Nie, nie jestem zdania, by debata dotycząca miejskiego becikowego w Jarosławiu miała charakter wyborczy. Nie bardzo wiem, kto miałby spić śmietankę z takiego sukcesu, gdyby udało się go osiągnąć. Chętnych jest zbyt wielu, a sam partyjny szyld to w tym przypadku zbyt mało.
Jednak na ostatniej prostej kampanii, podczas parady konferencji, mitingów, otwarć, zamknięć, przecięć i obietnic, ten krótki spór o miejskie becikowe stał się dla mnie soczewką, w której skupiły się najważniejsze problemy, z jakimi staniemy już w najbliższą niedzielę przy wyborczych urnach. Przede wszystkim znalazła się wśród nich bezpardonowa retoryka, która w sali narad ratusza brzmiała zupełnie tak, jak ta w sejmowych ławach – byle przyłożyć przeciwnikowi, byle wypunktować jego niedostatki. I nieważne, czy narazimy się na śmieszność pustym frazesem, czy zmanipulujemy fakty kreatywnym podejściem do arytmetyki, ważne, by wytknąć palcem przeciwnika, postraszyć kataklizmem tych, co słuchają, a ten kto ma uwierzyć i tak uwierzy. Druga kwestia to pytanie „jak dać”, bo na rozterkę „czy dać”, wszyscy odpowiedzieli gromkim „tak” już dawno. Jedni woleliby transfer bezpośredni, tak by potencjalny wyborca wiedział, ile i z czyjej ręki dostał. Drugich ta bezpośredniość razi. Woleliby dać, ale w usługach, inwestycjach, ułatwieniach. Dlaczego? Bo według nich tak działa państwo. Nie przekłada z kupki na kupkę, ale za grosz wielu kupuje to, na co jednego nie byłoby stać. To podejście do dysponowania publicznym pieniądzem takie samo jest na dole, w samorządach, jak i na górze, w rządowych gabinetach. Wiele wskazuje na to, że wiara w jeden lub drugi model zdecyduje o tym, jak po 13 października będzie wyglądała polska rzeczywistość. Nie mogę się jednak pozbyć wątpliwości, czy to aby na pewno mądre kryterium.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Cześć. Proszę, odpowiedz mi, przesyłając mój identyfikator e-mail, mam coś ważnego do omówienia z Tobą. tutaj jest mój e-mail:(sgthelenmarkm@aol.com)
Cześć. Proszę, odpowiedz mi, przesyłając mój identyfikator e-mail, mam coś ważnego do omówienia z Tobą. tutaj jest mój e-mail:(sgthelenmarkm@aol.com)