Reklama

Przemyśl pamięta. Uczcili wywiezionych na Sybir

Dokładnie w dniu pierwszej wywózki mieszkańców Przemyśla i okolic, czyli 10 lutego, w 83. rocznicę deportacji na Sybir, odbyły się uroczystości związane z tymi tragicznymi wydarzeniami. Przemyśl pamięta, bo musi pamiętać! Pamięć o Nich nie może zginąć.

Wcześniej uroczystości rocznicowe odbywały się w kościele pw. Świętej Trójcy w Przemyślu oraz na nieczynnej rampie kolejowej na Bakończycach. Tegoroczne – także w świątyni przy placu Konstytucji 3 Maja oraz przy pomniku Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia – jak zawsze pod nazwą „Zapal znicz wywiezionym. Na nieludzką ziemię”.

Według źródeł we wszystkich deportacjach zostało wywiezionych co najmniej[paywall] 1 mln 750 tys. osób. Z rampy w Przemyślu w lutym 1940 r. wywieziono 1 tys. 310 osób, a z pobliskiej Medyki ponad 1 tys. 100. W pierwszych zsyłkach wywożono rodziny polskich żołnierzy oraz urzędników administracji państwowej, pracowników banków, kolei czy poczty. Były to najliczniejsze i najbardziej tragiczne w skutkach deportacje.

Reklama

Nim jednak doszło do wspomnień, chwili zadumy i zapalenia zniczy pamięci przy pomniku, odprawiona została msza św. w kościele pw. Świętej Trójcy, po której zgromadzeni zebrali się przy okolicznościowej tablicy poświęconej sybirakom, umieszczonej na murze okalającym kościół. Potem przemaszerowali Wybrzeżem Ojca św. Jana Pawła II do pomnika Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia.

Tradycyjnie gospodarzem i główną prowadzącą uroczystości była prezes przemyskiego oddziału Związku Sybiraków Stanisława Żak. Sporo było zaproszonych gości, ale głównym bohaterami byli ci, którzy przeżyli i wrócili z Sybiru do domu oraz członkowie ich rodzin.

Organizatorami wydarzenia byli: przemyski oddział Związku Sybiraków, UM w Przemyślu, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych X D.O.K. oraz Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary”.

Reklama




Cztery masowe deportacje na Sybir

W sumie były cztery masowe deportacje na Sybir. Trzy miały miejsce w 1940 r. – 10 lutego, 13 kwietnia oraz w czerwcu, natomiast czwarta w czerwcu 1941 r., tuż przed wybuchem wojny pomiędzy Niemcami i Związkiem Radzieckim.

Część wywiezionych wróciła do Polski. Obecnie żyje jeszcze ok. 21 tys. z nich.

KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości