Reklama

Przystanki w centrum miasta tylko dla MZK

14/02/2016 13:28

Na 15 przystankach w ścisłym centrum miasta będą się mogły zatrzymywać tylko autobusy MZK. Efekt zmian może być taki, że pasażerowie spoza Przemyśla nie będą mogli na nich wysiąść z autobusu innego przewoźnika.

Zmiana jest konsekwencją uchwały rady miejskiej przyjętej w 2013 r. Ostatnie pozwolenia do zatrzymywania się na 15 przystankach w centrum kończą się 31 grudnia 2016 roku. Wśród przystanków „na wyłączność” MZK znajdzie się m.in. ul. Jagiellońska, Słowackiego LO, Grunwaldzka – plac Konstytucji, Wybrzeże Wilsona.

Bezpieczeństwo czy monopol?

– Spowodowane jest to troską o bezpieczeństwo. Kierowcy niektórych przewoźników często nie zachowywali właściwej kultury, stwarzając niebezpieczne sytuacje – wyjaśnia wiceprezydent Przemyśla Grzegorz Hayder. Nietrudno jednak zauważyć, że dzięki tej uchwale MZK zostanie monopolistą w centrum Przemyśla[paywall].
1 stycznia 2017 r. to również dzień wejścia w życie nowej ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Wprowadza ona takie pojęcia, jak „organizator publicznego transportu zbiorowego” oraz „operator publicznego transportu zbiorowego”. Organizatorami będą na ogół miasta oraz powiaty, operatorami natomiast przewoźnicy. Przemyśl wyznaczy MZK jako spółkę miejską. Powiat ziemski z kolei rozpisze przetarg, który wyłoni operatora. – Jeszcze nie zdecydowaliśmy, ilu ich będzie, ale raczej więcej niż jeden – mówi Leszek Pusiarski, naczelnik wydziału komunikacji i dróg w Starostwie Powiatowym w Przemyślu.
Przewoźnicy liczą na to, że jeśli zostaną operatorami powiatu, będą mogli się w centrum miasta zatrzymywać. – Urząd miejski będzie zobligowany udostępnić te przystanki dla operatorów, którzy będą obsługiwać obszar powiatu. Mieszkańcy innych miejscowości muszą mieć możliwość gdzieś wysiąść i to nie na obrzeżach miasta – uważa Mariusz Franków, właściciel firmy Eurobus.

Niejednoznaczna ustawa

Czy tak będzie? Odpowiedź magistratu jest niejednoznaczna, bo – jak zaznacza G. Hayder – „interpretacja ustawy jest mocno niejednoznaczna”. – Nowe przepisy wprowadzają inne zasady w zakresie transportu zbiorowego pomiędzy gminami oraz powiatami. Obecnie trudno ocenić, jaki to będzie miało wpływ na funkcjonowanie innych niż MZK przewoźników – mówi wiceprezydent. Być może urząd miejski będzie mógł wpłynąć na rozkład jazdy innych przewoźników, tak aby nie podbierali pasażerów operatorowi miejskiemu i przyjeżdżali na przystanek po autobusach MZK.
Efekt zmian może być taki, że pasażerowie spoza Przemyśla nie będą mogli wysiąść z autobusu w centrum miasta. Wielu przewoźników ma jednak swoje własne przystanki w okolicach dworca.
Przewoźnicy, którzy nie będą operatorami, będą mogli świadczyć usługi, ale nie będą im przysługiwały dopłaty związane ze stosowaniem ulg ustawowych. Będą mogli jedynie oferować ulgi handlowe, ale nie dostaną za to żadnej rekompensaty.

Wykaz przystanków wyłącznie dla MZK (od 1 stycznia 2017 r.):

Jagiellońska – plac Rybi i plac Pileckiego, Krasińskiego – pl. Konstytucji (w dwie strony), Grunwaldzka – pl. Konstytucji (w obie strony), Wybrzeże Piłsudskiego – Waygarta, Wybrzeże Piłsudskiego – San, Słowackiego LO, Słowackiego Biblioteka, Dworskiego Smolki, Mickiewicza Poczta, Wybrzeże Wilsona (w obie strony), plac Rybi.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kasander - niezalogowany 2016-02-14 14:13:21

    >>... często nie zachowywali właściwej kultury, stwarzając niebezpieczne sytuacje – wyjaśnia wiceprezydent Przemyśla Grzegorz Hayder <<Ta "nasza władza" jak już coś wymyśli to nie wiadomo śmiać się, płakać czy wściekać?Strażnicy miejscy też często nie zachowują właściwej kultury a już pasażerowie na przystankach to dopiero. Tak 'bezrozumując' należałoby to wszystko zlikwidować, włącznie z pasażerami - po co mają zanieczyszczać autobusy MZK.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Rico - niezalogowany 2016-02-14 14:16:21

    Brak pomysłu na politykę komunikacyjną miasta to też jakiś pomysł. A, że do kasy od przewoźników, którzy już się zatrzymywać nie mogą kasa nie będzie płynęła... 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    dd - niezalogowany 2016-02-14 15:59:11

    Wreszcie czas zrobić porządek,sam widziałem jak prywaciarze "kasuja" klijentów,a autobus nie może wjechac na przystanek,brawo

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama