Reklama

Prezydent Bakun bez wotum zaufania. Czy dojdzie do referendum w sprawie jego odwołania?

Dzisiaj, 30 czerwca br., odbyła się zdalna sesja Rady Miejskiej w Przemyślu. Jedna z ważniejszych, bo absolutoryjna. Prezydent Wojciech Bakun po raz drugi z rzędu nie otrzymał wotum zaufania. Sprawa udzielenia absolutorium pozostała w „zawieszeniu”. To otwiera drogę do ogłoszenia referendum w sprawie odwołania go z pełnionej funkcji.

Główny zainteresowany podczas obrad był nieobecny. Przebywa na urlopie zagranicą.

Na początku sesji radny Wspólnie dla Przemyśla Marcin Kowalski zgłosił wniosek o przełożenie obrad na 5 lipca br. Po to, aby Wojciech Bakun mógł być obecny. Radni nie przychylili się do tego. Stosunkiem głosów 10 „za” przyjęciem wniosku, 11 „przeciw” i 1 osoba wstrzymująca się zdecydowali, że obrady będą kontynuowane.

Raport o stanie gminy miejskiej Przemyśl przedstawił zastępca prezydenta Przemyśla Bogusław Świeży. Dyskusji nie było. Po tym odbyło się głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania dla W. Bakuna. Stosunkiem głosów 10 „za” udzieleniem, 11 „przeciw” i 1 osoba wstrzymująca się radni zdecydowali, że prezydent Przemyśla drugi rok z rzędu nie otrzymał od nich wotum zaufania.

Reklama

Kolejnym punktem było przedstawienie przez skarbnik miasta Monikę Czuryk sprawozdania z realizacji budżetu za 2020 r. Potem doszło do dyskusji (szerzej w papierowym wydaniu ŻP) i do kolejnego rozdania. Tym razem głosowania nad udzieleniem absolutorium W. Bakunowi.

Aby takowe otrzymał lub nie, głosować za tym powinna bezwzględna większość ustawowa rady. W tym wypadku 12 osób (przemyska rada miejska liczy 23 osoby). Mimo pozytywnej opinii Komisji Rewizyjnej i zatwierdzenia przez radnych sprawozdania finansowego za 2020 r., radni pozostawili ten punkt w zawieszeniu. Uchwała nie została podjęta. 10 osób było „za” udzieleniem absolutorium. 12 osób wstrzymało się od głosu.

W zeszłym roku W. Bakun także nie otrzymał wotum zaufania i nie zostało mu udzielone absolutorium przez radnych. Dwukrotnie nieudzielenie wotum zaufania dla prezydenta Przemyśla sprawia, że może zostać ogłoszone referendum nad odwołaniem go z pełnionej funkcji.

Wniosek takowy może zgłosić rada miejska, a referendum (jeśli wniosek zostanie przegłosowany) może odbyć się 14 dni po tym fakcie.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Bartek - niezalogowany 2021-06-30 13:24:33

    Brac die chłopy do roboty i odwołać. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Bartek - niezalogowany 2021-06-30 13:27:55

    Brac się chłopy do roboty i odwołać. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Przemis - niezalogowany 2021-06-30 13:42:55

    Może zaczniemy od radnych ? Większość z nich nie powinni zasiadać w radzie! Darmozjady wszędzie głośno krzyczą ale nic nie robią! Dlaczego za czasów Chomy nikt tak nie narzekał ?! Wstyd mi za nich ! 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama