Reklama

Przy ułanie i huzarze będą konie!

W styczniu br., podczas jednej z pierwszych w tym roku sesji Rady Miasta Przemyśla, sporo czasu poświęcono sprawie upamiętnienia wydarzeń z okresu I wojny światowej, czyli wzniesienia figur ułana 1. Pułku Ułanów Legionów Polskich „Beliniaki” oraz węgierskiego huzara z okresu Wielkiej Wojny. Problemem dla niektórych radnych był... brak koni przy żołnierzach. Po pięciu miesiącach sprawa została rozwiązana!

O tej radosnej informacji radni dowiedzieli się otrzymując projekt nowej uchwały, która zmienia podjętą na początku br. uchwałę w sprawie wspomnianych upamiętnień. Przypomnijmy, że obie figury mają stanąć tuż obok Bramy Rycerskiej przy placu Dominikańskim na przemyskim rynku. Obie figury odlane zostaną[paywall] z brązu. Ułan z wysokim czako będzie miał 195 cm wysokości, huzar – 190 cm. Wykonawcami ułana będą artyści rzeźbiarze Piotr Zbrożek i Elżbieta Zając-Zbrożek, huzara – Sandor Györfi. Budowa figur w całości zostanie sfinansowana ze środków Kancelarii Marszałka Sejmu RP i Rady Ochrony Walk i Męczeństwa oraz Parlamentu Węgierskiego.

Wątpliwości co do braku koni przy obu figurach rozwiązał szef Kancelarii Sejmu RP, który 12 maja br. poinformował prezydenta Przemyśla Roberta Chomę, że owocem wizyty Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego na Węgrzech było ustalenie z przewodniczącym Węgierskiego Zgromadzenia Narodowego Laszlo Koverem, że konie przy figurach muszą stanąć, a koszty poniosą wspomniane instytucje. Wiadomo już, że polski koń będzie nieco większy niż węgierski. Będzie liczyć 215 cm, a węgierski – 190 cm.

Reklama

Podczas ostatniej sesji przemyskiej rady projekt uchwały przyjęto jednomyślnie, ale w trakcie dyskusji pojawiły się propozycje, aby żołnierzy i ich konie przesunąć spod Bramy Rycerskiej bliżej magistratu, na teren zielony. Negatywną opinię co do lokalizacji wyraziła Komisja Kultury. – Figury będą zasłonięte przez parkujące samochody, a poza tym zabrane zostaną miejsca parkingowe – dało się słyszeć z ust jednego z radnych. Inny zripostował, że figury nie będą miały wpływu na ilość miejsc parkingowych i że koniom bliskość lokalu gastronomicznego nie będzie przeszkadzać. Koniec końców konie staną przy ułanie i huzarze tuż przy wejściu do Bramy Rycerskiej!


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    zirco - niezalogowany 2016-05-29 09:34:19

    ILe zapłacą mieszkańcy za robienie ich w konia?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    webtrsg - niezalogowany 2016-05-29 10:20:21

    A kiedy będzie pomnik ofiar OUN UPA

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kowal - niezalogowany 2016-05-30 12:11:45

    A kiedy będzie pomnik upamiętniający  bezrobocie?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama