Od kilku lat w Szkole Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Grochowcach nauczyciele starają się zainteresować młodzież historią i własnymi korzeniami, angażując do udziału w konkursie „Z Dumą o Polsce”. W tym roku odbył się on już po raz piąty, a tematem przewodnim, wokół którego zbudowane zostały wszystkie konkursowe rywalizacje adresowane do uczniów szkół podstawowych z powiatu przemyskiego, było miasto Przemyśl.
Finał przedsięwzięcia odbył się 20 października, w murach grochowieckiej podstawówki.
Temat przewodni „Przemyśl – miasto pełne historii” dotyczył wszystkich konkurencji i zobowiązywał on uczestników do wnikliwego zapoznania się zarówno z ciekawostkami historycznymi związanymi z grodem nad Sanem, jak i z jego architekturą.
To oczywiście było zadanie dla tych, którzy zdecydowali się na udział w rywalizacji na polu: literatury, plastyki czy historii.
Natomiast uczniowie najlepiej czujący ducha[paywall] sportu mogli spróbować swoich sił, startując w okolicznościowym biegu. Zmagania konkursowe poprzedziła prelekcja o historii przemyskiego grodu, wygłoszona przez ks. dra Marcina Kapłona.
W części konkursowej z zakresu literatury uczestnicy prezentowali napisane przez siebie opowiadania. Temat przewodni brzmiał „Spacer ulicami Przemyśla”.
Trzeba przyznać, że należało się tu wykazać doskonałą znajomością przemyskich zabytków.
W grupie młodszej, a więc uczniów z klas IV –VI, najwyżej oceniono opowiadanie Magdaleny Hańczuk z ZS w Nehrybce, a w grupie starszej (klasy VII – VIII) najwyższą notę otrzymało to autorstwa Estery Lorenowicz z SP w Trójczycach.
Oprócz tego podczas finału można było podziwiać piękne prace plastyczne przedstawiające przemyską architekturę. Wystawione zostały w ramach kategorii plastycznej. Temat, z którym zmierzyli się młodzi artyści, brzmiał „Zabytkowa architektura Przemyśla”.
Spośród prac komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców: w grupie uczniów z klas III – V 1. miejsce zdobyła Julia Depciuch z SP w Ostrowie, a wśród uczniów klas VI – VIII 1. nagrodę przyznano Nikoli Chrzan (również SP w Ostrowie).
Kolejną konkurencją był quiz wiedzy historycznej pod hasłem „Przemyśl – miasto pełne historii. Każda z dwuosobowych drużyn musiała odpowiedzieć na wylosowane pytania dotyczące historii i zabytków Przemyśla, a nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji czuwała Edyta Borowiak-Kocyła. Laureatami 1. miejsca została drużyna gospodarzy z SP w Grochowcach – Kuba Karasiewicz i Kacper Pacławski.
Na zakończenie przeprowadzono rywalizację sportową. Bieg przełajowy „1041 metrów – metr za rok historii Przemyśla” wygrali w grupie młodszej (klasy IV – VI) Maja Artym z ZS w Nehrybce oraz Adrian Siwak z SP w Ujkowicach, a w grupie starszej (klasy VII – VIII) triumfowali Natalia Wesołowska i Szymon Kowalski (oboje z SP w Ujkowicach).
– Był to dzień, który na pewno wzbogacił nasza wiedzę na temat Przemyśla i dostarczył nam wielu pozytywnych emocji i wrażeń – podsumowała dyrektor SP w Grochowcach Monika Horochowik, dziękując uczestnikom za chęć podzielenia się swoją wiedzą z innymi, a dyrektorom szkół i nauczycielom za trud włożony w przygotowanie uczestników rywalizacji.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze