5 pytań do prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna w sprawie strajku nauczycieli.
Panie prezydencie, spotykamy się w szczególnym dniu. Ósmy kwietnia 2019 to pierwszy od trzydziestu lat tak duży strajk nauczycieli. Czy popiera Pan protest pedagogów?
– Tak. Popieram. Nauczyciele mają pełne prawo do godnych warunków życia, pracy i godnych zarobków.
Czyli nie będzie Pan karał ani niepokornych dyrektorów, ani nauczycieli za strajk?
– Miasto nie jest od karania za strajk. To po pierwsze. Po drugie rzeczywiście dyrektorzy nie mogą strajkować. Mają obowiązek zapewnić sprawne funkcjonowanie placówek wychowawczych i oświatowych. Miałem odprawę z dyrektorami. Z informacji, które do mnie dotarły, wszyscy wywiązali się z swoich obowiązków bardzo dobrze. Rzeczywiście to ogromne wyzwanie organizacyjne również dla władz miasta. Wszyscy uczniowie, którzy dzisiaj przyszli do szkół czy świetlic, nie zostali bez opieki.
Który związek – ZNP czy Solidarność – jest bliższy Pana sercu?
–Popieram strajk nauczycieli i nie faworyzuję żadnej organizacji związkowej. Podobne podejście mam do innych związków branżowych.
Co z egzaminami gimnazjalnymi i ósmoklasistów?
–Uważam, że strajk nie może się odbywać kosztem dzieci i uczniów. Dołożymy jako władze miasta wraz z dyrektorami wszelkich starań, aby egzaminy się odbyły w terminie.
Czego Pan życzy nauczycielom?
– Aby osiągnęli swoje cele, ale jednocześnie, aby obie strony, rządowa i związkowa, dążyły do porozumienia, a nie okopały się na z góry obranych pozycjach. W Przemyślu mamy dziesięć tysięcy uczniów. Oni czekają na swoich nauczycieli.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Ja nie popieram ,moi znajomi też. Niech się wezmą za robotę lub druga sprawa zawsze można się zwolnić , niby wszyscy inni zarabiają lepiej
Nauczyciele to społeczny przekażnik polskiej kultury, polskiego języka i polskiej tożsamości narodowej. Zanim pójdziemy do szkół. które pozwolą nam , opanować zawodowe kompetencje. Przekazują nam rzecz , która określa nasz byt w świecie. Wiedzę. Wiedza i umiejętność zawodowe pozwalają większości ludzi , na samodzielne zadbanie o swój byt. Bez konieczności dokarmiania przez polityków. Jeśli zbytnio nauczycieli nie szanujemy , to chyba warto dorzucić im trochę pieniążków. Tak z szacunku dla siebie samych.
Wszyscy, zwłaszcza rodzice winni popierać nauczycieli. To przecież na nauczycieli "zwalamy" większość obowiązków wychowawczych (szkoła cię nauczy). Skoro taka pani Sadurska może zarabiać na państwowym 90 000 zł miesięcznie - dlaczego nauczyciel nie może zarabiać przynajmniej 9 000 zł miesięcznie? Taki ciężki ("obyś cudze dzieci uczył") i prestiżowy zawód musi być godnie opłacany bo inaczej co z naszych dzieci wyrośnie? Dzisiaj chociażby w takim teleturnieju jak "Jeden z dziesięciu" widać, jak podstawowe braki elementarnej wiedzy posiada młodzież. To przeraża.
Nauczyciel to osoba zaufania publicznego.Nie polityk jakiejś mrocznej partii ale osoba której z pełnym zaufaniem powierzamy nasze dzieci,które wychowuje na dobrych obywateli naszego kraju.Takim ludziom należy się godne wynagrodzenie i to wynagrodzenie powinien dostawac od nas czyli społeczeństwa.Ale są partie,którym tak nauczyciel jak też jego wychowankowie są dla niej zagrożeniem.Do tych partii można zaliczyć PiS,której zależy na ciemnym i zabobonnym obywatelu naszego kraju,któremu można dać ochłapy niech się cieszy.W całości popieram strajk NAUCZYCIELI ,ludzi którzy uczą godności i uczciwości.Jeżeli Nauczyciele zostaną rzuceni na kolana to trzeba się liczyć,że w takiej pozycji znajdzie się też cały NARÓD.
Totalna hipokryzja!!! Nauczyciele maja prawo do godnych warunków życia, pracy i godnych zarobków, a pracownicy UM nie? Wystarczy spojrzeć na swoje podwórko Panie prezydencie i na pracowników urzędu, którzy są wykształceni, maja doświadczenie, wieloletnią praktykę, a zarabiają marne grosze. O warunkach, w jakich pracują niektóre wydziały lepiej nie wspominać, bo aż wstyd!!!!
Jakie żarty na 1 kwietnia taki prezydent.
Nasza armia urzędników miejskich jest w stanie zagwarantować funkcjonowanie miasta wielkosci od 150 do 200 tysięcy.Im większa bieda w mieście tym więcej urzędników.Tak jest na całej ścianie wschodniej.Dlaczego tyle ich jest i dlaczego marnie zarabiają odpowiedzmy sobie sami.
Prezydent niby strajk popiera ale pieniądze na wypłaty dla nauczycieli sobie zatrzyma w kasie miasta...
Kolego MU, moje doświadczenia liczne z kontaktów z pracownikami Urzędu Miejskiego są takie, że kompetencje, chęć do pracy i stosunek do tzw petenta to nie najmocniejsze ich strony delikatnie mówiąc.
Napoleon powiedział, że w państwie trzeba dbać o policję i nauczycieli. Policję, żeby dziś było dobrze, a o nauczycieli żeby jutro było lepiej. Brawo nauczyciele trzymajcie się!
Dziś po raz pierwszy od lat poczuliśmy wraz z koleżankami i kolegami, że możemy coś zmienić na lepsze w naszej szkole, że wstajemy z kolan, i że już nigdy więcej nie damy się poniżać komukolwiek - przełożonym, "ministrze", rodzicom, uczniom. Wiem, że podobnie poczuli się inni nauczyciele z całej Polski, z którymi pozostawaliśmy przez cały dzień w kontakcie telefonicznym czy też facebookowym. A tych dwóch łamistrajków jakich nam się trafiło, w niczym naszej walki nie umniejszy.
nie wiem dlaczego nauczyciele pracuja 18 godz. tygodniowo to sa jakies kpiny, wakacje wolne ,ferie wolne ,przerwy miedzy swietami wolne,wycieczki kilkudniowe,rok urlopu rehabilitacyjnego 100% platnego,czy o czyms jeszcze zapomnialem lepiej byc juz im nie moze a teraz strajk kosztem dzieci to jest HANBA
Nie żebym bronił nauczycieli ale piszesz bzdury gościu! Nie godzi się tak szastać populistycznymi hasłami pisobolszewików. Zapoznaj się z systemem nauczania, poznaj trochę terminów fachowych związanych z nauczaniem, porozmawiaj z kilkoma przynajmniej nauczycielami, pójdź do jednego-dwóch przynajmniej dyrektorów placówek i zaglądnij do kuratorium .... a wtedy zobaczysz że swoim wpisem zbłaźniłeś się, bo od razu widać że uczył cię nauczyciel słabo opłacany, nie z powołania ale z musu. Pomijam możliwość że materia była odporna na wiedzę.
Tak, zapomniałeś dodać, ze na prywatnych korepetycjach zarabiają podwójną pensje...!!!
Wrzucanie wszystkich do jednego wora, to typowe dla pieniaczy, którzy urzędnika mają za nic. Jest jednak kilka wydziałów, które nie pracują ze stronami, a wykonują ciężka i odpowiedzialna prace na rzecz miasta. Radzę Panu zapoznać się ze strukturą organizacyjną UM bo dowody osobiste, meldunki, biuro podawcze i komunikacja to nie wszystko. Średnia pensja urzędnika w UM ze startowym wynosi około 2 tys. zł (nie mówię tutaj o naczelnikach)!!! Czy za takie pieniądze można godnie żyć???
To nie nauczycieli wina lecz złego systemu nauczania.
@ a ilu z Was po znajomości? Ja sam znam przynajmniej 5 osób.
@ goscZgoda, krzywda im sie nie dzieje.
Za to, ze dzisiaj trzeba dawac dzieci masowo na korepetycje, bo nieudolnie uczą, nie należą się żadne podwyżki. Jeżeli podwyżki, to tylko "wybranym" nauczycielom, za jakość ich i tylko ich nauczania...
A prezydencik Wojtuś niech się bierze do roboty, a nie za publiczne deklarowanie poparcia dla nauczycieli. Za to ja go nie będe trzymał na stołku
Dzień dobryJeżeli ktoś mówi o nieudolności nauczycieli - to ja mówię o materii odpornej na wiedzę. Zdarząją się wyjątki jak wszędzie.Nie każdy nauczyciel robi to z powołania. Nie każdy lekarz jest dobry. Nie wsponmę o klerze.I nie wszyscy nauczyciele pracują po 18 godzin. Niektorzy po 26 ( a 60 min) za te same pieniądze. Ale o tym sie nie mówi.Pozdrawiam wszystkich nauczycieliPozdrawiam nayczycieli.
To kto i czy dobrze uczył ty uczestników ''Jeden z dziesięciu''?
Państwo popełnia błąd układając się z ZNP. Ta organizacje SLD i PO już dawno powinna być rozwiązana.Broniarz za namawianie nauczycieli do strajku w okresie egzaminów powinien być aresztowany i pod sąd jeśli jest jakaś sprawiedliwość społeczna.No i tu zobaczcie na to"inteligentne" postępowanie nauczycieli strajkujących.Czy teraz powiecie że to inteligenci? czy powiecie że to drapieżcy kosztem dzieci.Chamstwo!
Jak szczury zostały schowani PiS-owcy odpowiedzialni za edukację.Zniknęła minister Zalewska i jej przydupasy.Kolejny numer ze znikającymi szczurami. Maciarewiczami,Zalewskimi,Pawłowicz i innymi niewygodnymi w danej chwili i wtedy kiedy trzeba ponieść odpowiedzialność.A prawda jest taka ,że PiS za nic nie odpowiada.
No właśnie ci źle opłacani nauczyciele. Uczyli bo uczyli i tylko tyle.
Dokładnie! Proszę się nie przejmować gadaninami nawiedzonych i walczyć o godne życie, nie wolno Wam się poddać! Tym bardziej że pieniądze w budżecie są tylko są trwonione na głupoty i wybryki rządzących.
Przede wszystkim Państwo czyli rządzący PiS ułożyło się z pisowskim związkiem tzw. solidarności. Po drugie - wyłazi z ciebie stary, zapyziały komuch - najpierw rozstrzelać a potem aresztować i pod sąd. No i zanim napiszesz coś o sprawiedliwości społecznej poczytaj sobie o niej żebyś bzdur więcej nie pisał: https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/sprawiedliwosc-spoleczna;3978499.html Nawet nie wiesz też co to jest ta "inteligencja" i też już inteligentem nie będziesz jak widać i czuć.
Nastepna lachudra! Juz przebiera nozkami do Brukseli. W dupie macie ludzi szmaciarze,na kase leca! Pazerne prosiaki. Gdyby byl taki zloty jak mowi to chcialby zmienic Przemysl.
a za co odpowiadały i odpowiedziały rządy PO-PSL ?
Kij ma zawsze dwa końce , przykre to co się dzieje dla nauczycieli , rodziców i najbardziej dla uczniów . Ja tylko bym chciała aby nauczyciele byli rozliczani z wykonanej pracy podczas zajęć , aby dzieci i młodzież nie była tak absorbowana zadaniami domowymi no i oczywiście wzorem np.Finlandii ( bo często nauczyciele porównuję swoje zarobki do tych z Europy Zachodniej ) aby był zakaz udzielania przez nauczycieli korepetycji :-) , bo pracą w szkole sa przemęczeni natomiast kilka godzin korepetycji dziennie po 50 zł w szarej strefie ich nie męczy .
No tutaj cenzury sie nie spodziewalem! Gdzie jest komentarz od LEGIONISTY?Kogos obrazil czy moze powiedzial prawde?[Wyjaśniam: komentarze niezgodne z regulaminem forum są ukrywane]
Masz rację ,nigdy ale to przenigdy w historii nie było bardziej odpowiedzialnej partii jak PO.PO. Partio moja! Ty jesteś jak zdrowie,Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie,Kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobieWidzę i opisuję, bo tęsknię po tobieTak nas powrócisz cudem na Ojczyzny łono.....
A ja się pytam Pana prezydenta i zarazem proszę wskazać grupę zawodową która wg Pana nie ma prawa do godnych warunków pracy, płacy iżycia? Czy "śmieciarze" nie zasługują na takie warunki życia? Czy "kioskarki" wymierającego miasta nie mają takiego prawa? A do ludzi broniących nauczycieli - zrozumcie jedno, że zarobki nie będą miały istotnego wpływu co do efektu nauczania, tak samo jak wyższe płace górników nie wpłyną na zwiększenie wydobycia węgla w określonym czasie. Czy za komuny nie było nauczycieli dobrych i słabych? Takich których słuchało się z zapartym tchem i takich których się lekceważyło? Jeżeli chcemy efektów nauczania to powinien być wprowadzony dodatek motywujący . Od czego zależny? Nie wiem może od ocen uczniów, ich osiągnięć? Może od wyników na egzaminach i olimpiadach? Zarobki w postaci czystej pensji nie wypłyną na efekty nauczania. Ja osobiście zgadzam się na podwyżki ale pod pewnymi warunkami. 1) Nauczyciel siedzi 8h w szkole, 2 ) nauczyciel nie posiada karty podatkowej a rozlicza się na zasadach ogólnych, 3 ) jeżeli nauczyciele tak mocno chcą podwyżek i są nie ugięci to zapowiedziałbym liczne kontrole korepetytorów i wprowadził obowiązek kas fiskalnych!
A za udzielane korepetycje nie odprowadzają podatku do Urzędu Skarbowego. Tacy są uczciwi, to ma być wzór dla młodzieży.Druga kwestia - usłyszałem komentarz nauczyciela, że nie stać go na wyjście do kina. Zapomniał dodać, że sieci kinowe za chodzenie z uczniami do kina, rozdają nauczycielom darmowe wejściówki na dowolne seanse. Przygotowywanie się do północy do zajęć za każdym razem, to tak jakby pielęgniarka przed każdym pobraniem krwi, za każdym razem czytała, jak należy to zrobić. Wiadomo, że nauczyciele otrzymywali gotowe konspekty i materiały pomocnicze od wydawnictw. Wszystko mają, nie muszą się przygotowywać codziennie, tylko wyciągnąć odpowiednie materiały i schować do teczki ;) I oni będą nam mówić, że co to za problem na czas ich strajku wybrać urlop i spędzić go z własnym dzieckiem. Drodzy nauczyciele, my nie mamy tyle wolnego, nasz urlop to 26 dni i zazwyczaj trzymamy ten urlop na wakacje, żeby zostać wtedy z dziećmi, bo nie wszyscy mają z kim zostawić dzieci, a szkoły są zamknięte. Twierdzenie, że bez przeszkód możemy skorzystać z opieki na dzieckiem z ZUS. Owszem, ale tylko do 8 roku życia dziecka i wtedy mamy płacone 80% pensji. To tylko może argumentować grono nauczycielskie, które całe wakacje, ferie świąteczne, ferie zimowe i wiele innych pojedynczych dni ma wolne i otrzymuje 100% wynagrodzenia. Ogarnijcie się trochę. Jakie macie propozycje zmiany systemu - nie kojarzę Waszych postulatów. Jedynym jest podwyżka i godne zarobki. Powiedzcie - czy po otrzymaniu podwyżki nagle zaczniecie lepiej pracować, nagle nie będziecie mieć tyle pracy w domu. Nie. Więc nie rozumiem o co Wam chodzi. Nie jesteście jedynymi, którzy wykonują ważny zawód. Każdy powinien godnie zarabiać. Czy popieracie strajk taksówkarzy, ratowników medycznych, lekarzy-rezydentów, budżetówki, pań sprzątających w szkole itd. Nie - patrzycie tylko na siebie.
NIe mówiąc o tym, że część z rodziców prowadzi własne firmy i zus im nie da ani złotówki za wolne....
Komentarz byl odpowiedni do sytuacji i osoby.A jesli mowa tutaj o regulaminie to pytam dlaczego nie sa usowane badz blokowane komentarze urzytkownika Hasler?Reka reke myje. Widac teraz kto zasiada w ZP.Kolejnej prenumeraty nie bedzie !
Identycznie jest w jednostkach podległych UM, zarobki odrobinę wyższe od "minimalnego".
hasler,ty jesteś na obrazku tą za 100 zł ?
Ależ ty pieprzysz bez sensu, mam nadzieję, że nie posiadasz potomstwa, bo po co dzbany biegające luzem. Za to jak są nauczane dzieci obwiniaj MEN, oraz samych rodziców, MEN, bo program nauczania to porażka, a rodzice to już totalna przegrana. Zacznijcie wychowywać dzieci, bo obecnie to hodowanie a nie wychowywanie.
głosowałam na inną partię ale wiem że zagłosuję teraz na Pis więcej strajków a opozycja sama się rozstrzela bo tak naprawdę nic nie znaczy...
A ja bym chciała zakazu życia obok mnie zdesperowanych, zawistnych, zadrosnych ludzi, którzy jak przysłowiowy pies ogrodnika sam nie zje i drugiemu nie da.
Pon - 8 godz pracy / "przy tablicy'. wt - 8 godz . pracy ' przy tablicy", Sr. 8 godz. pracy " przy tablicy '.' ŚRODA GODZ 10 HALLO WEEKEND I jeszcze podwyżka . A reszta do piątku , czyli 5 dni x 8 godz. = 40 godz.
A Bakun był kiedyś ponoć narodowcem. Kim jest teraz kodziarzem ??
skąd sie biorą takie półzera ? nauczyłeś sie tych bzdur w szkole ?
nikt was już nie szanuje, a kordony to robia bandyci lub zomo a nie ludzie zajmujący sie dziećmi
panie prezydencie głosowałem na ciebie ale głosu znowu nie postawię już więcej bo cała ta prezydentura taka nijaka trochę odwagi w podejmowaniu decyzji...
Wszyscy popieraja a nic nie daja.
Ja nie popieram ,moi znajomi też. Niech się wezmą za robotę lub druga sprawa zawsze można się zwolnić , niby wszyscy inni zarabiają lepiej
Nauczyciele to społeczny przekażnik polskiej kultury, polskiego języka i polskiej tożsamości narodowej. Zanim pójdziemy do szkół. które pozwolą nam , opanować zawodowe kompetencje. Przekazują nam rzecz , która określa nasz byt w świecie. Wiedzę. Wiedza i umiejętność zawodowe pozwalają większości ludzi , na samodzielne zadbanie o swój byt. Bez konieczności dokarmiania przez polityków. Jeśli zbytnio nauczycieli nie szanujemy , to chyba warto dorzucić im trochę pieniążków. Tak z szacunku dla siebie samych.