20 minut w godzinach szczytu oraz jak jest jakaś impreza plenerowa . Ja jadąc na osiedle Kmiecie nie musiałbym z np. Krasiczyna pchać się do centrum ale już np. w Ostrowie mógłbym przejechać przez rzekę San .
Panie "czykins", w Krasiczynie za zamkiem przez most na Sanie dalej Korytniki, Wapowce i osiedle Kmiecie, bez problemów i nerwów, ale jak się nie zna topografii terenu to trudno.
Potrzebny to i owszem jest most, ale na przedłużeniu ul. Rzecznej do ul Sanockiej. Taka przeprawa planowana była już dekady wstecz i to ją należałoby ruszyć z miejsca. Wtedy problem stania w korku na ul. Piłsudskiego raczej by się zdematerializował. A jeśli dobra zmiana tak bardzo chce nam-mieszkańcom Przemyśla i okolic dogodzić, to proszę bardzo pomyśleć nad tunelem pod całą tą górą zwaną Zniesieniem (początek na ul Sanockiej a końcówka już w okolicy wysypiska śmieci z wyjazdem do ronda na ul Słowackiego). Natomiast odcinek z Żurawicy przez Lipowicę, Ostrów do doliny Sanu jest zbędny i szkodliwy a jego brak zapewne zrekompensowałby budowę tunelu
Na zdjęciu widać picerów i niczego więcej. Lepsze miejsce do podpisania aktu to WORD przemyski. Tam urzęduje specjalista w każdym zakresie, jego obecność byłaby bardziej istotna niż samego biskupa.
A co z budową nowego Oddziału Celnego w Przemyślu - https://www.radio.rzeszow.pl/wiadomosci/1365/jadwiga-zenowicz-o-powstaniu-transgranicznego-centrum-obslugi-celnej
Zapomniałem dopisać, że otwarcie ofert na wykonanie tego projektu nastąpiło wiosną 2020r, kiedy podpisanie i przekazanie terenu pod wykonanie nowej Bazy ?
Zapowiedział, podpisano jakiś świstek papieru, rozpoczęcie rok 2024 zakończenie 2026. Ciekawe czy jeszcze któryś z tych sygnatariuszy jeszcze będzie urzędować czy posłować. A kasa, czy ogólnoświatowy kryzys gospodarczy który niewątpliwie będzie po tym wirusie pozwoli na finansowanie tej wątpliwej i według mojej oceny mało potrzebnej przyszłej inwestycji, są sprawy ważniejsze, pilne jak np sprowadzenie poważnego inwestora, rozwój gospodarczy, restauracja i odmalowamie rozpadających się domów i kamienic w centrum mieściny, naprawa chodników, dbałośc o czystośc i estetykę zadupia, systematyczne koszenie trawy i chwastów sięgających już do pasa i to w centrum, wybudowanie przynajmniej jednego zwykłego otwartego baseniku na upalne obecnie lata i wiele, wiele innych pilnych, potrzebnych zadań a nie fantazjować i podniecać się wątpliwą obiecanką, cacanką za 6 lat. Ale kto chce niech się raduje i nie wątpi bo ja znając od lat przemyskich rajców, merów, posłanców Markiem Tadeuszem na czele i naszą "wadzę"w Warszawie takim optymistą nie jestem. Ale jacy wyborcy tacy rządzący, jaki pan taki kram, tak czy nie. A czy ten wysoki osobnik to miłościwie nam panujący obecny mer to Bakun? Niestety w maseczce nie poznaję, myślę że nie zrejterował.