1 sierpnia br. obchodziliśmy 73. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Lokalne władze, harcerze, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, członkowie stowarzyszenia „Linia 102” oraz mieszkańcy zebrali się tradycyjnie o godzinie 17.00 przed pomnikiem Orląt Przemyskich, by uczcić pamięć poległych.
W uroczystościach wzięli udział m.in.: poseł Wojciech Bakun (Kukiz’15), zastępca prezydenta miasta Przemyśla Grzegorz Hayder, przewodnicząca rady miasta Lucyna Podhalicz oraz wójt gminy Przemyśl Andrzej Huk. Przemawiający w swych wystąpieniach ustosunkowali się do prób oceny powstańczego zrywu, nawiązali do toczącej się od lat dyskusji pod hasłem: „Czy warto było?”.
– Kiedy przychodzi 1 sierpnia, różne są refleksje, rozważania, ale bohaterom po prostu należy się cześć. Tym wszystkim, którzy 73 lata temu postanowili powiedzieć wrogowi „nie” – zauważył na wstępie Grzegorz Hayder. Nietypowo, bo „Parasola” piosenką szturmową rozpoczął swoje wystąpienie Andrzej Huk, oddając hołd duchowi patriotyzmu i wolności tamtych czasów:
„Chłopcy silni jak stal, oczy patrzą się w dal,
Nic nie znaczy nam wojny pożoga.
Hej sokoli nasz wzrok, w marszu sprężysty krok
I pogarda dla śmierci i wroga.
Gotuj broń, naprzód marsz ku zwycięstwu!
W górę skroń! Orzeł nasz lot swój wzbił.
(…)
Alejami z paradą będziem szli defiladą,
W wolną Polskę, co wstała z naszej krwi”.
– 1 sierpnia to dzień szczególny, upamiętnienie tych, którzy odeszli, walcząc o wolną Polskę. Tych, którzy uważali, że[paywall] jest to ich najważniejszy obowiązek. Oni się nie zastanawiali, czy warto, czy nie warto. Byli uczeni przez rodziców, druhów w drużynach harcerskich, instruktorów „Strzelca”, dowódców wojskowych i cały wspaniały system wychowawczy II Rzeczypospolitej, że walczyć o Polskę trzeba zawsze, kiedy wymaga tego sytuacja – zauważył Andrzej Huk.
Przypomniał ponadto, że 1 sierpnia to także święto Polskiego Państwa Podziemnego, instytucji unikatowej w okupowanej Europie. Po zakończonych przemówieniach delegacje złożyły kwiaty oraz znicze pod tablicą poświęconą harcerzom Szarych Szeregów.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Dobrze, że upamiętnienie było. Ale ludzi mało, brak władz z Urzędu Miasta, a w tle - brudny, ze rdzą i popisany przez wandali most... ? Gdzie są władze miasta?! Gdzie ich dbałość o porządek! Gdzie jest straż miejska?
Co te orlęta mają wspólnego z powstaniem, z Warszawą?
A Co ma Straż Miejska z podpisanym mostem ???
>>z podpisanym mostem ???<<Nie z "podpisanym" ale z "popisanym":>brudny, ze rdzą i popisany przez wandali most.<Ma tyle, że nie wypełnia swoich obowiązków. Nawet przed uroczystościami nie chciało im się tu zaglądnąć aby sprawdzić czy tak godne miejsce jest uporządkowane i sprzątnięte.
Obecność Z-cy Prezydenta Pana Grzegorza Haydera i Przewodniczącej Rady Miejskiej Pani Lucyny Podhalicz wraz z Radnymi był jeszcze Naczelnik Wydz. Kultury Pan Janusz Łukasiewicz - to Wadze miasta były czy Przemyślanka tylko narzeka.
Uroczystość była pod tablicą "Szarych Szeregów" tam stała warta Harcerska i składano kwiaty na placu Orląt Przemyskich pod pomnikiem Orląt wartę wystawili Strzelcy - Gratulację bo faktycznie publiczności było mniej niż organizatorów.
Ty Heniu jesteś chyba z tej Straży bo czytać nie umiesz!>>nie chciało im się tu zaglądnąć aby sprawdzić czy tak godne miejsce jest uporządkowane i sprzątnięte.<<Gdzie tu pisze, że mieli sprzątnąć i nie sprzątnęli?Oni mają obowiązek sprawdzić i wyegzekwować sprzątnięcie.Trza poczytać ustawę o strażach gminnych i regulamin o utrzymaniu porządku a potem zabierać głos.
Dobrze, że upamiętnienie było. Ale ludzi mało, brak władz z Urzędu Miasta, a w tle - brudny, ze rdzą i popisany przez wandali most... ? Gdzie są władze miasta?! Gdzie ich dbałość o porządek! Gdzie jest straż miejska?
Co te orlęta mają wspólnego z powstaniem, z Warszawą?
A Co ma Straż Miejska z podpisanym mostem ???