Decyzją większości rady miejskiej, prezydent nie uzyskał wotum zaufania ani absolutorium z wykonania budżetu w 2019 r. Taki rozwój sytuacji otwiera drogę do złożenia wniosku o referendum w sprawie odwołania Wojciecha Bakuna z funkcji. Czy radni skorzystają z tej furtki?
Czwartkowa sesja (27 sierpnia) była rekordowo długa – trwała 13 godzin (uwzględniając w tym godzinną przerwę). Głosowania poprzedziły dwie bardzo długie dyskusje. Najpierw jednak głos zabrali przewodniczący zarządów osiedli, którzy bardzo krytycznie odnieśli się do sporów w radzie miejskiej i poziomu wypowiedzi w czasie sesji. Apelowali o to, aby radni wreszcie zaczęli z sobą współpracować dla dobra miasta. W podobnym tonie wypowiedzieli się mieszkańcy, którzy[paywall] zgłosili swój udział w debacie nad raportem o stanie gminy.
– Do Przemyśla trafia coraz więcej turystów. Od lat ubolewaliśmy, że miasto jest turystyczne, a nikt na nie nie postawił, nic się specjalnego nie dzieje. Teraz okazuje się, że jednak nie. W mieście jest coraz więcej grup turystycznych – powiedziała Grażyna Stojak, przewodnicząca klubu KO, zapewniając, że radni tej frakcji będą wspierać W. Bakuna w dalszych działaniach.
Zdaniem większości rady, prezydent w sposób nieprawidłowy realizował uchwalony na 2019 rok budżet miasta. Uzasadnienie odczytał wiceprzewodniczący rady miejskiej Robert Bal (Regia Civitas). Radni zarzucali W. Bakunowi brak działań zmierzających do uzyskania zaplanowanych dochodów oraz brak inwestycji. Do takich zaliczył nierozpoczęcie w minionym roku rozbudowy Podziemnej Trasy Turystycznej i projektu „Ekologiczny Przemyśl”. Prezydent odparł, że do wspomnianych zadań nie zgłosili się wykonawcy, gotowi realizować zadania za zabezpieczoną kwotę.
Kontrowersyjnym argumentem opozycji było przeszacowanie planowanych dochodów z tytułu opłat komunikacyjnych, na co wpływ miały zmiany przepisów na Ukrainie. – Jeszcze tego nie grali, żeby prezydent miasta Przemyśla był odpowiedzialny za zmiany w prawie ukraińskim. W 2019 roku faktycznie zmieniły się przepisy w prawie ukraińskim, które nie pozwalały rejestrować na współwłaścicieli i wpływy są mniejsze. Rozumiem, że miałem busami jeździć i przywozić tutaj na siłę Ukraińców, żeby rejestrowali auta na słupy? – ironizował W. Bakun. Radni opozycji odpierali, że w takiej sytuacji prezydent powinien skorygować zaplanowane dochody.
Prezydent zarzucił radnym, że chcą podjąć uchwałę wbrew opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, która wykonanie budżetu oceniła pozytywnie. Przewodniczący komisji rewizyjnej Tomasz Kulawik (SLD) stwierdził, że RIO bada jedynie „zgodność słupków” pod względem cyfrowym. Nie ocenia natomiast tego, czy wydatki są słuszne, co – jak zaznaczył – jej kompetencją rady. Przyznał również, że kierowana przez niego komisja większością głosów pozytywnie zaopiniowała wykonanie budżetu, ale członkowie nie byli w tej kwestii jednomyślni, czemu dają wyraz na sesji.
Ostatecznie za udzieleniem wotum zaufania i absolutorium zagłosowało 11 radnych, przeciw – 12.
Jeśli rada dwukrotnie nie udzieli prezydentowi wotum zaufania, można rozpocząć procedurę organizacji referendum o odwołanie włodarza (rok temu W. Bakun otrzymał wotum). Inaczej jest z absolutorium. Uchwała rady w sprawie jego nieudzielenia jest równoznaczna z podjęciem inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania prezydenta. Radni mogą to zrobić (ale nie muszą) najwcześniej po 14 dniach od sesji absolutoryjnej. Wcześniej jednak w sprawie uchwały wypowie się Regionalna Izba Obrachunkowa.
Piotr Józefczyk, członek Kolegium RIO w Krakowie, powiedział dla serwisu samorządowego PAP, że RIO może stwierdzić nieważność uchwały, jeżeli stwierdzi, że rada nie dopełniła wymaganych wymogów formalnych lub podjęła uchwałę z innych przyczyn, niż wykonanie budżetu gminy za 2019 rok. Stwierdzenie przez kolegium izby nieważności uchwały rady gminy, uniemożliwi radzie gminy podjęcie uchwały o przeprowadzeniu referendum.
Czy przemyscy radni chcieliby w ogóle ogłosić referendum? Przewodniczący klubów: Robert Bal (RC), Maciej Kamiński (PiS) i Janusz Zapotocki (SLD) powiedzieli, że nie to było ich celem. Chcieli natomiast wskazać prezydentowi błędy, które ich zdaniem popełnił.
PB
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Czy powinniśmy odwołać w referendum obecną Radę Miasta.Wydaje mi się,że takiej ocenie powinna się poddać obecna Rada Miasta.Ostatnie posiedzenia Rady Miasta to prawdziwe spektakle przepychanek personalnych,płaskich iżenujących monologów.Nikomu nawet do głowy nie przychodzi zająć się problemami miasta i mieszkańców.Dalsza kontynuacja tych działań to prawdziwa strata czasu i pieniędzy.Obecna Rada Miasta nie jest całkowicie zdolna do jakiejkolwiek działalnosci będącej w gestii Rady . Z przykrościa stwierdzam,że zdecydowana większość radnych to ludzie przypadkowi całkowicie niezdolni do twórczej działalności dla dobra wszystkich mieszkańców ale wyjątkowo sprawni w sianiu nienawiści i pokazywania kto jest ważniejszy i ile razy pokazał się w publikatorach
Kim jestes Tadeuszu? Kim naprawde jestes? Glownym bohaterem w tym artykule jest Prezydent Bakun. Radni sa postaciami drugoplanowymi. A co sadzisz o naszym Prezydencie? Czy tez do wymiany?
Typowo bolszewicka, komusza mentalność. Nie ważne co pisze, nie ważne argumenty, nie ważne poruszane problemy ... tylko kim jesteś? Kto zacz? Nazwisko? Imię babci? itp. Nie ma żadnego znaczenia kim jest "Tadeusz"! Zapewne Przemyślaninem lub nie, któremu leży na sercu to piękne miasto. Jest uważnym i trafnym obserwatorem życia miasta, zwłaszcza poczynań, szeroko pojętej władzy. ============== p.s. "prezydent do wymiany?" - od początku nie nadawał się kompletnie na to stanowisko, pisałem szerzej o tym tuż po wyborze.05.11.2018>>kasander 89.68.175.84 9 godzin temuNajpierw musi zmienić swoje średniowieczne poglądy na temat szczepień obowiązkowych, zdecydowanie odciąć się od tzw. narodowców (neofaszystów) no i określić się czy dalej chce odgrodzić Polskę od Ukrainy murem?<<>>kasander 89.68.175.84 9 godzin temuWyniki wyborów pokazują, że Przemyślanie mieli już dość istniejącego układu chomowego, dość pisobolszewickiej dojnej zmiany. Głosowali by na kogokolwiek byle nie byłby z układu, z pisu. Jedynym był poseł Bakun więc za bardzo nie mieli wyboru.Czy będzie dobrym prezydentem miasta?Wątpię.Brak chociażby teoretycznych kwalifikacji. Osoba ze średnim wykształceniem nigdy nie będzie w stanie zrozumieć i ogarnąć pewnych procesów zachodzących w życiu.Nie zapominajmy też, że w Przemyślu stary układ, "stare wygi" tego układu są mocno zakorzenione, mają cały czas szerokie koneksje i nie dadzą sobie "w kij dmuchać". To oni "rządzą" sądami, prokuraturą, policją i urzędami.<<>>kasander 89.68.175.84 1 godzinę temuWszystkie głosy zachwytu nad nowym Prezydentem skopiowałem.Marzy mi się, żebym za rok-dwa nie musiał ich tu przypominać.Oby mu się udało ale jest to tylko moje pobożne życzenie.<<
Odwołać awanturników z PiS, Regii, tym radnym chodzi głównie o koryto miejskie, zachowanie starych układów. Dla nich dobro Przemyślan się nie liczy.
Odwołać?! Kto ma to zrobić i jak? Przypominam, że:"...Radni są przedstawicielami społeczeństwa w radach na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego. Mandat, który wykonują charakteryzuje się trzema cechami, generalnością, niezależnością oraz nieodwołalnością. Generalny charakter mandatu polega na tym, że radny reprezentuje nie tylko swoich przedstawicieli, ale cały naród. Niezależność oznacza, że radny może działać bez uwzględniania opinii wyborców. Nieodwołalność, jako najważniejsza cecha z punktu widzenia wygaśnięcia mandatu, polega na tym, że wyborcy nie mogą odwołać przedstawiciela przed upływem kadencji. Oznacza to, że zasadą jest, iż osoba, która została wybrana na radnego, pełni tę funkcję przez cztery lata.Prawodawca przewidział jednak, że w niektórych sytuacjach możliwe będzie wygaszenie mandatu radnego przed upływem kadencji. Zgodnie z art. 383 ustawy z 5 stycznia 2011 roku – Kodeks wyborczy, radny może utracić swój mandat w przypadku:- śmierci- utraty prawa wybieralności lub nieposiadania go w dniu wyborów,- odmowy złożenia ślubowania,- pisemnego zrzeczenia się mandatu,- naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonych w odrębnych przepisach funkcji lub działalności,- wyboru na wójta,- niezłożenia w terminach określonych w odrębnych przepisach oświadczenia o swoim stanie majątkowym.W doktrynie zwraca się uwagę, że wygaśniecie mandatu możliwe jest również w przypadku: rozwiązania rady przez Sejm, rozwiązania rady w wyniku referendum, rozwiązania rady gminy w następstwie zmian dokonanych w podziale terytorialnym państwa (tak. np. B. Banaszak, Kodeks wyborczy. Komentarz., s. 563-564)..." Która z tych metod mogłaby być skuteczna w Przemyślu?
POdstawa prawna referendum o odwołanie Rady Miastahttp://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20000880985/U/D20000985Lj.pdf
Powyższy przepis mówi o odwołaniu całej Rady (organu) a w dyskusji jest mowa o odwołaniu awanturników z pis i regii. Jak znam Przemyśl - nie widzę możliwości.
Od piątku próbuję się umówić się na rozmowę z Prezydentem Bakunem , niestety beskutecznie. Pani urzędniczka , która ma ustalić termin nie robi tego lecz udziela odpowiedzi w jego imieniu. Może juz nastąpiła zmiana władzy? W związku z tym pytam tą drogą dlaczego program czyste powietrze nie jest realizowany, przetarg nie został rostrzygnięty , kiedy coś się zacznie dziać w tym temacie bo sezon grzewczy lada dzień trzeba zacząć.
Oglądając kilka ostatnich sesji w UM miasta Przemyśla i gołym okiem widać ,że po zmianie większości radnych na PiS,Regia i PSL odebrano większość drugiej stronie z czym nie mogą się pogodzić i tu cały ambarans. Czy są w porządku oceńcie sami ale kultury na sesjach nie było już wcześniej. Używane złów ,, burdelażu , bandytka, do cholery, mafijne rozgrywki,, ludzie w tej radzie zasiadają osoby z tytułem doktora czy profesora. Ludzie czy wy nie potraficie się porozumieć swoje ja zostawcie przed drzwiami urzędu. Powinniście pracować dla dobra miasta a tu co.... Lipa. Faktem jest, że od wyboru nowego prezydenta nie wiele się zmieniło oprucz wstydu na cały świat , przecież to wszystko jest w necie. Głośno jest o referendum ale jak to się nie uspokoi i nie potraficie się porozumieć to nic dobrego. Dalej to miasto będzie traktowane po macoszemu. Podajcie sobie wszyscy rękę na zgodę bo miasto straci kolejne 5 lat a szkoda.
Kasander Ty już wyraziłeś kiedyś swoją opinię o jeździe po rondzie Paderborn... Wystarczająco by nie brać Twoich wpisów na poważnie!
A może burdelarze nie powinni być w radzie?
W naszym mieście ludzie związani z burdelami to ełyta.O takiej ełycie właśnie echodzi na ekrany film "Petla" ściśle związana z wybrańcami naszego miasta. To własnie ta ełyta powiazana z ełytami innych zboczeń wpływa na losy naszego miasta.W naszej historii Przemyśla a bywało różnie jeszcze nigdy ludzie o tak niskiej reputacji nie tylko moralnej mieli wpływ na funkcjonowanie miasta.A może sie mylę.
Chciałbym poinformować Państwa iż pod linkiem: https://www.facebook.com/WspolnyPrzemysl/dostępne są zdjęcia dokumentów, takie "prywatne przemyślenia" jednego z lokalnych polityków (mieszkańca miasta), dotyczące tego jak możnaby przejąć władzę w naszym ukochanym grodzie. Zanim Państwo podejmiecie dyskusję, przeczytajcie . Życie Podkarpackie czy Nowiny 24 nie za bardzo podejmują temat.
GOŁYM okiem widać plan i zamiary PIS,regi,Sld(tu jest pytanie czy sld jest jeszcze w Przemyślu bo 2 członkowie z rady zostali wywaleni), jedyny ich argument mimo pozytywnej opini RIO z wykonania budżetu to to że Prezydent ich nie zaprasza i chcą współpracować, a jak ma ta współpraca wyglądać gdy jeden z radnych szantażem(sprawa POsir) chce załatwić pracę jednemu ze sztabu wyborczego REgi. Jaką współprace chcą budować jak w każdy możliwy sposób na kontach FC jada po prezydencie bo nie chce tańczyć jak oni zagrają..wstyd za taką radę
Gdyby pan prezydent należał do PiS nie było by tematu
Do SA. W tej radzie wielu osób nie powinno być to oczywiste ale cóż . Tylko patrzeć jak,, pinci i mózg,, rozpiepszają miasto. Dramat
Czy powinniśmy odwołać w referendum obecną Radę Miasta.Wydaje mi się,że takiej ocenie powinna się poddać obecna Rada Miasta.Ostatnie posiedzenia Rady Miasta to prawdziwe spektakle przepychanek personalnych,płaskich iżenujących monologów.Nikomu nawet do głowy nie przychodzi zająć się problemami miasta i mieszkańców.Dalsza kontynuacja tych działań to prawdziwa strata czasu i pieniędzy.Obecna Rada Miasta nie jest całkowicie zdolna do jakiejkolwiek działalnosci będącej w gestii Rady . Z przykrościa stwierdzam,że zdecydowana większość radnych to ludzie przypadkowi całkowicie niezdolni do twórczej działalności dla dobra wszystkich mieszkańców ale wyjątkowo sprawni w sianiu nienawiści i pokazywania kto jest ważniejszy i ile razy pokazał się w publikatorach
Kim jestes Tadeuszu? Kim naprawde jestes? Glownym bohaterem w tym artykule jest Prezydent Bakun. Radni sa postaciami drugoplanowymi. A co sadzisz o naszym Prezydencie? Czy tez do wymiany?
Typowo bolszewicka, komusza mentalność. Nie ważne co pisze, nie ważne argumenty, nie ważne poruszane problemy ... tylko kim jesteś? Kto zacz? Nazwisko? Imię babci? itp. Nie ma żadnego znaczenia kim jest "Tadeusz"! Zapewne Przemyślaninem lub nie, któremu leży na sercu to piękne miasto. Jest uważnym i trafnym obserwatorem życia miasta, zwłaszcza poczynań, szeroko pojętej władzy. ============== p.s. "prezydent do wymiany?" - od początku nie nadawał się kompletnie na to stanowisko, pisałem szerzej o tym tuż po wyborze.05.11.2018>>kasander 89.68.175.84 9 godzin temuNajpierw musi zmienić swoje średniowieczne poglądy na temat szczepień obowiązkowych, zdecydowanie odciąć się od tzw. narodowców (neofaszystów) no i określić się czy dalej chce odgrodzić Polskę od Ukrainy murem?<<>>kasander 89.68.175.84 9 godzin temuWyniki wyborów pokazują, że Przemyślanie mieli już dość istniejącego układu chomowego, dość pisobolszewickiej dojnej zmiany. Głosowali by na kogokolwiek byle nie byłby z układu, z pisu. Jedynym był poseł Bakun więc za bardzo nie mieli wyboru.Czy będzie dobrym prezydentem miasta?Wątpię.Brak chociażby teoretycznych kwalifikacji. Osoba ze średnim wykształceniem nigdy nie będzie w stanie zrozumieć i ogarnąć pewnych procesów zachodzących w życiu.Nie zapominajmy też, że w Przemyślu stary układ, "stare wygi" tego układu są mocno zakorzenione, mają cały czas szerokie koneksje i nie dadzą sobie "w kij dmuchać". To oni "rządzą" sądami, prokuraturą, policją i urzędami.<<>>kasander 89.68.175.84 1 godzinę temuWszystkie głosy zachwytu nad nowym Prezydentem skopiowałem.Marzy mi się, żebym za rok-dwa nie musiał ich tu przypominać.Oby mu się udało ale jest to tylko moje pobożne życzenie.<<