Kto ma dostęp do pakietu bezpłatnych badań diagnostycznych? Jakie badania można wykonać? Które placówki przystąpiły do programu? Na te i inne pytania dotyczące programu Profilaktyka 40+ odpowiada Iwona Karasowska-Stepaniak, zastępca dyrektora ds. medycznych Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Jakie są założenia programu Profilaktyka 40+?
– Celem programu jest dokonanie oceny stanu zdrowia oraz ryzyka rozwoju chorób w oparciu o podstawowe badania laboratoryjne oraz pomiary antropometryczne, jak waga czy wzrost, u jak największej liczby pacjentów. Szczególnie tych nieobjętych dotychczas badaniami profilaktycznymi. Profilaktyka często ratuje życie, bardzo ważne jest wczesne wykrycie chorób i wczesne rozpoczęcie leczenia.
Kto może skorzystać z badań?
– Dostęp do pakietu bezpłatnych badań diagnostycznych ma każdy Polak, który w danym roku kończy 40 lat. Osoby starsze niż 40-latkowie również mogą zrealizować pakiet. Wystarczy, że wypełnimy ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Jeśli ktoś jeszcze nie posiada IKP, może zadzwonić pod numer infolinii DOM 22 735 39 53, gdzie uzyska niezbędną pomoc i informacje.
Gdzie można wykonać badania?
– W placówkach medycznych, które podpisały umowę na realizację programu pilotażowego „Profilaktyka 40 PLUS” z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pełną listę można znaleźć na IKP lub poprzez wyszukiwarkę „Gdzie Się Leczyć”. Tam znajdziemy tez numery telefonów i godziny otwarcia punktów pobrań. Aktualny wykaz znajdziecie Państwo także na stronie: https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne.
Na badania pacjent zgłasza się na czczo z numerem PESEL. Drukowanie skierowania nie jest wymagane, należy jednak pamiętać, że na IKP pojawi się ono w czasie do dwóch dni roboczych od zarejestrowania. Pacjent może skorzystać z badań w ramach tego programu tylko raz.
Jakie bezpłatne badania można wykonać w ramach programu?
– morfologia z wzorem odsetkowym i płytkami krwi (ważna np. we wczesnym wykryciu białaczek, wielu chorób hematologicznych czy też stanów zapalnych )
– stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy (ważne przy ocenie ryzyka miażdżycy i chorób układu krążenia )
– stężenie glukozy we krwi (wcześnie wykrywamy cukrzycę, gdy nie ma jeszcze innych, groźnych objawów)
– ALAT, ASPAT, GGTP (parametry ważne przy schorzeniach wątroby)
– poziom kreatyniny we krwi (oceniamy, jak pracują nerki)
– badanie ogólne moczu ( bardzo ważne badanie w wykrywaniu chorób układu moczowego)
– poziom kwasu moczowego we krwi (oceniamy stan przemian metabolicznych w organizmie)
– PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity – u mężczyzn (podstawowe badanie w wczesnym wykrywaniu raka prostaty)
– krew utajona w kale – dla osób, które posiadają czynniki ryzyka (sprawdzamy, czy nie występują krwawienia w przewodzie pokarmowym)
Poza badaniami laboratoryjnymi wykonane zostaną pomiary: ciśnienia tętniczego, masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie, dokonane zostaną obliczenie BMI i oceniona miarowość pracy serca. Wykaz badań zależny jest od odpowiedzi udzielonych w ankiecie wypełnionej w IKP lub przy pomocy ankietera DOM. Na podstawie udzielonych odpowiedzi system generuje e-skierowanie. Nie jest więc możliwe, żeby system wygenerował e-skierowanie tylko na jedno badanie. Należy pamiętać, że nie zostaną wykonane badania laboratoryjne, jeżeli nie wykonamy pomiarów antropometrycznych.
E-skierowanie ważne jest do momentu zrealizowania, jednak nie później niż do 31 grudnia 2021.
Gdzie znajdziemy wyniki badań?
– Wyniki badań koniecznie powinien ocenić lekarz. Będą dostępne na IKP, ale można je też odebrać u świadczeniodawcy, u którego wykonywaliśmy badanie. Będą one również widoczne u naszego lekarza POZ, o ile obsługuje on wymianę Elektronicznej Dokumentacji Medycznej w Systemie P1.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze