Reklama

Proboszczowie zostaną prezesami spółek?

Prawie pół tysiąca wniosków o unijne dofinansowanie złożyły podkarpackie samorządy, instytucje, spółki czy prywatni przedsiębiorcy na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii, czyli inaczej mówiąc – przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. Wśród nich jest 57 z naszego regionu.

Konkurs ogłoszony został w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020, a dofinansowanie pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. „Czysta Energia” to ogólna nazwa programu, w którym o dofinansowanie mogą starać się zarówno ci, którzy planują stworzyć tzw. mikroinstalację, jak i ci, którzy chcieliby wybudować małą instalację[paywall].

Ta pierwsza to instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 40 kW, druga – instalacja o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 40 kW i nie większej niż 200 kW. Wartość całkowita złożonych wniosków to 788 mln 500 tys. zł, zaś wnioskowane dofinansowanie w ramach konkursu to kwota 474 mln 600 tys. zł. Wiadomo więc, że pozytywną weryfikację może przejść połowa (a być może nieco więcej) wniosków.

Reklama

Marzą spółdzielnie mieszkaniowe, marzy PWSW

Jak już wspomnieliśmy, wśród wniosków jest 57 z terenu czterech naszych powiatów: przemyskiego, jarosławskiego, przeworskiego i lubaczowskiego. Wiele z nich złożyły parafie. A że startujący muszą przeobrazić się w spółki z o.o., więc wygląda na to, że każdy z proboszczów parafii zostanie na ten czas prezesem spółki. „Park Energii Słonecznej Parafii Rzymskokatolickiej Świętego Andrzeja Apostoła w Jaworniku Polskim spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” – oto nazwa jednego z wnioskodawców, który chce wybudować farmę fotowoltaiczną w Hadlach Szklarskich. Nazwy pozostałych wnioskodawców są niemal identyczne, zmienia się tylko nazwa parafii. Wnioski o budowę instalacji, które zajmować się będą przetwarzaniem światła słonecznego na prąd, złożyły parafie m.in. w: Kalnikowie, Kańczudze, Grochowcach, Sieniawie, Horyńcu-Zdroju, Rączynie, Lesznie, Radawie, Łopuszce Wielkiej, Piwodzie, Medyce czy Krasiczynie.

Oprócz parafii na dofinansowanie planowanej inwestycji liczą także samorządy lokalne czy instytucje. Na zmniejszenie kosztów związanych z wykorzystywaniem energii elektrycznej liczą np.: Spółdzielnia Mieszkaniowa w Radymnie, która planuje budowę kotłowni biomasowej oraz przebudowę przyłączy, Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu, planująca montaż instalacji fotowoltaicznej, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Metalowiec” w Przemyślu, której władze myślą o instalacji kolektorów słonecznych, wspomagających „produkcję” ciepłej wody użytkowej, Fabryka Maszyn w Lubaczowie (projekt pod nazwą „Niezależność energetyczna firmy FML poprzez inwestycję w zakresie OZE”), Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarosławiu sp. z o.o. czy władze gmin Tryńcza, Krzywcza, Narol i Lubaczów.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama