Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu zwraca się z prośbą do byłych i obecnych mieszkańców Przemyśla oraz powiatu przemyskiego o pomoc w realizacji zacnego projektu pod nazwą „Za walkę o niepodległość Ziemi Przemyskiej – odznaczeni Gwiazdą Przemyśla”.
– Prosimy o pomoc również osoby, mające więzi osobiste, rodzinne, społeczne z naszym miastem i powiatem, którzy kolekcjonują lub posiadają wiedzę, dokumenty, materiały oraz rzeczy materialne z okresu walk o niepodległość Ziemi Przemyskiej – wyliczyła prezes towarzystwa Bogusława Pieczyńska[paywall].
Zarząd TPPiR w br. realizuje projekt pod hasłem „Za walkę o niepodległość Ziemi Przemyskiej – odznaczeni Gwiazdą Przemyśla”. Prośba o udostępnienie wszelkich materiałów (historycznych i dokumentacji fotograficznej) jest niezbędna do m.in.: sporządzenia spisu osób (oraz ich biogramów), odznaczanych Gwiazdą Przemyśla, uczestniczących w obronie miasta od 11 listopada 1918 r. do 18 grudnia 1918 r., jak również w obronie ziemi przemyskiej od 11 listopada 1918 r. do 16 maja 1919 r. na terenie: Żurawicy, Medyki, Mościsk, Hussakowa, Siedlisk, Nowego Miasta, Miżyńca, Felsztyna, Chyrowa, Niżankowic, Kalwarii, Grochowiec, Pikulic, Krasiczyna, Wapowiec i Ostrowa.
– Kolejnym z celów głównych naszego projektu jest odszukanie grobów osób pochowanych na przemyskich cmentarzach i cmentarzach powiatu przemyskiego, a odznaczanych Gwiazdą Przemyśla oraz udekorowanie tychże wspomnianym odznaczeniem. Finałem ma być wystawa plenerowa i publikacja pod tytułem Za walkę o niepodległość Ziemi Przemyskiej – odznaczeni Gwiazdą Przemyśla – podsumowała prezes B. Pieczyńska.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Od razu rzuca się w oczy, że to jest bardziej podobne do "Gwiazdy Dawida".
pierdolisz smutki, zostaw bohaterów w spokoju
>>pierdolisz smutki,<< - to chyba po hebrajsku bo po polsku na pewno nie.Gwiazda Dawida, która jak widać gołym okiem i każdy w miarę "oblatany" ją widzi - jest w tym projekcie podstawą tej ozdoby grobów bohaterów przemyskich. Nie widzę żadnego uzasadnienia, żadnych podstaw aby tak wyrazisty symbol judaizmu dominował na "Gwieździe Przemyśla". Czy w Przemyślu nie ma żadnego artysty potrafiącego zaproponować projekt godny poległych bohaterów, kojarzący się jednoznacznie z regionem a nie z Izraelem?!
Tylko idiota mógł przyjac taki projekt dla bohaterów,którzy na pewno nie byli z pod gwiazdy Izraela.Oni dbali o geszefty,a nie o obrone Przemysla.
Zobaczcie jak wygląda to odznaczenie z roku 1919 , a potem szukajcie podobieństw z gwiazdą dawida
Od razu rzuca się w oczy, że to jest bardziej podobne do "Gwiazdy Dawida".
pierdolisz smutki, zostaw bohaterów w spokoju
1918 Gwiazda nie preszkadza?