Zarząd Województwa Podkarpackiego pozytywnie ocenił projekt złożony przez władze miasta „Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu” i przyznał dofinansowanie (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020) w wysokości prawie 9 mln zł. To znakomita wiadomość, bo trasa to jedna z ciekawszych atrakcji nadsańskiego grodu.
Projekt będzie realizowany wspólnie z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, a jego głównym celem jest zagospodarowanie przemyskich podziemi. Całkowity koszt kontynuacji prac w podziemnej trasie turystycznej to kwota 13 mln 52 tys. 469 zł, z czego 8 mln 726 tys. 313 zł to dotacja unijna[paywall]. Obecnie piwnice pod budynkiem Rynek 1 można zwiedzać. Są niewątpliwą atrakcją architektoniczną, chętnie odwiedzaną przez turystów i mieszkańców.
– Zakres prac do wykonania ma na celu stworzenie interesującego i unikatowego produktu turystyczno-edukacyjnego dla szerszej grupy odbiorców. Zakłada przeprowadzenie prac adaptacyjnych i aranżacyjnych w budynkach i obiektach oraz utworzenie podziemnej trasy turystycznej, która będzie obrazować podziemne miasteczko z szesnastego wieku – złotych wieków dla Przemyśla. Podziemny układ piwnic zostanie tak przygotowany, aby swą strukturą odpowiadał obrazowi topograficznemu miasta. Oczywiście układ ten nie będzie powtarzał planu miasta w sposób dosłowny, ale pewne ulice oraz charakter tętniącego tam życia będą miały swój odpowiednik w faktycznym stanie z szesnastego wieku – wyjaśnił rzecznik prasowy UM w Przemyślu Witold Wołczyk.
Niewątpliwą atrakcją turystyczną będzie możliwość przejścia odrestaurowanym dawnym kolektorem sanitarnym i dobudowanym łącznikiem wprost do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. W tym celu wytypowano też puste i niezagospodarowane pomieszczenia budynku przy Rynek 9 i ul. Serbańskiej 7.
Pomieszczenia tego pierwszego budynku są niezagospodarowane od dłuższego czasu (w pomieszczeniach piwnicznych mieściła się kiedyś restauracja „Mieszczańska”, została zlikwidowana w 2015 r.). Podobnie rzecz się ma z budynkiem przy ul. Serbańskiej 7 – jego pomieszczenia również są niezagospodarowane i nie pełniły konkretnych funkcji użytkowych w ramach działalności Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Realizacja projektu planowana jest na lata 2019 – 2021.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.ktoś nią chodzi, bo ciągle bramka zamknięta koło Arkad
A co do tego mają nowe władze? Skoro wniosek do RPO złożyły stare. "Nowych" zasługa tylko chyba taka, że go nie wycofały
Ale starej władzy nie szanuje się, bo nie ma za co...
Jaki turysta chodzi po piwnicach? Jakie są dochody tego miejsca a jakie zyski-pytanie o efekty inwestowania w takie miejsce, w ktorym mozemy podziwiac puste sciany piwnic? Czy oprowadzanie po tych piwnicach jest rzeczywiście ciekawe i wartościowe? Czy odbywają sie w tym miejscu jakieś dostępne wydarzenia? Moze ktos zwroci sie z zapytaniem o informację publiczną zeby poznać efektywność zarzadzania i inwestowania.Panie Prezydencie, efekty sie liczą, za chwilę konczy sie wsparcie unijne i koło napędowe zatrzyma się...
Witam, grupa na FB, Informacja publiczna - wnioski grupy , to współpraca i wzajemne wsparcie między sobą, osób występujących anonimowo o informację publiczną. Przepraszam i pozdrawiam.
Kto zarzadza tymi piwnicami i kto wniesie wkłąd własny JST
ktoś nią chodzi, bo ciągle bramka zamknięta koło Arkad
Całe Miasto to jedno wielkie podziemie
Brawo nowe władze