Doroczną Nagrodę Miasta Przemyśla otrzymało Towarzystwo Dramatyczne Fredreum, najstarszy w Europie teatr amatorski, który w tym roku obchodzi 150-lecie powstania. Wręczenie odbyło się podczas uroczystej sesji w Święto Konstytucji 3 Maja.
Obchody rocznicowe rozpoczęła msza w archikatedrze z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych, Salezjańskiej Orkiestry Dętej Augustino i chóru Magnificat. Przewodniczył jej abp Józef Michalik. Po niej uczestnicy udali się na Wzgórze Zamkowe do obelisku upamiętniającego twórców Konstytucji 3 Maja. Ze względu na ulewny deszcz ceremonię skrócono i dalszy ciąg uroczystości, w tym przemówienia, miał miejsce w sali Zamku Kazimierzowskiej na uroczystej sesji rady miejskiej.Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun stwierdził, że[paywall] Konstytucja 3 Maja była zwycięstwem tych, którzy dążyli do silnej, zdrowej, a przede wszystkim niepodległej Polski i zwycięstwem odpowiedzialności za nasz kraj. W wydarzeniu wzięli udział m.in. parlamentarzyści i starosta Jan Pączek.
Mówiąc o obecnie obowiązującej ustawie zasadniczej, prezydent ocenił, że wymaga ona nowelizacji, a nawet stworzenia zupełnie nowej konstytucji. – Od jej uchwalenia minęły tylko 22 lata, ale to były zupełnie inne czasy – stwierdził.
W. Bakun zaapelował do polityków, aby rozpoczęli otwartą debatę i tworzyli dobre podstawy do tego, żeby konstytucję znowelizować lub zmienić. – Ale do tego czasu, to prosiłbym wszystkich, żebyśmy szanowali i przestrzegali zasad zawartych w tej, którą mamy – powiedział.
Tradycyjnie już 3-majowa sesja była okazją do wręczenia wyróżnień i nagród. W tym roku Doroczną Nagrodę Miasta Przemyśla otrzymało Towarzystwo Dramatyczne Fredreum, najstarszy w Europie teatr amatorski, który w tym roku obchodzi 150-lecie powstania. Wyróżnienie odebrała jego prezes Krystyna Maresch-Knapek. – Dziękuję za to wyróżnienie, dodaje nam ono skrzydeł. I bardzo proszę tych młodych ludzi, których mamy bardzo dużo we Fredreum, żeby podtrzymywali te tradycje, aby trwały jeszcze przynajmniej kolejne 150 lat – powiedziała.
Decyzją ministra obrony narodowej Srebrne Medale za Zasługi dla Obronności Kraju otrzymały Krystyna Czajkowska i Katarzyna Gerula. Medale wręczył Wojskowy Komendant Uzupełnień w Jarosławiu podpułkownik Leszek Przeszłowski. Każda z pań ma trzech synów, którzy wzorowo pełnili służbę wojskową. Również jeden syn każdej z nich należy do wojsk obrony terytorialnej.
Na zakończenie zagrał zespół Feraverto w składzie: Kinga Horochowik – fortepian, Aleksandra Baszak - wiolonczela, Dobrosław Jabłoński – gitara i Krzysztof Polnik – akordeon. Tworzą go uczniowie przemyskiej szkoły muzycznej.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.W Przemyślu od wyborów prezydenckich nic wiele się nie zmieniło jest to też jeden wielki dramat
Czyli "Na Wschodzie bez zmian" .Zgadza się , a na co głosujący w pażdzierniku ubiegłego roku liczyliście?.
W Przemyślu od wyborów prezydenckich nic wiele się nie zmieniło jest to też jeden wielki dramat
A w Przemyślu bez zmian .
Czyli "Na Wschodzie bez zmian" .Zgadza się , a na co głosujący w pażdzierniku ubiegłego roku liczyliście?.