Ulicami Przemyśla przeszła procesja Bożego Ciała. W tym roku trasa wiodła z archikatedry do kościoła salezjanów. W Rynku kazanie wygłosił abp Adam Szal. Pierwszy ołtarz znajdował się przy archikatedrze greckokatolickiej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Ah to wywlekanie swojej wiary na ulice..to takie świeckie..
A ci mundurowi to dobrowolnie czy na rozkaz tam idą?
To jest właśnie "świeckie" państwo. Spróbowali by nie uczestniczyć. Kler to główni kadrowi w służbach.
Gdzie nie spojrzysz to mundury.Nie tak sobie wyobrażałem to Święto,gdzie niektórzy uczestnicy są z przymusu.Bardziej przypomina manifestacje polityczna.Podobno takie były za komuny.
wiedzialem , ze redakcja udostepni komentaowanie relacji z obrzedów. Jak byly zdjecia kodu czy tam innej manifestacji to nie wolno było komentowac. a tak dali by sie lał jad.
tylko teraz masz wybór mozesz nie isc, za komuny stawiennictwo było obowiazkowe. jesli panie Taduszu pisze pan "podobno" wiec pan nie pamieta tamtych czasów, a szkoda miałby pan inne spojrzenie na dzisiejsze czasy.
Ciekawe co piszesz "22". Pamiętam tamte czasy i nie przypominam sobie -jak to ująłeś- obowiązkowego stawiennictwa "mundurówek" w kościele lub na procesji. Na pochodach 1 majowych oczywiście. Z jednej skrajności w drugą. Teraz wszelkiej maści mundurowi "ochoczo" i z "własnej woli" uczestniczą w religijnych obrzędach tylko dlatego bo ich mocodawcy polityczni i kościelni tego sobie życzą. Gdyby odmówili byliby awansowo i zawodowo skończeni. Dlatego klakierują obecnie rządzących i ich kościelnych akolitów, wbrew propaństwowym zasadom i zachowaniom. Typowa NEOKOMUNA.
...za komuny stawiennictwo było obowiazkowe...Totalna bzdura! Nie słyszałem o przypadku aby kiedykolwiek za komuny żołnierze byli wysyłani na procesję na rozkaz, tak jak teraz to się dzieje. Proszę nie siać zamętu, skoro nie ma się pojęcia o tamtych czasach.
Panie kasander, komuna nie walczyła z Kosciołem tak jak teraz co niektórzy. Nie mialem na mysli obrzedy Koscielne za komuny gdzie wojsko bylo wciagane w to. ale inne grupy społeczne i jakosc pan nie protestowal wtedy .
Gdzie ty gościu tutaj jad widzisz? Póki co jadem w przestrzeni publicznej bluzga Twój guru i inne typy pisobolszewickie na czele z Krychą.
jeszcze jedno panie 'Kasander pamieta pan oroczystosci z roku 2012 to nie takie dalekie czasy tez na procesjach mundurówki były.
Masz całkowicie błędny obraz rzeczywistości. Pisobolszewicy i klechy wmówili Wam tę bzdurę, że to walka z kościołem bo to lotne i wygodne hasło dla ciemnego luda. No i chwyciło, tyle że to nie gorszy sort tworzy oddziały jakiś p......ch rycerzy jakiegoś Żyda czy innej Żydówki i klechy każą tym szurniętym młodym (a już łysym) ludziom wierzyć w takie brednie że mają walczyć. To ma być ta nauka Chrystusa? Chyba antychrysta. Ludzie myślący i odważni nie walczą z kościołem, (nie mają mieczy i na nic nie przysięgają) ale z patologią, przestępczością i hipokryzją wśród kleru - to powinno być oczywiste dla każdego zwłaszcza katolika. Ja także z tym "walczę" bo nienawidzę oszustwa i obłudy.
Proponuję przeczytać list Generała Tadeusza Kościuszki do Adama Czartoryskiego z 1816 .Doskonała "wiwisekcja" religii i obłudy Kleru.
Widać że nie macie smykałki do pisania , nawet złośliwości , piękna uroczystość , jak zwykle w Boże Ciało Bóg zsyła pogodę szczególnie do południa , próbujecie w większości głównie złośliwi smarkacze coś napisać przeciwko Kościołowi a wychodzą zwykłe dyrdymały , właściwie zasada taka , jak masz pisać brednie , nie pisz wcale. Denerwuje was że po filmach zadeklarowanego ateisty Smarzowskiego i Sekielskich tylu ludzi , ba nawet młodych , dzieci na ulicach miast i wiosek w tym Przemyśla mimo że ponad 10 tysięcy głównie młodych" wyfrunęło" z mieściny głównie z powodów ekonomicznych . Zrozumcie jedno , wytężcie puste pały że my chrześcijanie , katolicy demonstrujemy w tym szczególnym dniu przywiązanie do wiary w Chrystusa a nie do kleru obojętnie w jakim kolorze szatach. I naprawdę nikt nikogo nie napędza do uczestniczenia w tych procesjach , ludzie idą dobrowolnie bo wierzą w Chrystusa i jego zbawczą misję , procesje B. C. są obchodzone od ponad 700 lat , i jak widać tradycja nie zanika , i dobrze tak trzymać. Myślę również że co was tak boli mała grupa mundurowych w procesji , na pewno kto nie wyraził zgody nie brał udziału , pamiętajcie że w pierwszych latach po II wojnie światowej w procesjach Bożego Ciała uczestniczył komunistyczny prezydent RP Bolesław Bierut i dla ciekawostki podaję nosił baldachim . Może była to pokazówka ale fakty historyczne , zaś cały okres międzywojenny lata 1918- 1939 i pierwszych latach powojennych w procesjach B.C. zawsze uczestniczyły służby mundurowe , w tym głównie wojsko, taka tradycja o której zapominacie. Ale czy to taka tragedia?, czy nie w Polsce większych problemów?
pusta konserwatywna pało nie jestem złośliwym smarkaczem i jestem chrześcijaninem, który krytycznie postrzega bałwochwalcze zachowania i lukrowaną wiarę takich jak ty. amen.
Masz racje.Miło było patrzeć jaknasz lokalny kler do tej wielkiej uroczystości wystawił swojego reprezentanta obrońce pedofilii kościelnej w naszym regionie i to w liturgicznych szatach wpatrzonego z lubością w podrostków biorących udział w tej procesji.Myślałem,że chociaż przy tak wielkich uroczystościach takim jest Boże Ciało lobby pedofilskie wśród naszych duchownych przynajmniej nie wystąpi.Myliłem się.Sprofanowac tak wielkie święto celebrą duchownych obrońców pedofili to nie jest lekką przesadą.To jest poniżenie kościoła .Naszego Kościoła.
...my chrześcijanie , katolicy demonstrujemy w tym szczególnym dniu przywiązanie do wiary w Chrystusa...Jakim znowu szczególnym dniu, normalny - niepotrzebnie świąteczny? A demonstrujcie sobie wokół kościoła na ichnim prywatnym terenie a nie na ulicach a najlepiej jedźcie demonstrować do Izraela i tam czcijcie wiarę w tego swojego Żyda a jeszcze lepiej jedźcie demonstrować na ulice Iranu czy innego arabskiego kraju - w końcu z tamtych okolic pochodzą ci wszyscy wasi bogowie....głównie złośliwi smarkacze coś napisać przeciwko Kościołowi ... Gdzie ty palancie widzisz tu smarkaczy i gdzie ktoś napisał cokolwiek przeciwko kościołowi? Nie musisz na każdy temat zabierać głosu jeżeli jesteś zielony w temacie - siejesz niepotrzebny zamęt.
I pierwsze złośliwe nożyce się odezwały widać że moje wpisy tym razem jako konserwy ale zawsze wyważone, często mocne nie lukrowane lecz prawdziwe w treści, dlaczego, bo o prawda zawsze denerwuje, często boli, czasem przestrasza, zmusza do refleksji, może subiektywna ale zawsze szczera powtarzam w treści i formie ale zawsze staram się by była prawdziwa oczywiście nie każdy ma się z nią zgadzać, czyli wolna wola i pełna demokracja w wyznawaniu myśli i poglądów. Ty zaś skoro uważasz sobie za chrześcijanina musisz jednak się określić czy jesteś katolikiem czy szerzej pojętym chrześcijaninem. A więc bracie w chrześcijaństwie skoro jesteś członkiem innej wspólnoty religijnej zajmij się swoim kościołem mniej bałwochwalczym, bardziej nowoczesnym, postępówym. I na koniec drogi bracie po nerwowej reakcji widać że niewiele masz do powiedzenia, raczej komunały niż wyważona dyskusja a naprawę mojego kościoła pozostawienie nam katolikm tym zacofanym. Dotyczy to też innych naprawiaczy KK zabierających głod głos w dyskusji. Ewentualne błędy stylistyczne to telefonu, nie moje.
Szanowny OBSERWATORZE w swym bożociałowym tekście ciut popłynąłeś. Ot np." .... Bóg zsyła pogodę szczególnie do południa..." Jakoś nocą Bóg nie mógł zapobiec ulewie, która zdemolowała miejscowości na Lubelszczyźnie? Jakoś tak wybiórczo wpływa, dlaczego? Twoim zdaniem Tylko TYCH KILKU MUNDUROWYCH z ochotą wzięło udział w procesji? Bo chcieli i pragnęli? Jesteś rozkoszny Szanowny. Niektóre Twe teksty czytam z uwagą, są rozsądne i trafne, lecz ten wpis ....................... ?! Czasem wyluzuj. Serdeczności.
Do obserwatora! napisałem kiedyś zebys udal się do lekarza i mnie nie posluchales!! Ktos ci krzywdę w zyciu zrobil i teraz to wychodzi. Swoimy wypocinami wkur…..sz normalnie myslacych ludzi!!!
Poleciłem ci również nauczyć się pisać stylistycznie przyznanie kilka logicznych zdań bo na inne rzeczy za późno więc przynajmniej jak chcesz się czegoś nauczyć czytaj wolno po kilka razy i co najważniejsze że zrozumieniem, ale wątpię czy przewyższasz poziom przeciętnego matołka, więc prawdopodobnie mimo ogromnego postępu w medycynie na twoją jednostkę chorobową jeszcze lekarstwa nie wynaleziono, choć może kiedyś. I naprawdę widzę że moja ocena rzeczywistości cię wyraźnie podnieca, choć możesz omijać, lektura moich wypowiedzi jest jednak pasjonująca więc wątpię czy zrezygnujesz z czytania i płynących z tego nauki.
Pouczający, narcystyczny obserwatorze jeżeli wierzysz w to, co piszesz to jesteś zwykłym idiotą. Jeśli nie wierzysz to jesteś tylko oportunistą i klakierem.
A dlaczego taka agresja i obelgi? Tak wygląda tolerancja?
Szanowny Panie kolego Obserwatorze! W kwestiach postrzegania religii zalecam Panu daleko idącą rozwagę. Pisze Pan o 700 latach tradycji a co było wcześniej? Kościół instytucjonalny wiele świąt wprowadzał i znosił w swojej historii. Proponuję cokolwiek poczytać o historii kościoła który jako instytucja powiązana z państwem liczy 1700 lat, przez ten okres naprawdę działo się w nim sporo. Szanuję ludzi religijnych ale dobrze by było ab oni szanowali tych którzy maja inne spojrzenie na otaczającą na rzeczywistość. Nie każdy wpis negatywny o ludziach kościoła / duchownych/ jest wymierzony w religię. To należy nauczyć się rozróżniać , zwłaszcza że takie rozumienie jest bardzo wygodne dla duchownych. W kościele duchownymi są liczni porządni ludzie ale są też liczni niegodziwcy. I to jest jest rzeczywistość. Faktem jest że po upadku tzw komuny kościół katolicki zawładnął państwem co nie wyszło na dobre ani państwu ani kościołowi. Jedno z wzajemnością psuje drugie. Jeśli chce Pan dowodów to mogę ich dostarczyć setki i więcej. Osobiście jestem za rozdziałem kościoła od państwa, nie na warunkach Biedronia ale np wykorzystując wariant niemiecki z pewnymi modyfikacjami. Państwo powinno być świeckie co nie oznacza że ma zwalczać kościół natomiast kościół ma być dla ludzi wierzących i przejść na ich wyłączne utrzymanie finansowe. Radzę pamiętać o przyczynach podziału kościoła na prawosławie i rzymski,później rzymskiego na protestancki ,o pomniejszych podziałach nie wspominając. Więcej dystansu panie kolego. Choćby i dlatego że głównych religii jest kilka i każda jest nie mnie liczna do chrześcijaństwa https://www.deon.pl/531/art,237,najwieksze-religie-swiata-czyli-5-tysiecy-lat-w-3-minuty.html
Jestes uparty jak osiol! tylu ludzi pisze ze jesteś idotai baran a ty dalej swoje!! Znalazl się wielki obserwator przemyski!! napij się wody i się poloz
Dzięki panie kolego za siłę spokoju i rozwagę w ocenie oczywiście subiekywną ale mnie nie chodziło w pierwszym moim wpisie o historię kościoła katolickiego która nie jest mi obca ale dzięki za wszelkie pouczenia. Chodziło jedynie o procesie Bożego Ciała która na przykładzie Przemyśla wypadła dobrze nawet bardzo i mój wpis był i jest ofpowiedzią na agresję wobec niewinnej raz w roku publicznej demonstracji wiary w Chrystusa. I dlatego dyskusja o rozdziale państwa i kościoła czy stosunek do kleru nie ma sensu bo ni to było treścią mojego wpisu. I nie będę wchodzić w dyskusję na temat 2000 letniej historii K. K nie czas i miejsce na takie rozważania jednocześnie napisałem jest ważne i istotne, może najważniejsze że my katolicy w tym szczególnym dniu demonstrujemy przywiązanie do wiary w Chrystusa a nie kleru obojętnie w jakim kolorze szatach. Na resztę szkoda czasu i słów, bo przeciwników kościoła i tak nie przekonam, zresztą nie taki był mój zamiar.
A ja raz jeszcze ponowię pytanie czy ci f-sze dobrowolnie czy na oficjalny (a może nieoficjalny) rozkaz tam idą? Ciekawi mnie po prostu jak to wygląda w Polsce w tego typu formacjach? Czy jest to na zasadzie - przychodzi chief i mówi: "Ty sierżancie i Ty poruczniku, jutro o tej a o tej godzinie, na galowo pod tym a tym a tym kościołem" czy może raczej: "Kto z pośród tutaj obecnych na dzisiejszej odprawie miałby ochotę wziąć udział w uroczystości religijnej w dniu tym a tym, proszę się stawić u mnie w celu omówienia szczegółów"
Takie prymitywne odzywki ci nie pomogą. Po prostu poziom głąba.
Jedno jest pewne.Procesja Bozego Ciała otworzyła sezon pielgrzymkowo procesyjny na rok 2019.Wielu ludzi uczestniczy w tym życiu i bardzo dobrze.Wielu uczestników to młodzież i dzieci.Ale to srodowisko to tereny łowcze pedofilii kościelnej.Zwracajmy szczególna uwagę na dzieci i młodzież biorącą udział w tych pielgrzymkach.Dmuchajmy na zimne.Mam tez nadzieję,że Kośció zadba o czystość moralną swoich duchownych wysyłając ich na pielgrzymkę i bezpośredni kontakt z dziecmi i młodzieża
"...dlaczego taka agresja i obelgi? Tak wygląda ..." Też się zawsze zastanawiam - dlaczego ...my chrześcijanie , katolicy demonstrujemy w tym szczególnym dniu przywiązanie do wiary w Chrystusa...-w rzeczywistości, ni cholery nie stosują zasad wiary tego Chrystusa, mają "jego nauki" w nosie, obrażają, bluzgają, sieją nienawiść - zamiast miłować bliźniego idą przeciwko niemu walczyć i to autentycznymi mieczami a w niedzielę "chwalą pana"! Paranoja jakaś zbiorowa! No i żywy przykład tej hipokryzji katolickiej tylko z tej strony:...próbujecie w większości głównie złośliwi smarkacze coś napisać przeciwko Kościołowi a wychodzą zwykłe dyrdymały......jak masz pisać brednie.......wytężcie puste pały.......wątpię czy przewyższasz poziom przeciętnego matołka ......na twoją jednostkę chorobową jeszcze lekarstwa nie wynaleziono......poziom głąba...Ostatni cytat to chyba autoprezentacja - to by się zgadzało.
Już Ci Kolego pospiesznie tłumaczę. Otóż jestem takim funkcjonariuszem który często bierze udział w takich lub podobnych uroczystościach. Nikt mnie do niczego nie zmuszał i nigdy nie nakazywał takich wystąpień. Jestem dumny z tego że mogę reprezentować swoją Służbę i brać udział w takich wydarzeniach, a po za tym wystać nierzadko w słońcu, czasem 3 godziny w pełnym umundurowaniu i jeszcze w postawie zasadniczej, i uwierz mi nie wszyscy się do tego nadają. Także w tym zakresie nie ma rozkazów.Mam nadzieję że dogłębnie Ci to wytłumaczyłem. Pozdrawiam serdecznie
Boisz się prawdy, a więc w stosunku do starszej osoby epitetami i obrażanie. To ci nie pomoże, bo nie potrafisz sklecić kilku zdań, nie mądrych bo cię na to nie stać ale zwykłych prostych. I widać od razu poziom rodziców którzy wychowywali raczej nie wychowali a wychodowali takie coś jak mawiał klasyk W. Gomułka, ni pies ni wydra, coś na kształt świdra. I takie coś ma budować przyszłość czwartej RP.
Widzę że lewackie trole zatrudnione przez udające neutralność ŻP i inni czerwoni wojownicy bardzo aktywni na forum. Nie robicie na nikim żadnego wrażenia. Piszcie dalej te dyrdymały...
dużo się zmieniło w ŻP stało się bardzo lewackim brukowcem, to chyba jakieś zmiany w redakcji dość nieudane i to udostępnianie komentarzy oczywiście cenzurowane i tylko tych postępowych czyli na lewo ma się rozumieć
Zabierasz gościu głos na temat o którym nie masz zielonego pojęcia.Poczytaj, poszperaj po encyklopediach, zapytaj się mądrzejszych - co oznaczają pojęcia jakich używasz: "lewak", "brukowiec", "udostępnianie", "cenzurowanie", "postępowy na lewo (?)".Dyskusja dotyczy obchodzenia święta Bożego Ciała w Przemyślu, więc gdybyś miał odrobinę kultury wpojonej przez rodziców, nie wylewał byś tu swoich frustracji związanych z nieuważaniem na lekcjach co skutkowało jak widać - brakami wiedzy.Ale nie załamuj się, zapisz się do pisu - masz szanse na jakiegoś wiceministra nawet pewnie.
@ F-SZDziękuję za wyjaśnienia. Pozdrawiam
Zdecyduj się.Robisz za "kamarkara" czy za "pastor1975" czyli troll.
Do tzw"Tadeusza" , jesli piszesz o " pedofilach z Kościoła , gdzie w istocie był ułamek %. , to napisz o prawdziwych dewiantach seksualnych z TVn -u , dziennikarzach tej stacji jak np. Durczok , który molestował w tej szczujni dziennikarki . Napisz o artystach z oper , operetek , teatrów , śpiewakach, politykach takich jak: Pederasta Biedroń , Śmiszek , tych dewiantach biorących udział w tzw."paradach równości , przeróżnych transach , pederastach , szemalach , lesbach i innych wynaturzeniach człowieczeństwa
Ah to wywlekanie swojej wiary na ulice..to takie świeckie..
A ci mundurowi to dobrowolnie czy na rozkaz tam idą?
To jest właśnie "świeckie" państwo. Spróbowali by nie uczestniczyć. Kler to główni kadrowi w służbach.