Uroczystym spotkaniem w Gminnym Ośrodku Kultury podsumowano największą do tej pory inwestycję drogową w historii Miasta i Gminy Dubiecko. Było ono okazją do uhonorowania osób zaangażowanych w realizację tego przedsięwzięcia i towarzyszącego mu zadania związanego z wymianą oświetlenia.
Finalny efekt przeprowadzonych prac to 40 odcinków asfaltowych dróg o długości 27,9 km oraz rozświetlające je nowoczesne oprawy oświetleniowe typu LED (w ilości 544 sztuk), zamontowane na terenie całej gminy.
– Na terenie gminy udało się dokonać w pewnym sensie przełomu cywilizacyjnego, którym jest oddanie blisko 30 kilometrów dróg i wymiana wszystkich lamp oświetleniowych, łącznie z tymi najbardziej energochłonnymi. Dzięki obu tym inwestycjom jest i bezpieczniej, i oszczędniej. W obecnej sytuacji, kiedy koszty energii elektrycznej lawinowo rosną, ta druga inwestycja będzie miała ogromne znaczenie dla finansów gminy. Z kolei inwestycje drogowe udało się[paywall] zrealizować w dość krótkim czasie, za cenę w tej chwili już nieosiągalną – podsumowuje burmistrz miasta i gminy Dubiecko Jacek Grzegorzak. Dodał, że nigdy nie udało się zrobić aż tak wiele.Zakończona największa inwestycja drogowa w historii Miasta i Gminy Dubiecko zrealizowana została z udziałem środków zewnętrznych z programów: Polski Ład 2022, Fundusz Ochrony Gruntów Rolnych oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jeśli chodzi o ten pierwszy – łączny koszt projektu wyniósł prawie 12 mln zł, przy czym przebudowa dróg pochłonęła ponad 10 mln 300 tys. zł, a modernizacja oświetlenia blisko 700 tys. zł.
Gmina z własnego budżetu dołożyła 561 tys. 591,37 zł. Z kolei dwa odcinki dróg o długości 760 m.b. przy udziale ponad 100 tys. zł z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych gmina zrealizowała wykładając z własnych środków 120 tys. 256,66 zł. Całe to zadanie kosztowało przeszło 1,5 mln zł.
Natomiast na wykonanie kanalizacji i chodnika wraz z energooszczędnym oświetleniem ,,Stara droga” pozyskano z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych ponad 1 mln 240 tys. zł, dokładając z gminnej kasy 294 tys. 497,60 zł.
– Za sprawą powiatu przemyskiego udało się też na terenie gminy wyremontować dwa dotychczas drewniane mosty (w Nienadowej i Drohobyczce – przyp. aut.), z czego również bardzo się cieszymy – dorzuca J. Grzegorzak.
Warto dodać, że w opracowaniu jest dokumentacja na przebudowę kolejnych odcinków dróg powiatowych i remont mostu tym razem w Przedmieściu Dubieckim. W przyszłorocznym budżecie zarezerwowano też już fundusze na dokumentację dotyczącą remontu mostów w Przedmieściu Dubieckim i Śliwnicy.
W ramach uroczystości podsumowującej zrealizowane inwestycje, która odbyła się Gminnym Ośrodku Kultury w Dubiecku, władze gminy wręczyły pamiątkowe statuetki osobom zaangażowanym w przeprowadzone prace.
Odebrali je: minister Marek Kuchciński, wicemarszałek Piotr Pilch, starosta Jan Pączek, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Przemyślu Janusz Hołyszko, właściciel firmy Bieżące Utrzymanie Dróg z Ruszelczyc Mariusz Ślimak (wykonawca inwestycji drogowych), właściciel dynowskiej firmy Usługi Elektryczne Henryk Hadam (wykonawca inwestycji oświetleniowych) oraz Jerzy Głowacz z UMiG Dubiecko.

fot.UMiG Dubiecko/FB
– W obecnej sytuacji, kiedy koszty energii elektrycznej lawinowo rosną, modernizacja oświetlenia będzie miała ogromne znaczenie dla finansów gminy. Z kolei inwestycje drogowe udało się zrealizować w dość krótkim czasie, za cenę w tej chwili już nieosiągalną – podsumował burmistrz Miasta i Gminy Dubiecko Jacek Grzegorzak, dodając, że nigdy nie udało się zrobić aż tak wiele.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze