Reklama

Przemyśl w rocznicę powstania warszawskiego [ZDJĘCIA]

08/08/2017 11:30

1 sierpnia br. obchodziliśmy 73. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Lokalne władze, harcerze, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, członkowie stowarzyszenia „Linia 102” oraz mieszkańcy zebrali się tradycyjnie o godzinie 17.00 przed pomnikiem Orląt Przemyskich, by uczcić pamięć poległych.

W uroczystościach wzięli udział m.in.: poseł Wojciech Bakun (Kukiz’15), zastępca prezydenta miasta Przemyśla Grzegorz Hayder, przewodnicząca rady miasta Lucyna Podhalicz oraz wójt gminy Przemyśl Andrzej Huk. Przemawiający w swych wystąpieniach ustosunkowali się do prób oceny powstańczego zrywu, nawiązali do toczącej się od lat dyskusji pod hasłem: „Czy warto było?”.

– Kiedy przychodzi 1 sierpnia, różne są refleksje, rozważania, ale bohaterom po prostu należy się cześć. Tym wszystkim, którzy 73 lata temu postanowili powiedzieć wrogowi „nie” – zauważył na wstępie Grzegorz Hayder. Nietypowo, bo „Parasola” piosenką szturmową rozpoczął swoje wystąpienie Andrzej Huk, oddając hołd duchowi patriotyzmu i wolności tamtych czasów:

„Chłopcy silni jak stal, oczy patrzą się w dal,

Reklama

Nic nie znaczy nam wojny pożoga.

Hej sokoli nasz wzrok, w marszu sprężysty krok

I pogarda dla śmierci i wroga.

Gotuj broń, naprzód marsz ku zwycięstwu!

W górę skroń! Orzeł nasz lot swój wzbił.

(…)

Alejami z paradą będziem szli defiladą,

W wolną Polskę, co wstała z naszej krwi”.

– 1 sierpnia to dzień szczególny, upamiętnienie tych, którzy odeszli, walcząc o wolną Polskę. Tych, którzy uważali, że[paywall] jest to ich najważniejszy obowiązek. Oni się nie zastanawiali, czy warto, czy nie warto. Byli uczeni przez rodziców, druhów w drużynach harcerskich, instruktorów „Strzelca”, dowódców wojskowych i cały wspaniały system wychowawczy II Rzeczypospolitej, że walczyć o Polskę trzeba zawsze, kiedy wymaga tego sytuacja – zauważył Andrzej Huk.

Przypomniał ponadto, że 1 sierpnia to także święto Polskiego Państwa Podziemnego, instytucji unikatowej w okupowanej Europie. Po zakończonych przemówieniach delegacje złożyły kwiaty oraz znicze pod tablicą poświęconą harcerzom Szarych Szeregów.


AB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Przemyslanka - niezalogowany 2017-08-08 12:34:35

    Dobrze, że upamiętnienie było.  Ale ludzi mało, brak władz z Urzędu Miasta, a w tle - brudny, ze rdzą i popisany przez wandali most... ? Gdzie są władze miasta?! Gdzie ich dbałość o porządek! Gdzie jest straż miejska?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    czerupa - niezalogowany 2017-08-08 13:38:13

    Co te orlęta mają wspólnego z powstaniem, z Warszawą?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Heniu - niezalogowany 2017-08-08 14:45:45

    A Co ma Straż Miejska z podpisanym mostem ???

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama