Reklama

Przemyska „Cytrynka” podbiła serca publiczności [ZDJĘCIA]

W Toruniu przez pięć dni (14 – 18 sierpnia br.) trwał 17. Światowy Zlot Citroenów. Nie mogło na nim zabraknąć przemyskiej załogi Citroena 2CV, popularnej „Cytrynki”, czyli Małgorzaty i Macieja Kuligowskich. Z miasta pierników wyjechali z dwoma pucharami!

Do Torunia zjechało ok. tysiąc (!) aut z całej Europy, m.in. z: Niemiec, Holandii, Czech, Grecji, Danii, Finlandii, Słowenii, Litwy, Luksemburga czy Belgii. Podkarpacie reprezentowały cztery załogi. Oprócz przemyślan, także z: Rzeszowa, Krosna i Nowej Sarzyny.

Zlot odbył się na terenie stadionu żużlowego Motoarena Toruń, gdzie swoje namioty rozstawili właściciele Citroenów 2CV. Koniecznie trzeba wspomnieć o m.in.: „kaczuszce” znanej z filmów z Louisem de Funèsem, wersjach: Charleston, Mehari, Citroeny HY (bus), DS (znane z filmów o Fantomasie), CX, XM czy Lomaksie. Były prawdziwe perełki z lat 50. i 60., ale także absolutnie wyjątkowe z lat 20. i 30. XX wieku, czyli C4 i Rosalie.

Reklama

– Była popularna „kaczuszka” przerobiona na basen czy z przezroczystymi drzwiami. W zlocie wzięła udział także kobieca załoga z Czech – Duckar Barbory Holickiej, która jako pierwsza kobieta przejechała Rajd Dakar w Citroenie 2CV

– powiedział M. Kuligowski, na co dzień znany w Przemyślu lekarz psychiatra.

Ciekawostką jest fakt, że dziadkowie Francuza Andre Citroena – twórcy marki pochodzili z Polski, a logo Citroena – szewrony to polski patent na koła o uzębieniu daszkowym, które twórca zastosował w przekładniach pojazdu.

Reklama

Parada i wystawa

Kulminacyjnym punktem zlotu była parada ulicami miasta i wystawa aut na Bulwarze Filadelfijskim nad Wisłą. Odbyły się także dwa konkursy – elegancji oraz o nagrodę publiczności. Ten drugi polegał na wybraniu załogi i auta, które najbardziej zaskarbiły sobie serca torunian i tłumów turystów.

Przemyska załoga Citroena 2CV – popularnej „Cytrynki”, czyli Małgorzata (jako zakonnica Klotylda) i Maciej (jako żandarm; postaci z filmu o żandarmie z Saint-Tropez z Louisem de Funesem) Kuligowscy zdobyli w obu konkursach drugie miejsca!

Reklama

– To osłodziło nam trudy przejechania ponad tysiąca dwustu kilometrów autem bez wspomagania, klimatyzacji, radia, kamerek czy innych cudów elektroniki

– powiedział M. Kuligowski.

Dla załogi przemyskiej „Cytrynki” to już trzecia nagroda publiczności, po zdobytych kilka lat temu podobnych w Przemyślu i Muszynie.

Za rok zabytkowe citroeny zawitają do Rzeszowa i Łańcuta, a światowy zlot „kaczuszek” odbędzie się w Słowenii.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 15/09/2024 17:57
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama