Reklama

Prezydenci Polski i Węgier w Przemyślu


W poniedziałek, 23 marca br., w Przemyślu gościć będą prezydenci Polski – Karol Nawrocki i Węgier – Tamás Sulyok. Obaj wezmą udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Ta impreza z kolei to jeden z punktów programu trzydniowej 41. Konferencji „Europa Karpat”, która od 22 do 24 marca br. odbędzie się nad Sanem.


Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej to polskie i węgierskie święto państwowe obchodzone 23 marca od 2007 r. Za pomysłodawców ustanowienia święta uważa się ówczesnych prezydentów Polski i Węgier: Lecha Kaczyńskiego oraz László Sólyoma. 12 marca 2007 r. parlament Węgier uznał dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Za było 324 posłów, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw. Cztery dni później analogiczną uchwałę podjął przez aklamację polski Sejm.

W związku z 19. rocznicą ustanowienia tego święta, w poniedziałek, 23 marca br., wizytę roboczą w Polsce złoży prezydent Węgier Tamás Sulyok. Tego samego dnia, wspólnie z prezydentem Polski Karolem Nawrockim, odwiedzi Przemyśl. Jak już wspomnieliśmy, obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej to jeden z punktów trzydniowej 41. Konferencji „Europa Karpat”, która od 22 do 24 marca br. odbędzie się w Przemyskiej Bibliotece Publicznej im. Ignacego Krasickiego przy ul. Grodzkiej. Oficjalnie obchody święta mają potrwać w Przemyślu od g. 9 do g. 14. Szczegółowy program wizyty prezydentów będzie znany niebawem.

Reklama

Wizyta w Przemyślu prezydentów obu państw sprawi niewielkie utrudnienia w funkcjonowaniu Urzędu Miejskiego w Przemyślu. Ten 23 marca br. będzie czynny dla interesantów od g. 12 w budynku głównym przy ul. Rynek 1. Pozostałe wydziały, zlokalizowane w innych budynkach (przy ulicach: Ratuszowej, Wodnej oraz Rynek 20), będą pracować bez zmian.

Prezydent Węgier Tamás Sulyok 24 marca br. – czyli dzień po wizycie w Polsce – skończy 70 lat. Z zawodu jest prawnikiem, w latach 2016 – 2024 był prezesem węgierskiego Trybunału Konstytucyjnego. W lutym 2024 r. posłowie rządzących ugrupowań Fidesz i KDNP wysunęli jego kandydaturę na urząd prezydenta Węgier. Doszło do tego w okresie kryzysu politycznego – prezydent Katalin Novák podała się do dymisji w związku ze skandalem dotyczącym ułaskawienia wicedyrektora placówki opiekuńczej skazanego za tuszowanie przestępstw pedofilskich swojego przełożonego. 26 lutego 2024 r. parlament przyjął jej rezygnację, na skutek czego obowiązki prezydenta Węgier objął przewodniczący Zgromadzenia Narodowego László Kövér. Jeszcze tego samego dnia posłowie wybrali Tamása Sulyoka na nowego prezydenta (w tajnym głosowaniu „za” oddano 134 głosy; był jedynym kandydatem). Urzędowanie rozpoczął 5 marca tego samego roku.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 17/03/2026 13:20
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama