W ciągu ostatnich lat trzykrotnie na łamach Życia Podkarpackiego pisałem o skandalicznym stanie miejsca pamięci na podwórzu Szkoły Podstawowej nr 7 w Przemyślu. Bez skutku. Aż wreszcie sprawą zajął się Janusz Galiczyński.
W latach 1942-43 hitlerowcy podczas likwidacji przemyskiego getta rozstrzelali tam ponad półtora tysiąca Żydów, a ich ciała spalili. Pół wieku temu odsłonięto tablicę upamiętniającą miejsce kaźni, ufundowaną przez społeczeństwo Przemyśla. Prawie każdego lata miejsce to odwiedzali przyjeżdżający z zagranicy Żydzi i kręcili głowami, widząc zaniedbane upamiętnienie. Co roku odbywały się tam uroczystości związane z pamięcią o Holokauście. Symboliczne wiązanki kwiatów składano pod płotem, gdyż do tablicy nie było dostępu. Podczas jednej z nich ówczesny wiceprezydent miasta publicznie obiecał zająć się remontem upamiętnienia. Mijały kolejne lata, tynk odpadał coraz bardziej, płot zardzewiał, a władze miasta, których obowiązkiem jest dbanie o wszystkie miejsca pamięci, miały ważniejsze rzeczy na głowie. Aż jeden z mieszkańców wziął sprawę w swoje ręce.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Ciekawe kiedy ktoś zawstydzi przemyślaków i odsłoni pomnik 200 tyś polskich cywili wymordowanych przez ukraińskich nacjonalistów z band OUN UPA
Wielkie gratulacje dla tego Pana, jestem pełen podziwu :)
Władza w Przemyślu niech się wstydzi i przygotowuje do desantu.
mozna ?mozna!!trzeba tylko chciec:):)GRATULACJE PANIE JANUSZU
Władze zawsze mają ważniejsze sprawy..a najważniejsze to ciepłe stołki i pensje..
Przecież to norma , oni zawsze szukają frajera i czasem niestety lub jak kto woli stety znajdują. Pomijam tego pana gdyż znany jest wcześniej z różnych innych akcji protestacyjnych , ale np. gdyby nie firma NOVA z Gliwic która wybudowała Galerię Sanowa nigdy nie byłby pięknie odnowionego Domku Ogrodnika w Parku Miejskim. Ciekawe czy znajdą waleta na dokończenie tej budy-wiaty na zjeździe narciarskim gdzie "utopiono" z naszych podatków już ok,2.5 mln.zł , a może chcą by ktoś za nich czyli Chomę i Spółka dokończyli ten rozbabrany tzw. zielony rynek gdyż nawet nie pisną kiedy dokończenie tego przybytku brudu syfu i nędzy. Za to mamy kolejny pomnik na Sanem a a następne pomniki w drodze jak jakiegoś huzara i ułana. Czekamy na kilkunastometrowy pomnik największej postaci w historii Polski tj. Kaczyńskiego Lecha zwanego Leszkiem i najpiękniejszej pary prezydenckiej czyli dwa pomniki. I założę się , kiedy Kuchciński da rozkaz budować w rynku np. obok Szwejka od razu p;ieniądze się znajdą. Na resztę szkoda czasu i słów.
ciekawe kiedy ktoś zawstydzi przemyślan(poprawna pisownia) i odsłoni pomnik pomordowanych ukraińskich cywili, którzy zginęli z rąk żołnierzy LWP w akcji Wisła.Mój dziadek mieszkaniec Kopysna miał połamane palce oraz powyrywane paznokcie a na koniec po mękach zastrzelił go żołnierz z orłem na czapce.
Do pomorzanin Kto zaczął to rzeź bo chyba nie LWP tylko uUkraińcy z OUN UPA na A pozatym tu mieszkają Przemyślaki a przemyślanie to tacy co wpadli tu tylko na parę lat czy miesięcy . Mój dziadek mieszkający niedaleko Przemyśla w nocy uciekał przed ukraińcami OUN UPA z młodą żoną i maleńkim dzieckiem w środku zimy zostawiajac cały dobytek .Jego sąsiedzi Polacy już nie zdążyli zostali spaleni i wymordowani przez Banderowców (Ukraińców ) w mundurach z TRIZUBAMI na czapkach , drogi (pomorzaninie )
Ciekawe kiedy ktoś zawstydzi przemyślaków i odsłoni pomnik 200 tyś polskich cywili wymordowanych przez ukraińskich nacjonalistów z band OUN UPA
Wielkie gratulacje dla tego Pana, jestem pełen podziwu :)
Władza w Przemyślu niech się wstydzi i przygotowuje do desantu.