Prezydent miasta wciąż nie uzyskał absolutorium i wotum zaufania ze strony Rady Miejskiej w Przemyślu. Głosowanie o udzielenie tego pierwszego odbyło się 25 sierpnia br. Za absolutorium dla W. Bakuna było 11 radnych, 12 było przeciw. Tego samego dnia – po prezentacji raportu o stanie gminy miejskiej Przemyśl – odbyło się głosowanie nad wotum zaufania. Wynik był identyczny.
Prezydent miasta złożył pisma do RIO i do wojewody podkarpackiego o stwierdzenie nieważności obu uchwał. Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie negatywnie zaopiniowała uchwałę o nieudzieleniu absolutorium. Skład orzekający rzeszowskiej izby wskazał cztery główne powody swojej opinii.
Po pierwsze, radni nie dokonali[paywall] kompleksowej oceny wykonania budżetu i ustalenia sytuacji finansowej miasta na koniec 2019 r. Przedstawili wprawdzie analizę, ale tylko wybranych elementów budżetu, nie ustalając ich wpływu na jego całościową realizację. Radni większości nie wskazali również „obiektywnych przyczyn” braku wykonania wybranych dochodów i wydatków oraz nie ustalili, czy prezydent ponosi za to winę.
RIO stwierdziła, że radni, oceniając wybrane elementy budżetu, patrzyli, w jakim procencie udało się zrealizować założony plan. Powinni natomiast patrzeć pod kątem zasad prawidłowego gospodarowania finansami, czyli zgodności z prawem, zasad ekonomii, celowości i rzetelności. A tutaj – jak oceniła izba – W. Bakun wywiązał się ze swoich obowiązków prawidłowo.
24 września br. prezydent Przemyśla otrzymał odpowiedź od wojewody podkarpackiego. Okazało się, że wojewoda nie ma podstaw ani mocy prawnej, aby zanegować uchwałę przemyskich radnych o nieudzieleniu mu wotum zaufania.
Podejmowanie uchwały w tej sprawie „(...) wiąże się ściśle z raportem o stanie gminy i debatą nad nim. Po jej zakończeniu rada gminy przeprowadza głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania (...)” – czytamy m.in. w piśmie. Wojewoda zwróciła uwagę – wskazując m.in. na zapisy w Konstytucji RP – że takie decyzje rada podejmuje samodzielnie i na własną odpowiedzialność.
Oznacza to, że nieudzielenie wotum zaufania nie musi zostać uzasadnione. Niepisanym uzasadnieniem jest więc negatywna ocena przez radnych – po debacie – raportu o stanie gminy miejskiej Przemyśl. Warto także wiedzieć, że wyrażenie wotum zaufania i udzielenie absolutorium dotyczą odrębnych kwestii i nie są ze sobą związane.
W tej sprawie 5 października br. odbyła się konferencja prasowa, zorganizowana przez Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości.
– Pan prezydent w piśmie do wojewody podniósł, że nieudzielenie wotum zaufania przez część radnych odbyła się z rażącym naruszeniem prawa. Nie zostało przede wszystkim zaprezentowane uzasadnienie – powiedział przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński.
– Pani wojewoda odpowiedziała, że brak jest podstaw do podejmowania przez nią działań nadzorczych wobec tej uchwały. Co to oznacza? Że uchwała o nieudzieleniu wotum zaufania obowiązuje. Powtórzę po raz kolejny: chcemy współpracować z władzami miasta. Ale na partnerskich warunkach. Chcemy dobra miasta, a nie ciągłych konfrontacji. Pewne rzeczy zaszły za daleko. To sygnał w stronę prezydenta, aby zaczął działać inaczej – dodał.
– Mimo negatywnej opinii RIO i komisji rewizyjnej, prezydent Bakun wciąż nie ma udzielonego przez radnych absolutorium. Drugim krokiem mogłoby być wszczęcie procedury o odwołanie prezydenta ze stanowiska. Nikt wśród radnych PiS, Regii Civitas czy SLD nie miał i nie ma zamiaru podejmować takiego kroku – zapewnił radny Andrzej Berestecki.
Czym jest wotum zaufania?
Wotum zaufania jest konsekwencją oceny przez radę powiatu, miasta, gminy przygotowanego i przedstawionego raportu o stanie gminy, nad którym następnie przeprowadzona zostaje debata. Po jej zakończeniu rada przeprowadza głosowanie nad udzieleniem przedstawicielowi władzy wykonawczej – w tym przypadku prezydentowi – wotum zaufania. Ustawodawca umożliwił radzie – w przypadku jego nieudzielenia – zainicjowanie procedury, która miałaby na celu przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania prezydenta ze stanowiska. Rada oczywiście może, ale nie musi tego robić.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.RIO uchyliło uchwałę o nieudzieleniu absolutorium kropkaNiektórym to ciężko zrozumieć.
Dla dobra miasta proponuję wyprowadzić się z niego i nie degradować bardziej Przemyśla. Dosyć radni przynieśliście temu miastu rozgłosu. Tylko kłótnie wzajemne, a Przemyśl ginie. To miasto za 20 lat będzie wyglądać jak skansen. Brakuje tylko, żebyście doprowadzili Przemyśl do Kraśnika bis.
Kik-u! Mistrzu logiki! Czego nie rozumiesz? Rada miasta nie udzieliła absolutorium Bakunowi. Uchylenie uchwały nie oznacza, że absolutorium otrzymał. Czego geniuszu nie rozumiesz?
Większość radnych należało by odwołać, razem z Prezydentem. Nic nie robicie dla miasta, po co tylu urzędników i budynków. Połączcie wydziały, pozwalniajcie część tych co nic nie robią i miasto zaoszczędzi. Do roboty się weźmiecie jak będzie Wam się kadencja konczyła. Dość wstydu żeście radni wraz z Prezydentem przynieśliście miastu. Konfederacja powinna rządzić a nie Wy z Pisu, Lewicy czy z PO.
Cała Rada, cały Urząd do odwołania, ja wybrałem - pomyliłem się. Jeden lepszy od drugiego, ważne by dieta wpływa co miesiąc, żaden przez COVID nie zaproponował obcięcia diety nawet o 100 zł. dlaczego? Większość Radnych decyduje o Przemyślu mieszkając w jego granicach. Wiekszość Radnych przychodziła do rady z zamiarem załatwienia spraw dla miasta , a wyszło jak zwykle.
Ani dostał ani nie dostał, ale referendum nie mogą zrobić :)
Cytuję..."" Radny Andrzej Berestecki (z lewej) zapewnił, że nikt wśród radnych PiS, Regii Civitas czy SLD nie miał i nie ma zamiaru wszczynać procedury odwołania prezydenta Wojciecha Bakuna ze stanowiska.."" - to po co ten cały bajzel robicie?, a dlaczego nie podejmiecie radni tego kroku i takiej decyzji ?, czego się boicie? UTRATY własnych stołków i apanaży? Powiem tak większość mieszkańców jest za Prezydentem miasta, większość mieszkańców przejrzała na oczy i widzi wasze bezczelne knowania,oszczerstwa i pychę partyjną od samego początku od chwili zakończenia wyborów. Przewodniczący RM pierwszoplanowy ZDJĘCIOWY ze swoim zapleczem niech zarządzi REFERENDUM w w/w sprawie wtedy zobaczymy na ile mieszkańcy ufają I KOMU. Myślę ,że przewodniczący pożegna się wtedy z RM i zostanie mu stołek tylko dyrektora WORD Przemyśl reszta miernych i wiernych utraci diety radnych a miasto i mieszkańcy uwolnią się w końcu od partyjnej zgnilizny.
SS, a co tobie do glowy tak ten Word wlazl? Co ma piernik do wiatraka. Nie podoba mi sie to. A moze powiesz gdzie ty pracujesz?
Hej radni nieporadni,miesiąc czasu czekam na szczepionkę na grypę może wasz mateuszek załatwił Polakom szczepionkę,a może Wy o coś prosiliście min.zdrowia....... nie jaka szkoda z przyjemnością jesteście wyautowani przez rozumnych Przemyślan.
Rada Miasta straciła zdolność działania tak dla miasta jak też jego mieszkańców. Zbyt zajęta jest swoimi problemami nie dotyczącymi dobra naszego grodu co widać z ostatnich posiedzeń.Mieszkańców nie stać na taki zbytek i marazm który już jest wszechobecny.To nasze miasto cofa w rozwoju i zostajemy już w tyle nawet w stosunku do miast sąsiednich. A w niektórych przypadkach cofamy się w rozwoju daleko do tyłu. Proponuje zastanowić się mieszkańcom na rozpisaniu referendum o odwołanie obecnej Rady Miasta w chwili obecnej niezdolnej dla jakiejkolwiek działalności dla dobra Miasta.
Obecna większość w radzie kompromituje się na każdym kroku. Jest mi wstyd bo głosowałem za jednym z nich. Jak można tak działać na szkodę miasta? Wstyd dla regii, miałem nadzieję, że młodzi, że chcą, a wystarczy obejrzeć sesję i nóż się otwiera w kieszeni. Pan Zapotocki i Kamiński to największe szkodniki dla miasta.
RADNY KRADNIE A CAŁE MIASTO NA DNIE !!!
Jak q....a regionalna izba gospodarcza, mg trochę staranności w pisaniu. RIO uchyliła uchwałę, zaś obecna koalicja to nawet tego nie rozumie. Rada miasta nie dopełniła na czas obowiązku ustawowego udzielenia absolutorium. Obecnie sytuacja jest patowa. bowiem absolutorium nie może wogóle być udzielone.
To nie w porządku mówić że w Przemyślu nic się nie robi. Katedra w remoncie, Franciszkanie w remoncie, Salezjanie w remoncie, Caritas w szpitalu na Słowackiego tyle co po remoncie. To ile byście chcieli w tym mieście jeszcze? Nie za dużo wymagacie? Tylko narzekać zamiast chwalić potraficie.
Może jeszcze się rozmyślisz ?!?SZOKUJĄCE: LISTA SKŁADNIKÓW SZCZEPIONKI PRZECIW GRYPIE SUBSTANCJE RAKOTWÓRCZE, NEUROTOKSYNY - ZDROWEPORADNIKI.PL
Nic nie pomoże żadne referendum, system polityczny który został nam narzucony spowodował degrengoladę kraju i społeczeństwa.Jesteśmy zgnilizną z której wybieramy jeszcze gorszą zgniliznę mającą parcie na władzę a w szczególności na kasę wykorzystując do tego system partyjny. Partie są po to aby zdobyć władzę i doić kasę. Gdyby jakimś cudem doszło do wcześniejszych wyborów to "pis" wprowadzi dwa razy więcej radnych, nie popełnią tego samego błędu. I nie tylko o tę partię chodzi, w tym systemie nie ma szans na zmianę. Można by było go próbować naprawić ale w tej zgniliźnie nikt nie jest tym zainteresowany. A na drugiego Piłsudskiego który zagnał by to całe towarzystwo do taczek w kamieniołomach niestety nie ma co liczyć.
Dobry pomysł, Tadeuszu, rada powinna być odwołana. Niech idą w kibienije matyr, w PiSdu.
To ostatnie zdanie, Heleno, jest szczerą prawdą. Bez tych dwóch szkodników rada byłaby zupełnie inna. Jednemu z tych panów przypominam taki wątek": 288 win a'la patykiem pisane (24 transportery x 12 butelek w każdym), zakupione w hurtowni "Wersal" za niecałe 1000 zł; pod czterema komisjami wyborczymi stoją "umyślni" i szukają chętnych na oddanieglosu na "sponsora", po czym udają się do specsamochodów, w których (w bagażnikach) są jabcokowe fanty dla dobroczyńców, którzy wsparli swoim głosem "właściwego" kandydata. Po pierwszym zwycięstwie, przy okazji innych wyborów, w rejonie Władycza kandydata wspierają "młode wilki", którym obiecano po 30 zł za zwerbowanie wyborcy...
Bakun, gdyby chciał mieć święty spokój, mógłby rzucić hasło budowy jakieś kościółka, bo jeszcze ich w tym mieście stanowczo za mało. Poprzednik przyłożył się do budowy kilku, wsparł renowację ołtarzy, zadbał o wyłożenie kostką przykościelnych placów i parkingów, regularnie (2 razy w tygodnie) meldował się na ul. Katedralnej po wytyczne i instrukcje i jakoś tych 16 spokojnych lat zaliczył... Bakun jest inny i to boli?
Bądź dobrej myśli, COVID rozpieprzy to całe towarzystwo na szczeblu centralnym i ttzw. Zjednoczona Prawica pójdzie tam, gdzie jej miejsce, a wraz z nią prowicjonalne przydupasy, w tym i przemyskie. To kwestia kilku tygodni, może miesięcy...
Jak widzę Tych dwóch wirtuozów intelektualnych, to od razu wiem, że będzie i śmiesznie i strasznie - i się nie myliłem ! #facepalm
Kamiński idź sobie pobiegaj, bo ty nawet płynnie czytać nie potrafisz !
Jan ma rację, nic się nie zmieni, jak PiS upadnie to miejsce jednych "przydupasów" zajmą inni, przerabiamy to od 1990 r. System jest chory i sam się nie zregeneruje.
Słuchałem to wystąpienie, ten z lewej ględził bez składu i ładu a na koniec wyszło że tak bo tak, a ten prawej(specjalista od wszystkiego) jednego zdania nie potrafi sklecić a wystąpienie ogranicza się do czytania z kartki..
Tak już poseł Braun z Kofederacji pokazał wczoraj w sejmie swoje chamstwo
Widać, że niczego NIE POJMUJĄ! Nie ogarniają życiowych spraw!
Rio - aleś ty jest głupeczek! Jak uchyliła uchwałę, to znaczy, że była ona one przyjęta nie w mocy praca a na podstawie bezprawia....
A moze trzeba zmienic cała Rade bo jak widze to zaiadaja w niej sami życiowi nieudacznicy i niedouczeni małolaty.Niech pokazą co sami stwozyli.Czas aby my Mieszkańcy zmienili ten stan rzeczy bo zakrawa to na wielka kpine.Czas pogonic tych wypacykowanych "gogusiów",a do Rady Miasta wybrac wiarygodnych Ludzi znanych ze swojej gospodarnosci i zlikwidowac jakies klubiki partyjne.
Papież zapytał: "Co oznaczają dziś niektóre wyrażenia, takie jak demokracja, wolność, sprawiedliwość, jedność?". "Zostały one zmanipulowane i wypaczone, by mogły być wykorzystywane jako narzędzia dominacji, jako puste tytuły, które mogą służyć do usprawiedliwiania jakichkolwiek działań" - ostrzegł.Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-papiez-franciszek-konieczne-sa-czyste-finanse,nId,4780897#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chromeCi chodzący z różańcami i modlący się na pokaz za nic mają słowa papieża Franciszka.
Nie rozumiem.Z tego co wiem to. jest. 4 radnych PISU .Wiec w czym problem jesli w RM zasiada 23 radnych.I tych 4 radnych rzadzi miastem i robi za prezydenta?Ja tego nie rozumiem.A pozostali co?Bez rozumu?
Ludzie przestańcie skakać sobie do gardeł i wejście się wreszcie do roboty. I z takim poświęceniem i zaangażowaniem wywalczcie coś dla Przemyśla.
Wielu osób już nie może się doczekać końca kadencji, mamy dość . Ja osobiście głosowałem na Bakuna , ale więcej tego błędu nie zrobię. A Jeszcze większy błąd głosowania na Zapałowskiego, sam nie wiem co mnie skusiło...:(
RIO uchyliło uchwałę o nieudzieleniu absolutorium kropkaNiektórym to ciężko zrozumieć.
Dla dobra miasta proponuję wyprowadzić się z niego i nie degradować bardziej Przemyśla. Dosyć radni przynieśliście temu miastu rozgłosu. Tylko kłótnie wzajemne, a Przemyśl ginie. To miasto za 20 lat będzie wyglądać jak skansen. Brakuje tylko, żebyście doprowadzili Przemyśl do Kraśnika bis.
Kik-u! Mistrzu logiki! Czego nie rozumiesz? Rada miasta nie udzieliła absolutorium Bakunowi. Uchylenie uchwały nie oznacza, że absolutorium otrzymał. Czego geniuszu nie rozumiesz?