Reklama

Przemyśl – miasto pełne historii [ZDJĘCIA]

Od kilku lat w Szkole Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Grochowcach nauczyciele starają się zainteresować młodzież historią i własnymi korzeniami, angażując do udziału w konkursie „Z Dumą o Polsce”. W tym roku odbył się on już po raz piąty, a tematem przewodnim, wokół którego zbudowane zostały wszystkie konkursowe rywalizacje adresowane do uczniów szkół podstawowych z powiatu przemyskiego, było miasto Przemyśl.

Finał przedsięwzięcia odbył się 20 października, w murach grochowieckiej podstawówki.

Temat przewodni „Przemyśl – miasto pełne historii” dotyczył wszystkich konkurencji i zobowiązywał on uczestników do wnikliwego zapoznania się zarówno z ciekawostkami historycznymi związanymi z grodem nad Sanem, jak i z jego architekturą.

To oczywiście było zadanie dla tych, którzy zdecydowali się na udział w rywalizacji na polu: literatury, plastyki czy historii.

Natomiast uczniowie najlepiej czujący ducha[paywall] sportu mogli spróbować swoich sił, startując w okolicznościowym biegu. Zmagania konkursowe poprzedziła prelekcja o historii przemyskiego grodu, wygłoszona przez ks. dra Marcina Kapłona.

W części konkursowej z zakresu literatury uczestnicy prezentowali napisane przez siebie opowiadania. Temat przewodni brzmiał „Spacer ulicami Przemyśla”.
Trzeba przyznać, że należało się tu wykazać doskonałą znajomością przemyskich zabytków.

W grupie młodszej, a więc uczniów z klas IV –VI, najwyżej oceniono opowiadanie Magdaleny Hańczuk z ZS w Nehrybce, a w grupie starszej (klasy VII – VIII) najwyższą notę otrzymało to autorstwa Estery Lorenowicz z SP w Trójczycach.

Oprócz tego podczas finału można było podziwiać piękne prace plastyczne przedstawiające przemyską architekturę. Wystawione zostały w ramach kategorii plastycznej. Temat, z którym zmierzyli się młodzi artyści, brzmiał „Zabytkowa architektura Przemyśla”.

Spośród prac komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców: w grupie uczniów z klas III – V 1. miejsce zdobyła Julia Depciuch z SP w Ostrowie, a wśród uczniów klas VI – VIII 1. nagrodę przyznano Nikoli Chrzan (również SP w Ostrowie).

Kolejną konkurencją był quiz wiedzy historycznej pod hasłem „Przemyśl – miasto pełne historii. Każda z dwuosobowych drużyn musiała odpowiedzieć na wylosowane pytania dotyczące historii i zabytków Przemyśla, a nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji czuwała Edyta Borowiak-Kocyła. Laureatami 1. miejsca została drużyna gospodarzy z SP w Grochowcach – Kuba Karasiewicz i Kacper Pacławski.

Reklama

Mocne nogi też się przydały

Na zakończenie przeprowadzono rywalizację sportową. Bieg przełajowy „1041 metrów – metr za rok historii Przemyśla” wygrali w grupie młodszej (klasy IV – VI) Maja Artym z ZS w Nehrybce oraz Adrian Siwak z SP w Ujkowicach, a w grupie starszej (klasy VII – VIII) triumfowali Natalia Wesołowska i Szymon Kowalski (oboje z SP w Ujkowicach).

– Był to dzień, który na pewno wzbogacił nasza wiedzę na temat Przemyśla i dostarczył nam wielu pozytywnych emocji i wrażeń – podsumowała dyrektor SP w Grochowcach Monika Horochowik, dziękując uczestnikom za chęć podzielenia się swoją wiedzą z innymi, a dyrektorom szkół i nauczycielom za trud włożony w przygotowanie uczestników rywalizacji.

Reklama

 


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama