Coraz więcej kobiet zdaje sobie sprawę z faktu, że regularne badania pozwalają na wykrycie chorób na wczesnym etapie. Motywacją do nich są rekomendacje lekarzy, znajomych, ale też obciążenie genetyczne lub doświadczenie choroby w rodzinie. Z ostatnich statystyk NFZ wynika, że z badań dedykowanych paniom mieszkanki województwa podkarpackiego korzystają coraz chętniej. Mamy też takie miejsca na mapie regionu, gdzie nie brakuje liderek, jeśli chodzi o programy profilaktyczne.
Programy profilaktyczne umożliwiają wykonanie takich badań, jak cytologia czy mammografia zupełnie bezpłatnie. Obydwa są ważne, bo pozwalają na odpowiednio wczesne wykrycie nowotworów piersi czy szyjki macicy. A regularne badania mogą uratować życie – i są miejsca na Podkarpaciu, gdzie kobiety mają tego ogromną świadomość. Wskazują na to wyniki ostatniego rankingu gmin przygotowanego w ramach akcji „Podkarpackie Inspiracje Zdrowotne”. Pod lupę wzięto w nim dwa kluczowe programy dedykowane przedstawicielkom płci pięknej: cytologię i mammografię. Sprawdziliśmy, gdzie najwięcej pań korzysta z obu programów łącznie. Na tej podstawie z łatwością wyłonić można po jednej gminie w każdym powiecie, która znalazła się na pierwszy miejscu.
Na podstawie rankingu szczegółowo prześledzić można podejście pań do profilaktyki w poszczególnych miejscowościach 4 powiatów byłego województwa przemyskiego. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że jeżeli chodzi badania profilaktyczne adresowane do kobiet, liderem w powiecie przemyskim jest gmina Stubno. Tu w ramach obu programów przebadało się najwięcej kobiet. W powiecie jarosławskim numerem jeden jest gmina Wiązownica. Jeśli chodzi o powiat lubaczowski – pierwsze miejsce w tym względzie przypadło gminie Horyniec-Zdrój. W powiecie przeworskim pozycja lidera należy natomiast do Sieniawy. Z kolei w rzeszowskim na miejscu pierwszym znalazł się Dynów.
– Program profilaktyki raka szyjki macicy to badanie skierowane do kobiet w wieku 25 – 64 lat, a program profilaktyki raka piersi do kobiet w wieku 45 – 74 lat. Na oba badania nie potrzeba skierowania. Są bezpłatne, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia – przypomina Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału NFZ. I dodaje, że przedstawione statystyki to coś więcej niż liczby.
– To konkretne korzyści, które zaowocują w przyszłości: poprawą jakości życia dzięki wczesnemu wykrywaniu chorób, oszczędnościami finansowymi związanymi z uniknięciem leczenia czy kosztownych leków, wzrostem świadomości zdrowotnej i lepszą edukacją w zakresie zdrowia – dodaje.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze