Nie dalej jak miesiąc temu informowaliśmy o wizycie w Przemyślu Konsula Generalnego Niemiec w Krakowie Holgera Mahnicke. Jego obecność w mieście miała związek z wręczeniem dyplomów DSD II młodzieży II LO, realizującej naukę niemieckiego w wymiarze rozszerzonym. Również wtedy doszło do spotkania konsula z prezydentem Przemyśla, na którym rozmawiano o przyszłości programu DSD w przemyskich szkołach. Choć ta wydaje się przesądzona (pisaliśmy o tym w 2023 r.), w placówkach wciąż tli się iskierka nadziei, że dotychczasowa polsko-niemiecka współpraca na niwie edukacji nie zostanie zaprzepaszczona.
W Przemyślu projekt DSD, czyli Deutsches Sprachdiplom, funkcjonuje od wielu lat. Kształt programu nakreślony został jeszcze w 2010 r., a ostatecznie wystartował w 2014 roku i realizowany jest z sukcesem aż do teraz. Umożliwia naukę języka niemieckiego w wymiarze rozszerzonym chętnym uczniom wybranych przemyskich szkół podstawowych (SP 4, SP 5, SP 14 oraz SP 16) oraz II LO w Przemyślu, które jest obecnie jedynym centrum egzaminacyjnym na Podkarpaciu egzaminów DSD I i DSD II. Uzyskanie certyfikatu DSD II niesie za sobą realne korzyści, o czym przekonało się wielu absolwentów II LO w Przemyślu. Z takim dokumentem można bowiem podjąć studia za granicą – w krajach niemieckojęzycznych – bez konieczności zdawania jakiegokolwiek egzaminu. Taką ścieżkę wybrało część absolwentów „Morawy”. Są i tacy, którzy dzięki zdobyciu prestiżowego stypendium DAAD mają zapewnione finansowanie całych studiów w Niemczech. Certyfikat daje wymierne korzyści także decydującym się na studia w Polsce – choćby w postaci dodatkowych punktów przy rekrutacji czy zwolnienia z lektoratu językowego. Główny atut to jednak przede wszystkim znajomość języka na wysokim poziomie B2 czy C1.
Niestety w 2023 roku przyszłość kontynuacji programu w przemyskich szkołach stanęła pod znakiem zapytania. Pisaliśmy o tym w materiale „Sprechen sie deutsch? Naturlich, ale... nie nad Sanem”, którego głównym tematem była decyzja władz miasta o wstrzymaniu naboru do programu DSD w uczestniczących w nim przemyskich szkołach od 1 września 2023. Władze jako podstawowy powód podały wtedy niż demograficzny, ale w tle są też finanse.
Ta decyzja zasiała niepokój wśród rodziców, jak i w środowisku oświatowym. Obie strony nadal są przekonane o korzyściach płynących z programu, jak i z dotychczasowej współpracy ze stroną niemiecką. Rodzice i opiekunowie[paywall] dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Przemyślu w 2023 r. skierowali w tej sprawie specjalną petycję do prezydenta miasta Wojciech Bakuna, wnosząc o cofnięcie decyzji. Miasto tłumaczyło wówczas, że na realizację programu DSD przeznacza dodatkowe godziny, finansowane z własnego budżetu. Jak również, że w szkołach podstawowych zainteresowanie egzaminem ósmoklasisty z języka niemieckiego jest niewielkie, a w latach 2021, 2022 i 2023 przystąpiło do niego zaledwie kilku uczniów szkół podstawowych. Wskazywano też na przypadki rezygnacji z udziału w zajęciach.
– Zgadzam się, że realizacja programu DSD przynosi korzyści dla grupy uczniów w nim uczestniczących, jednakże nakłady na realizację projektu przekraczają możliwości miasta – odniósł się do tematu tuż po wypłynięciu decyzji o wstrzymaniu realizacji programu od klasy IV szkoły podstawowej włodarz miasta W. Bakun.
Reklama
Spore nadzieje wiązano z wizytą, jaką Konsul Generalny Niemiec w Krakowie Holger Mahnicke złożył w przemyskim magistracie tuż po uroczystości wręczenia dyplomów DSD II (Deutsches Sprachdiplom) uzdolnionej językowo młodzieży II LO. Niestety jak na razie nie przyniosła ona zmian w zakresie podjętych przez samorząd miasta decyzji.
– Podczas spotkania prezydenta miasta z Konsulem Generalnym Niemiec w Krakowie rzeczywiście poruszano temat przyszłości programu DSD zarówno w wybranych szkołach podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Decyzja w tej sprawie nie została podjęta – zarówno my, jak i strona niemiecka musimy przeanalizować kwestię m.in. pod kątem ewentualnego finansowania w przyszłości – przekazał nam Witold Wołczyk z Wydziału Promocji i Kultury UM w Przemyślu.
Reklama
Ile lat przedsięwzięcie będzie zatem jeszcze realizowane w przemyskich szkołach?
– Wstrzymany został nabór do programu DSD w szkołach podstawowych, natomiast wszyscy uczniowie którzy rozpoczęli realizację programu DSD, będą mieli możliwość jego dokończenia. W roku szkolnym 2025/2026 program kontynuowany więc będzie w klasach VII i VIII szkół podstawowych oraz w klasach I – IV liceum, w następnych roku – tylko w klasach VIII SP i klasach I – IV liceum, a w kolejnych latach tylko w liceum – poinformowała Renata Kochanowicz-Chalicka, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Przemyślu.
Reklama
A to oznacza, że w szkołach podstawowych program będzie jeszcze przez 2 lata, a w liceum przez 6 lat.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze