Reklama

Prezydent chciał likwidacji biura rozwoju. Radni powiedzieli „nie”

29/08/2019 20:33

Prezydent Wojciech Bakun chciał zlikwidować Biuro Rozwoju Miasta Przemyśla, tłumacząc to względami organizacyjnymi. Miało się obyć bez zwolnień, a jednocześnie być taniej w utrzymaniu. Radni nie dali się jednak przekonać tym argumentom.

Biuro Rozwoju Miasta Przemyśla powołane zostało jesienią 2003 r. jako miejska jednostka organizacyjna. Nie wchodzi więc bezpośrednio w struktury urzędu miejskiego. Jego głównym zadaniem jest prowadzenie polityki przestrzennej miasta. Pracownicy biura przygotowują m.in. miejskie plany zagospodarowania przestrzennego.

Likwidacja – wyjaśniał sekretarz Dariusz Łapa – jest dalszym ciągiem reorganizacji, jaka miała miejsce w ostatnich tygodniach w urzędzie miejskim. – Założeniem prezydenta jest[paywall] włączenie biura do urzędu miejskiego, celem lepszej organizacji i prowadzenia spraw. Od lipca Biuro Rozwoju Miasta Przemyśla zostało przeniesione do naszego budynku głównego – mówił.

Reklama

 

„Biuro jest daleko od nacisków politycznych”

Biuro miałoby zostać połączone z dawnym wydziałem architektury i ochrony środowiska, a wszyscy pracownicy do niego przeniesieni. – Nie będzie zwolnień, ale obniży to koszty administracyjne. Kadry i księgowość będzie prowadzić urząd, będzie jedna poczta – wyjaśniał D. Łapa.

Mimo pozytywnej opinii komisji gospodarki, radni nie byli przekonani do tego rozwiązania. Pomysł krytykował Robert Bal w imieniu klubu Regia Civitas. – Biuro nie podlega prezydentowi, jest też daleko od wpływów i nacisków politycznych – mówił.

Reklama

Argumentował, że biuro realizowało zadania gminne, a wydział architektury – zadania powiatowe, wydając m.in. pozwolenia na budowę. Sugerował, aby sprawy administracyjno-kadrowe i księgowe powierzyć urzędowi miejskiemu i wówczas również zajdą oszczędności.

– Chyba, że chodzi o coś zupełnie innego, właśnie o tą samodzielność biura, która często przeszkadza w realizacji pomysłów, z pewnością dochodowych dla prywatnych inwestorów, ale już niekoniecznie korzystnych dla miasta jako całości – kontynuował.

Reklama

Te słowa mocno zirytowały prezydenta. – Powiedział pan, że być może ta zmiana ma na celu większe wywieranie wpływu w celu realizacji prywatnych interesów, które niekoniecznie mogą służyć gminie. Proszę nie insynuować takich rzeczy. Jestem zaskoczony, że może pan w tym kierunku myśleć – podkreślił Wojciech Bakun.

Pomysłu bronił też D. Łapa. Zapewniał, że nie będzie „uszczuplenia merytorycznego” i nie chodzi tylko o oszczędności, ale także lepszą organizację pracy. Dodał, że w 2003 r. stworzono biuro, aby mogło świadczyć usługi na zewnątrz, ale obecnie tak się nie dzieje i pracuje ono tylko dla urzędu.

Radni nie dali się jednak przekonać prezydentowi i sekretarzowi. Za likwidacją zagłosowali wszyscy radni z Kukiz’15, a przeciw wszyscy z PiS, Regii i SLD. Podzielona była Koalicja Obywatelska. Dwie osoby z tego klubu opowiedziało się za likwidacją, jedna była przeciw, a jedna wstrzymała się od głosu.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    xxx - niezalogowany 2019-08-29 21:12:30

    Słuszna propozycja Prezydenta, biuro które pozoruje pracę, zbędny wydatek!Natomiast radni jak zwykle nie znając tematu - są przeciwni, dlatego Przemyśl nigdy nie będzie miał na zadania konkretne tylko na rozwój biurokracji.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Mieszkaniec - niezalogowany 2019-08-29 21:41:27

    Ten radny głosował przeciw LGBT? Niech lepiej weźmie się za koszenie trawy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Żarcik - niezalogowany 2019-08-29 21:46:03

    Bakun przewaliłeś ważne dla siebie głosowanie co jasno pokazuje że ta Twoja koalicyjka jest śmiechu warta. Gdzie Ci popierający Cie Twoi wspaniali Radni ? 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama