Prawie pół tysiąca wniosków o unijne dofinansowanie złożyły podkarpackie samorządy, instytucje, spółki czy prywatni przedsiębiorcy na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii, czyli inaczej mówiąc – przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. Wśród nich jest 57 z naszego regionu.
Konkurs ogłoszony został w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020, a dofinansowanie pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. „Czysta Energia” to ogólna nazwa programu, w którym o dofinansowanie mogą starać się zarówno ci, którzy planują stworzyć tzw. mikroinstalację, jak i ci, którzy chcieliby wybudować małą instalację[paywall].
Ta pierwsza to instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 40 kW, druga – instalacja o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 40 kW i nie większej niż 200 kW. Wartość całkowita złożonych wniosków to 788 mln 500 tys. zł, zaś wnioskowane dofinansowanie w ramach konkursu to kwota 474 mln 600 tys. zł. Wiadomo więc, że pozytywną weryfikację może przejść połowa (a być może nieco więcej) wniosków.
Jak już wspomnieliśmy, wśród wniosków jest 57 z terenu czterech naszych powiatów: przemyskiego, jarosławskiego, przeworskiego i lubaczowskiego. Wiele z nich złożyły parafie. A że startujący muszą przeobrazić się w spółki z o.o., więc wygląda na to, że każdy z proboszczów parafii zostanie na ten czas prezesem spółki. „Park Energii Słonecznej Parafii Rzymskokatolickiej Świętego Andrzeja Apostoła w Jaworniku Polskim spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” – oto nazwa jednego z wnioskodawców, który chce wybudować farmę fotowoltaiczną w Hadlach Szklarskich. Nazwy pozostałych wnioskodawców są niemal identyczne, zmienia się tylko nazwa parafii. Wnioski o budowę instalacji, które zajmować się będą przetwarzaniem światła słonecznego na prąd, złożyły parafie m.in. w: Kalnikowie, Kańczudze, Grochowcach, Sieniawie, Horyńcu-Zdroju, Rączynie, Lesznie, Radawie, Łopuszce Wielkiej, Piwodzie, Medyce czy Krasiczynie.
Oprócz parafii na dofinansowanie planowanej inwestycji liczą także samorządy lokalne czy instytucje. Na zmniejszenie kosztów związanych z wykorzystywaniem energii elektrycznej liczą np.: Spółdzielnia Mieszkaniowa w Radymnie, która planuje budowę kotłowni biomasowej oraz przebudowę przyłączy, Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu, planująca montaż instalacji fotowoltaicznej, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Metalowiec” w Przemyślu, której władze myślą o instalacji kolektorów słonecznych, wspomagających „produkcję” ciepłej wody użytkowej, Fabryka Maszyn w Lubaczowie (projekt pod nazwą „Niezależność energetyczna firmy FML poprzez inwestycję w zakresie OZE”), Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarosławiu sp. z o.o. czy władze gmin Tryńcza, Krzywcza, Narol i Lubaczów.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze