Reklama

Przyszłość DSD w przemyskich szkołach wciąż pod znakiem zapytania. – Decyzja w tej sprawie nie została podjęta – brzmi stanowisko miasta po spotkaniu ze stroną niemiecką


Nie dalej jak miesiąc temu informowaliśmy o wizycie w Przemyślu Konsula Generalnego Niemiec w Krakowie Holgera Mahnicke. Jego obecność w mieście miała związek z wręczeniem dyplomów DSD II młodzieży II LO, realizującej naukę niemieckiego w wymiarze rozszerzonym. Również wtedy doszło do spotkania konsula z prezydentem Przemyśla, na którym rozmawiano o przyszłości programu DSD w przemyskich szkołach. Choć ta wydaje się przesądzona (pisaliśmy o tym w 2023 r.), w placówkach wciąż tli się iskierka nadziei, że dotychczasowa polsko-niemiecka współpraca na niwie edukacji nie zostanie zaprzepaszczona.


W Przemyślu projekt DSD, czyli Deutsches Sprachdiplom, funkcjonuje od wielu lat. Kształt programu nakreślony został jeszcze w 2010 r., a ostatecznie wystartował w 2014 roku i realizowany jest z sukcesem aż do teraz. Umożliwia naukę języka niemieckiego w wymiarze rozszerzonym chętnym uczniom wybranych przemyskich szkół podstawowych (SP 4, SP 5, SP 14 oraz SP 16) oraz II LO w Przemyślu, które jest obecnie jedynym centrum egzaminacyjnym na Podkarpaciu egzaminów DSD I i DSD II. Uzyskanie certyfikatu DSD II niesie za sobą realne korzyści, o czym przekonało się wielu absolwentów II LO w Przemyślu. Z takim dokumentem można bowiem podjąć studia za granicą – w krajach niemieckojęzycznych – bez konieczności zdawania jakiegokolwiek egzaminu. Taką ścieżkę wybrało część absolwentów „Morawy”. Są i tacy, którzy dzięki zdobyciu prestiżowego stypendium DAAD mają zapewnione finansowanie całych studiów w Niemczech. Certyfikat daje wymierne korzyści także decydującym się na studia w Polsce – choćby w postaci dodatkowych punktów przy rekrutacji czy zwolnienia z lektoratu językowego. Główny atut to jednak przede wszystkim znajomość języka na wysokim poziomie B2 czy C1.

Niestety w 2023 roku przyszłość kontynuacji programu w przemyskich szkołach stanęła pod znakiem zapytania. Pisaliśmy o tym w materiale „Sprechen sie deutsch? Naturlich, ale... nie nad Sanem”, którego głównym tematem była decyzja władz miasta o wstrzymaniu naboru do programu DSD w uczestniczących w nim przemyskich szkołach od 1 września 2023. Władze jako podstawowy powód podały wtedy niż demograficzny, ale w tle są też finanse.

Reklama

Ta decyzja zasiała niepokój wśród rodziców, jak i w środowisku oświatowym. Obie strony nadal są przekonane o korzyściach płynących z programu, jak i z dotychczasowej współpracy ze stroną niemiecką. Rodzice i opiekunowie[paywall] dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Przemyślu w 2023 r. skierowali w tej sprawie specjalną petycję do prezydenta miasta Wojciech Bakuna, wnosząc o cofnięcie decyzji. Miasto tłumaczyło wówczas, że na realizację programu DSD przeznacza dodatkowe godziny, finansowane z własnego budżetu. Jak również, że w szkołach podstawowych zainteresowanie egzaminem ósmoklasisty z języka niemieckiego jest niewielkie, a w latach 2021, 2022 i 2023 przystąpiło do niego zaledwie kilku uczniów szkół podstawowych. Wskazywano też na przypadki rezygnacji z udziału w zajęciach.

– Zgadzam się, że realizacja programu DSD przynosi korzyści dla grupy uczniów w nim uczestniczących, jednakże nakłady na realizację projektu przekraczają możliwości miasta – odniósł się do tematu tuż po wypłynięciu decyzji o wstrzymaniu realizacji programu od klasy IV szkoły podstawowej włodarz miasta W. Bakun.

Reklama

Płonne nadzieje?

Spore nadzieje wiązano z wizytą, jaką Konsul Generalny Niemiec w Krakowie Holger Mahnicke złożył w przemyskim magistracie tuż po uroczystości wręczenia dyplomów DSD II (Deutsches Sprachdiplom) uzdolnionej językowo młodzieży II LO. Niestety jak na razie nie przyniosła ona zmian w zakresie podjętych przez samorząd miasta decyzji.

– Podczas spotkania prezydenta miasta z Konsulem Generalnym Niemiec w Krakowie rzeczywiście poruszano temat przyszłości programu DSD zarówno w wybranych szkołach podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Decyzja w tej sprawie nie została podjęta – zarówno my, jak i strona niemiecka musimy przeanalizować kwestię m.in. pod kątem ewentualnego finansowania w przyszłości – przekazał nam Witold Wołczyk z Wydziału Promocji i Kultury UM w Przemyślu.

Reklama

Ile lat przedsięwzięcie będzie zatem jeszcze realizowane w przemyskich szkołach?

– Wstrzymany został nabór do programu DSD w szkołach podstawowych, natomiast wszyscy uczniowie którzy rozpoczęli realizację programu DSD, będą mieli możliwość jego dokończenia. W roku szkolnym 2025/2026 program kontynuowany więc będzie w klasach VII i VIII szkół podstawowych oraz w klasach I – IV liceum, w następnych roku – tylko w klasach VIII SP i klasach I – IV liceum, a w kolejnych latach tylko w liceum – poinformowała Renata Kochanowicz-Chalicka, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

Reklama

A to oznacza, że w szkołach podstawowych program będzie jeszcze przez 2 lata, a w liceum przez 6 lat.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 31/05/2025 16:29
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama