Reklama

Prezydent bez wotum zaufania i absolutorium. Będzie referendum o odwołanie?

01/09/2020 19:51

Decyzją większości rady miejskiej, prezydent nie uzyskał wotum zaufania ani absolutorium z wykonania budżetu w 2019 r. Taki rozwój sytuacji otwiera drogę do złożenia wniosku o referendum w sprawie odwołania Wojciecha Bakuna z funkcji. Czy radni skorzystają z tej furtki?

Czwartkowa sesja (27 sierpnia) była rekordowo długa – trwała 13 godzin (uwzględniając w tym godzinną przerwę). Głosowania poprzedziły dwie bardzo długie dyskusje. Najpierw jednak głos zabrali przewodniczący zarządów osiedli, którzy bardzo krytycznie odnieśli się do sporów w radzie miejskiej i poziomu wypowiedzi w czasie sesji. Apelowali o to, aby radni wreszcie zaczęli z sobą współpracować dla dobra miasta. W podobnym tonie wypowiedzieli się mieszkańcy, którzy[paywall] zgłosili swój udział w debacie nad raportem o stanie gminy.

– Do Przemyśla trafia coraz więcej turystów. Od lat ubolewaliśmy, że miasto jest turystyczne, a nikt na nie nie postawił, nic się specjalnego nie dzieje. Teraz okazuje się, że jednak nie. W mieście jest coraz więcej grup turystycznych – powiedziała Grażyna Stojak, przewodnicząca klubu KO, zapewniając, że radni tej frakcji będą wspierać W. Bakuna w dalszych działaniach.

Reklama

 

Niskie dochody, brak inwestycji

Zdaniem większości rady, prezydent w sposób nieprawidłowy realizował uchwalony na 2019 rok budżet miasta. Uzasadnienie odczytał wiceprzewodniczący rady miejskiej Robert Bal (Regia Civitas). Radni zarzucali W. Bakunowi brak działań zmierzających do uzyskania zaplanowanych dochodów oraz brak inwestycji. Do takich zaliczył nierozpoczęcie w minionym roku rozbudowy Podziemnej Trasy Turystycznej i projektu „Ekologiczny Przemyśl”. Prezydent odparł, że do wspomnianych zadań nie zgłosili się wykonawcy, gotowi realizować zadania za zabezpieczoną kwotę.

Reklama

Kontrowersyjnym argumentem opozycji było przeszacowanie planowanych dochodów z tytułu opłat komunikacyjnych, na co wpływ miały zmiany przepisów na Ukrainie. – Jeszcze tego nie grali, żeby prezydent miasta Przemyśla był odpowiedzialny za zmiany w prawie ukraińskim. W 2019 roku faktycznie zmieniły się przepisy w prawie ukraińskim, które nie pozwalały rejestrować na współwłaścicieli i wpływy są mniejsze. Rozumiem, że miałem busami jeździć i przywozić tutaj na siłę Ukraińców, żeby rejestrowali auta na słupy? – ironizował W. Bakun. Radni opozycji odpierali, że w takiej sytuacji prezydent powinien skorygować zaplanowane dochody.

Prezydent zarzucił radnym, że chcą podjąć uchwałę wbrew opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, która wykonanie budżetu oceniła pozytywnie. Przewodniczący komisji rewizyjnej Tomasz Kulawik (SLD) stwierdził, że RIO bada jedynie „zgodność słupków” pod względem cyfrowym. Nie ocenia natomiast tego, czy wydatki są słuszne, co – jak zaznaczył – jej kompetencją rady. Przyznał również, że kierowana przez niego komisja większością głosów pozytywnie zaopiniowała wykonanie budżetu, ale członkowie nie byli w tej kwestii jednomyślni, czemu dają wyraz na sesji.

Reklama

Ostatecznie za udzieleniem wotum zaufania i absolutorium zagłosowało 11 radnych, przeciw – 12.

 

Droga do referendum

Jeśli rada dwukrotnie nie udzieli prezydentowi wotum zaufania, można rozpocząć procedurę organizacji referendum o odwołanie włodarza (rok temu W. Bakun otrzymał wotum). Inaczej jest z absolutorium. Uchwała rady w sprawie jego nieudzielenia jest równoznaczna z podjęciem inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania prezydenta. Radni mogą to zrobić (ale nie muszą) najwcześniej po 14 dniach od sesji absolutoryjnej. Wcześniej jednak w sprawie uchwały wypowie się Regionalna Izba Obrachunkowa.

Reklama

Piotr Józefczyk, członek Kolegium RIO w Krakowie, powiedział dla serwisu samorządowego PAP, że RIO może stwierdzić nieważność uchwały, jeżeli stwierdzi, że rada nie dopełniła wymaganych wymogów formalnych lub podjęła uchwałę z innych przyczyn, niż wykonanie budżetu gminy za 2019 rok. Stwierdzenie przez kolegium izby nieważności uchwały rady gminy, uniemożliwi radzie gminy podjęcie uchwały o przeprowadzeniu referendum.

Czy przemyscy radni chcieliby w ogóle ogłosić referendum? Przewodniczący klubów: Robert Bal (RC), Maciej Kamiński (PiS) i Janusz Zapotocki (SLD) powiedzieli, że nie to było ich celem. Chcieli natomiast wskazać prezydentowi błędy, które ich zdaniem popełnił.

Reklama


PB

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-09-01 20:18:37

    Czy powinniśmy odwołać w referendum obecną Radę Miasta.Wydaje mi się,że takiej ocenie powinna się poddać obecna Rada Miasta.Ostatnie posiedzenia Rady Miasta to prawdziwe spektakle przepychanek personalnych,płaskich iżenujących monologów.Nikomu nawet do głowy nie przychodzi zająć się problemami miasta i mieszkańców.Dalsza kontynuacja tych działań to prawdziwa strata czasu i pieniędzy.Obecna Rada Miasta nie jest całkowicie zdolna do jakiejkolwiek działalnosci będącej w gestii Rady . Z przykrościa stwierdzam,że zdecydowana większość radnych to ludzie przypadkowi całkowicie niezdolni do twórczej działalności dla dobra wszystkich mieszkańców ale wyjątkowo sprawni  w sianiu nienawiści i pokazywania kto jest ważniejszy i ile razy pokazał się w publikatorach

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mmmccmmm - niezalogowany 2020-09-01 20:51:45

    Kim jestes  Tadeuszu? Kim naprawde jestes? Glownym bohaterem w tym artykule jest Prezydent Bakun. Radni sa postaciami drugoplanowymi. A co sadzisz o naszym Prezydencie? Czy tez do wymiany?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kasander - niezalogowany 2020-09-01 21:35:55

    Typowo bolszewicka, komusza mentalność. Nie ważne co pisze, nie ważne argumenty, nie ważne poruszane problemy ... tylko kim jesteś? Kto zacz? Nazwisko? Imię babci? itp. Nie ma żadnego znaczenia kim jest "Tadeusz"! Zapewne Przemyślaninem lub nie, któremu leży na sercu to piękne miasto. Jest uważnym i trafnym obserwatorem życia miasta, zwłaszcza poczynań, szeroko pojętej władzy. ============== p.s. "prezydent do wymiany?" - od początku nie nadawał się kompletnie na to stanowisko, pisałem szerzej o tym tuż po wyborze.05.11.2018>>kasander 89.68.175.84 9 godzin temuNajpierw musi zmienić swoje średniowieczne poglądy na temat szczepień obowiązkowych, zdecydowanie odciąć się od tzw. narodowców (neofaszystów) no i określić się czy dalej chce odgrodzić Polskę od Ukrainy murem?<<>>kasander 89.68.175.84 9 godzin temuWyniki wyborów pokazują, że Przemyślanie mieli już dość istniejącego układu chomowego, dość pisobolszewickiej dojnej zmiany. Głosowali by na kogokolwiek byle nie byłby z układu, z pisu. Jedynym był poseł Bakun więc za bardzo nie mieli wyboru.Czy będzie dobrym prezydentem miasta?Wątpię.Brak chociażby teoretycznych kwalifikacji. Osoba ze średnim wykształceniem nigdy nie będzie w stanie zrozumieć i ogarnąć pewnych procesów zachodzących w życiu.Nie zapominajmy też, że w Przemyślu stary układ, "stare wygi" tego układu są mocno zakorzenione, mają cały czas szerokie koneksje i nie dadzą sobie "w kij dmuchać". To oni "rządzą" sądami, prokuraturą, policją i urzędami.<<>>kasander 89.68.175.84 1 godzinę temuWszystkie głosy zachwytu nad nowym Prezydentem skopiowałem.Marzy mi się, żebym za rok-dwa nie musiał ich tu przypominać.Oby mu się udało ale jest to tylko moje pobożne życzenie.<<

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama