Trójka reprezentantów Klubu Sportów Walki „Karim” z Przeworska szykuje się do występu w Mistrzostwach Polski Kadetów i Juniorów, które w ostatni weekend kwietnia odbędą się w Koninie. Po cichu liczą na eksponowane miejsca.
Klubu Sportów Walki „Karim” z Przeworska to jedna z kilku „eksportowych” szkół sportów walki z naszego regionu. Istnieje od 2012 roku, a jej założycielem jest Wojciech Surmiak, który swego czasu był w gronie laureatów naszego konkursu-plebiscytu na 10 najlepszych-najpopularniejszych sportowców czytelników ŻP.
W. Surmiak, pochodzący z Siennowa, swoją przygodę ze sportami walki rozpoczął w 1989 r. jako nastolatek w Przeworskim Klubie Karate Kyokushin, oczywiście pod okiem człowieka-legendy karate kyokushin w naszym regionie Dariusza Walasa. Pierwsze poważne sukcesy przyszły w 1995 r., kiedy na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Legnicy zdobył 3. miejsce i brązowy medal tych prestiżowych zawodów. Kolejne lata to kolejne sukcesy. Ogólnopolskie i międzynarodowe. W 2000 r. w Przemyślu wywalczył brąz na Mistrzostwach Polski Południowej Karate Kyokushin. Ale także zdobył czarny pas podczas Międzynarodowego Obozu Karate Kyokushin w Krakowie. Kolejne lata to fascynacja kickboxingiem i boksem, ale karate nigdy nie przestało być ważne dla niego ważne. Laury zaczął zdobywać w kickboxingu. W 2000 r. wstąpił do służb mundurowych, najpierw do Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu, a potem oddziału antyterrorystycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. W owych formacjach doskonalił i wykorzystywał posiadane już umiejętności. Zdobył uprawnienia instruktora specjalisty sportów walki i systemów wali, instruktora samoobrony, techniki interwencji oraz trenera boksu II klasy. Jest absolwentem Politechniki Lubelskiej na wydziale zarządzania bezpieczeństwem oraz Lubelską Wyższą Szkołę Pedagogiczną na kierunku pedagogika i psychologia.

To jedna z wielu grup treningowych, jakie w przeworskim klubie „Karim” prowadzi jego założyciel Wojciech Surmiak (z prawej w górnym rzędzie). Fot. zbiory własne
Poszli w ślady ojca
Jak już wspomnieliśmy, w 2012 r. założył w Przeworsku Klub Sportów Walki „Karim”, aby swoje umiejętności i doświadczenia przekazywać młodzieży i dorosłym. W 2015 r. powstała sekcję dzieci. Potem dla kobiet. Regularnie w klubie ćwiczy od 70 do 80 osób w pięciu grupach. Są dwie dla dzieci, jest dla młodzieży i oldbojów oraz dla kobiet, które trenują aerokickboxing. W 2023 r. wychowankowie trenera W. Surmiaka zdobyli łącznie 24 medale w zawodach rangi Mistrzostw Polski, w zawodach wojewódzkich i ligach K1.
W jego ślady poszli synowie. Dawid Surmiak jest 8-krotnym mistrzem Polski w kickboxingu, w tym 4-krotnie z rzędu. Zdobył także cztery razy Puchar Polski. Jakub Surmiak to wielokrotny mistrz Podkarpacia w boksie oraz wielokrotny medalista ogólnopolskich turniejów w kickboxingu. Medalistami mistrzostw Polski są także Łukasz Machalski czy Antonina Wilk.
Niebawem kolekcja trofeów przeworskiego klubu może się powiększyć. Trzech podopiecznych W. Surmiaka jest na ostatniej prostej przygotowań do Mistrzostw Polski Kadetów i Juniorów, które – jak wspomnieliśmy – odbędą się w Koninie. W kategorii juniorów wystąpi Hubert Buryło, w kategorii kadetów – Jan Zięba i Bartosz Urban. Trzymamy kciuki, życząc powodzenia!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze