Reklama

Prawie 100 motocyklistów na tropie historii. Przemyśl był jednym z przystanków [ZDJĘCIA]

Przemyśl był jednym z przystanków tegorocznej edycji „Edukacyjnego Rajdu Motocyklowego”. Uczestnicy, podobnie jak podczas poprzednich odsłon wydarzenia, ruszyli szlakiem ważnych miejsc związanych z historią. W tym roku impreza odbyła się pod hasłem „Walka o kształt granicy wschodniej – cz. 1”.

16 sierpnia na starcie rajdu stawiło się prawie 100 motocyklistów. Nie jest to zresztą pierwszy raz, kiedy inicjatywa połączenia turystyki z historią ściągnęła tak wielu miłośników jednośladów. Tegoroczna odsłona rajdu nawiązywała do obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

– To była nasza 4. wyprawa motocyklowa, tym razem, ze względu na trwającą epidemię, jednodniowa, a więc bez noclegu i ogniska, jak miało to miejsce w czasie poprzednich edycji. Staramy się łączyć turystykę motocyklową, która jest bardzo popularna i lubiana, z pogłębianiem wiedzy na temat historii. Odwiedzamy razem ciekawe historycznie miejsca i staramy się, by każdy z uczestników wyniósł z tych wypraw niemałą wiedzę na temat regionu. W grupie nie brakuje nam zwykle pasjonatów historii, którzy potrafią o niej ciekawie opowiadać. W poprzednich edycjach nasze wyjazdy połączone były też ze spotkaniami z lokalnymi regionalistami, a często również świadkami historii. Tych ostatnich zabrakło w tym roku, bo są to już ludzie starsi, których w obliczu trwającej epidemii nie chcieliśmy narażać – mówi organizatorka rajdu Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik PUW w Rzeszowie.

Uczcili pamięć żołnierzy

Uczestnicy wyruszyli z Łowczówki w woj. małopolskim, gdzie w 1914 r. stoczona została bitwa z udziałem żołnierzy Legionów Polskich. Kolejnym punktem zbiórki było Krosno i wizyta w Prywatnym Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych. Potem uczestnicy odwiedzili Przemyśl. Tu, przed pomnikem Orląt Przemyskich złożyli kwiaty.

Następnym przystankiem w nadsańskim grodzie był Cmentarz Zasański, gdzie uczestnicy eskapady uczcili pamięć żołnierzy poległych w latach 1918-1920 w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej. Finałowym postojem był Sędziszów Małopolski i tablica pamiątkowa poświęcona pamięci żołnierzy, którzy w 1920 r. stanęli do walki w obronie Lwowa i Małopolski Wschodniej.

Reklama

– Warto dodać, że 2/3 uczestników rajdu wzięła udział w inicjatywie już czwarty raz, co świadczy o tym, że tego typu wydarzenia są jak najbardziej potrzebne i oczekiwane. Dołączają też nowe osoby, z czego osobiście bardzo się cieszę i liczę, że w przyszłym roku będziemy mogli pokusić się o kontynuację motocyklowych spotkań z historią – podsumowuje  M. Waksmundzka-Szarek. Partnerem rajdu był rzeszowski oddział IPN, a patronat nad nim objął wojewoda podkarpacki.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama