Obecnie w Biurze Rady Miejskiej i Współpracy z Zarządami Osiedli UM w Przemyślu pracują trzy osoby. Kilka miesięcy temu były dwie. To – zdaniem części radnych – wciąż za mało. Uważają, że stwarza to realne zagrożenie prawidłowego funkcjonowania tej miejskiej jednostki. Interpelację w tej sprawie złożyli radni niezależni Grażyna Stojak i Jerzy Krużel.
W pierwszej połowie 2022 r. w biurze rady miejskiej pracowało pięć osób. Potem skład osobowy został uszczuplony do dwóch osób. Obecnie pracują tam trzy osoby. Kierownikiem biura jest Joanna Solska.
Głównym zadaniem tych osób jest „obsługa” radnych, sesji rady miejskiej, przygotowywanie wszystkich niezbędnych dokumentów na nie i poszczególne komisje, prowadzenie transmisji z obrad, publikowanie ich na stronie internetowej itd.
Wspomniana dwójka radnych zwróciła się do prezydenta miasta z prośbą o zapewnienie właściwej[paywall] obsługi bieżącej pracy radnych Rady Miejskiej w Przemyślu, których prawnym obowiązkiem jest opiniowanie projektów uchwał, przedstawianych i omawianych na posiedzeniach poszczególnych komisji.
– Od kilku ostatnich posiedzeń radni poszczególnych komisji miejskich nie otrzymują terminowo materiałów, a przede wszystkim załączników graficznych do projektów uchwał omawianych choćby podczas Komisji Gospodarki Miejskiej. Kompletnym lekceważeniem radnych i szczytem tej sytuacji była Komisja Gospodarki Miejskiej, zwołana w piątek, 10 lutego, a obradująca w poniedziałek, 13 lutego. Dopiero w trakcie obrad dotarły do radnych opracowania liczące ponad 100 stron, a przedstawiający je pracownik merytorycznego wydziału nie znał do końca celu i treści tych opracowań – powiedzieli radni niezależni.
Dodając: – W odpowiedzi na nasze zapytania, które powinny być zanotowane w protokole z Komisji Gospodarki Miejskiej, pani kierownik biura rady wytłumaczyła nam fakt nieumieszczenia materiałów w informatorze e-sesji brakiem doświadczenia pracowników obsługujących biuro, a także skąpą obsługą administracyjną, co niestety jest prawdą.
Oburzenie radnych – zdaniem magistratu – nie do końca jest uzasadnione. Za zwołanie poszczególnych komisji Rady Miejskiej w Przemyślu oraz ich prace odpowiadają powołani uchwałami ich przewodniczący.
Jak nam wyjaśniono, w przypadku przywołanej Komisji Gospodarki Miejskiej, z braku inicjatywy przewodniczącego tej komisji, pracownik biura rady 9 i 10 lutego czterokrotnie próbował się z nim skontaktować telefonicznie. Bezskutecznie. Kiedy wreszcie oddzwonił, ustalił termin na 13 lutego na godzinę 18.
Należy wspomnieć, że dopóki projekty uchwał złożone do biura rady nie zostaną zadekretowane przez przewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu na poszczególne komisje rady, dopóty porządek komisji nie może zostać rozpisany.
Niefortunnie podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Miejskiej okazało się, że rzeczywiście brakuje załączników do projektów uchwał. Przez nieuwagę nie zostały dołączone. Za tę sytuację radni zostali przeproszeni przez kierownik biura J. Solską.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.W związku z tym że nie jestem zadowolony z pracy przemyskich radnych proponuję zwiększenie ich liczby do 50 a nawet,a niech tam, do 150! A co ? Niech się Przemyśl rozwija!
W związku z tym że nie jestem zadowolony z pracy przemyskich radnych proponuję zwiększenie ich liczby do 50 a nawet,a niech tam, do 150! A co ? Niech się Przemyśl rozwija!