W niedzielne popołudnie (7 września) zielone tereny przy przemyskim szpitalu na Monte Cassino zmieniły się w miejsce zabawy i integracji. W ogrodzie na dziedzińcu zorganizowany został Piknik Rodzinny „Wygraj zdrowie”, który ściągnął licznie przybyłych mieszkańców – rodziny z dziećmi, pracowników służby zdrowia i zaprzyjaźnionych ze szpitalem instytucji, a także tych, którzy chcieli skorzystać z oferty darmowych badań i specjalistycznych porad. Atrakcji dla dzieci i dorosłych nie brakowało.
Wydarzenie zainaugurowała msza św. odprawiona w samo południe przez abpa Adama Szala. Po niej zebrani zaproszeni zostali do uczestnictwa w pełnym atrakcji programie plenerowego pikniku, na którym – rzecz jasna – nie zabrakło motywów prozdrowotnych. Formuła pikniku była okazją do świętowania potrójnego jubileuszu: 600-lecia szpitalnictwa w Przemyślu, 230-lecia istnienia szpitala powszechnego w Przemyślu, którego placówka na Monte Cassino jest kontynuatorem (wcześniej główna siedziba szpitala mieściła się przy ulicy Rogozińskiego, a jeszcze wcześniej przy Władycze) i 25-lecia funkcjonowania Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio. Witając zebranych pod piknikową sceną, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu Barbara Stawarz podkreśliła, że impreza inauguruje cały okres jubileuszowy.
– To czas radości i jednocześnie okazja do pokazania tego, że nieustannie się rozwijamy – powiedziała, zapraszając do pełnego uczestnictwa w wydarzeniu.
Reklama
Organizatorom zależało, by szpital postrzegany był jako miejsce otwarte i przyjazne, nie tylko kojarzące się z leczeniem i procedurami medycznymi. Dlatego w programie nie zabrakło oczywiście porad medyków, ale też okazji do integracji i dobrej zabawy. Od początku wydarzenia piknikowa scena tętniła życiem. Chętni mogli mieli sposobność wysłuchać bloku koncertów i obejrzeć widowiskowe występy. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentowali się: utalentowani tancerze ze Szkoły Tańca Caliente, zespół „Na Gapę”, Zespół Pieśni i Tańca „Ostrowiacy” oraz uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Przemyślu, którzy wystąpili z pokazem akrobatyki.
Zaniepokojeni stanem swojego zdrowia bądź zdrowia najbliższych, a także ci, którzy chcieli zwyczajnie skorzystać z możliwości rozmowy z lekarzem, mogli w ramach wydarzenia uzyskać fachowe porady. Pomocą służyli specjaliści z zakresu: chirurgii ogólnej i onkologicznej, chirurgii naczyniowej, ginekologii onkologicznej, pulmonologii, kardiologii, neurologii i pediatrii, którzy czekali na pacjentów w gabinetach przychodni specjalistycznej. Jako że profilaktyka to także regularne badania, które umożliwiają wczesne wykrycie chorób, była też okazja do poddania się badaniu ekg, badaniu słuchu wykonywanego przez specjalistę z XMed Centrum Słuchu, zmierzenia ciśnienia, poziomu cukru, cholesterolu czy kwasu moczowego. Chętni mogli też skorzystać z masażu czy instruktażu pierwszej pomocy. Działania edukacyjne prowadzono także w zakresie przygotowania do porodu czy opieki nad noworodkiem, jak i w obszarze profilaktyki onkologicznej. W ofercie znalazły się też bowiem warsztaty samobadania piersi przy użyciu fantomów. Dodatkowe atrakcje stanowiły samochody służb mundurowych oblegane przez najmłodszych i udział w imprezie ekipy motocyklistów skupionych w grupie „Mototrasa Jarosław i Przyjaciele”. Program pikniku uzupełniła oferta dla najmłodszych mieszkańców w postaci: dmuchańców, zabaw z animatorem i malowania twarzy. Na uczestników imprezy plenerowej czekał poczęstunek w postaci słodkości przygotowanych przez KGW z Ostrowa k. Radymna i innych wytrawnych specjałów, jak bigos, kiełbaski itp. oraz bogata oferta stoisk wystawionych przez zaprzyjaźnione ze szpitalem instytucje i stowarzyszenia. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze