Reklama

Profilaktyka nieobca mieszkankom Podkarpacia? Prześwietlamy ranking gmin


Coraz więcej kobiet zdaje sobie sprawę z faktu, że regularne badania pozwalają na wykrycie chorób na wczesnym etapie. Motywacją do nich są rekomendacje lekarzy, znajomych, ale też obciążenie genetyczne lub doświadczenie choroby w rodzinie. Z ostatnich statystyk NFZ wynika, że z badań dedykowanych paniom mieszkanki województwa podkarpackiego korzystają coraz chętniej. Mamy też takie miejsca na mapie regionu, gdzie nie brakuje liderek, jeśli chodzi o programy profilaktyczne.


Programy profilaktyczne umożliwiają wykonanie takich badań, jak cytologia czy mammografia zupełnie bezpłatnie. Obydwa są ważne, bo pozwalają na odpowiednio wczesne wykrycie nowotworów piersi czy szyjki macicy. A regularne badania mogą uratować życie – i są miejsca na Podkarpaciu, gdzie kobiety mają tego ogromną świadomość. Wskazują na to wyniki ostatniego rankingu gmin przygotowanego w ramach akcji „Podkarpackie Inspiracje Zdrowotne”. Pod lupę wzięto w nim dwa kluczowe programy dedykowane przedstawicielkom płci pięknej: cytologię i mammografię. Sprawdziliśmy, gdzie najwięcej pań korzysta z obu programów łącznie. Na tej podstawie z łatwością wyłonić można po jednej gminie w każdym powiecie, która znalazła się na pierwszy miejscu.

W tych gminach zdrowie kobiet jest priorytetem

Na podstawie rankingu szczegółowo prześledzić można podejście pań do profilaktyki w poszczególnych miejscowościach 4 powiatów byłego województwa przemyskiego. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że jeżeli chodzi badania profilaktyczne adresowane do kobiet, liderem w powiecie przemyskim jest gmina Stubno. Tu w ramach obu programów przebadało się najwięcej kobiet. W powiecie jarosławskim numerem jeden jest gmina Wiązownica. Jeśli chodzi o powiat lubaczowski –  pierwsze miejsce w tym względzie przypadło gminie Horyniec-Zdrój. W powiecie przeworskim pozycja lidera należy natomiast do Sieniawy. Z kolei w rzeszowskim na miejscu pierwszym znalazł się Dynów.

Reklama

– Program profilaktyki raka szyjki macicy to badanie skierowane do kobiet w wieku 25 – 64 lat, a program profilaktyki raka piersi do kobiet w wieku 45 – 74 lat. Na oba badania nie potrzeba skierowania. Są bezpłatne, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia – przypomina Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału NFZ. I dodaje, że przedstawione statystyki to coś więcej niż liczby.

– To konkretne korzyści, które zaowocują w przyszłości: poprawą jakości życia dzięki wczesnemu wykrywaniu chorób, oszczędnościami finansowymi związanymi z uniknięciem leczenia czy kosztownych leków, wzrostem świadomości zdrowotnej i lepszą edukacją w zakresie zdrowia – dodaje.

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 12/10/2025 11:06
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama