Reklama

Prawie 33 mln zł* za fabrykę wagonów w Gniewczynie

11/06/2021 18:03

Mamy kolejny epizod sagi pod tytułem „ratowanie Fabryki Wagonów w Gniewczynie”. Tym razem jednak sprawa wygląda konkretnie. Rada nadzorcza PKP Cargo wydała zgody na zakup zakładów od ich obecnego właściciela, czyli polskiego oddziału słowackiej firmy Forespo. Transakcja ma opiewać na 7,38 mln euro.

*przeliczenie według kursu euro NBP z 7 czerwca 2021


To nie pierwsza próba reaktywacji zlokalizowanej w Gniewczynie Łańcuckiej Fabryki Wagonów.

Postawiony w stan upadłości w 2014 roku zakład usiłowano przywrócić do życia, a przynajmniej tak głosiły plotki, na przełomie 2017 i 2018 r. Wówczas do wznowienia produkcji kolejowej w fabryce nie doszło. T

emat, m.in. za sprawą apeli związkowców z NSZZ „Solidarność” i lokalnego samorządu oraz europosła Tomasza Poręby, powrócił w 2019. Dotychczas poziom wiarygodności tej próby był umiarkowany.

Władze PKP Cargo deklarowały[paywall] chęć ponownego uruchomienia produkcji kolejowej w Gniewczynie, ale na deklaracjach do niedawna się kończyło, a spółka podawała coraz to nowe terminy, do kiedy kwestia ma się rozstrzygnąć. Wygląda jednak na to, że w sprawie nastąpił przełom. PKP Cargo poinformowało, że zarząd spółki wyraził zgodę na zakup fabryki wagonów w Gniewczynie. 

Umowa w 2022

Cała transakcja ma opiewać na 7,38 mln euro, co w przeliczaniu na złotówki po kursie NBP z 7 czerwca daje 32,9 mln zł.

 PKP Cargo zakupi zarówno nieruchomości po dawnej fabryce, jak i jej  majątek ruchomy. Te pierwsze mają kosztować 6,45 mln euro, ten drugi 924 tys. euro.

Zgodnie z komunikatem PKP Cargo transakcja dojdzie do skutku natychmiast po tym, jak gmina Tryńcza zrzecze się prawa do pierwokupu 2 z 7 działek nią objętych. Aby do tego doszło, tutejszy samorząd stosowne kroki prawne powinien sfinalizować do końca bieżącego roku.

Umowa ma zostać podpisana najpóźniej do końca kwietnia 2022 roku. W kwietniu obecnego roku prezes PKP Cargo SA Czesław Warsewicz w rozmowie z nami szacował, że w najbardziej optymistycznym wariancie na uruchomienie produkcji w Gniewczynie potrzeba 18 – 24 miesięcy. To z kolei oznacza, że Fabryka Wagonów w Gniewczynie reaktywowana zostanie najwcześniej w 2024.

Na razie to jednak tylko gdybanie – czekamy na komunikat o przejęciu fabrycznego majątku przez PKP Cargo.

Reklama


pck
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Vei - niezalogowany 2021-06-12 08:12:36

    Oby tylko godnie zapłacili pracownikom za wykonywaną pracę . A nie tak jak ostatnio ludzie pracowali za najniższą pensje a później bez wynagrodzenia przez pół roku aż w końcu padla fabryka wagonów .  Oczywiście cały czas mówiono że to dla dobra fabryki żeby ratować fabrykę przez robotników a dyrektorzy i kierownictwo wynigrodzenie pobierali.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama