Słowo „profanacja” oznacza dosłownie „odebranie świętego charakteru” i przeznaczenie do użytku niesakralnego. W języku kościelnym oznacza „zbezczeszczenie”, czyli zamierzone znieważenie miejsca świętego. Do takiego aktu doszło w jednej ze świątyni na Podkarpaciu.
O znieważeniu kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Dębicy parafianie dowiedzieli się podczas niedzielnych ogłoszeń parafialnych (8 grudnia) odczytanych przez tamtejszego proboszcza. Do przewinienia, które wymagać będzie aktu przebłagania, miało dojść w ostatnią sobotę listopada, w godzinach wieczornych – na terenie dolnego kościoła. Sprawcami profanacji była para młodych ludzi, która dopuściła się tam czynów niemoralnych.
„Dzięki czujności osób adorujących Najświętszy Sakrament proceder został przerwany. Aby wynagrodzić ten akt, w niedzielę, 15 grudnia, o g. 11 zostanie odprawiona msza św. ekspiacyjna (wynagradzająca). Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa” – brzmiał fragment niedzielnych ogłoszeń parafialnych, które znaleźć można na stronie dębickiej parafii.
Jednocześnie zaapelowano do wiernych o wzmożoną czujność podczas wieczystej adoracji i natychmiastowe reagowanie na wszelkie podejrzane sytuacje.
Profanacja wymaga aktu przebłagania, które dokonać się może przez modlitwę i ekspiację przed Bogiem. Sama ekspiacja dosłownie oznacza więc „odpokutowanie za winy, oczyszczenie”. Tego rodzaju modlitwę wierni kierują także w intencji nawrócenia tych, którzy dopuścili się niegodnych czynów.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze