O zniesieniu wieku emerytalnego i dodatkach do świadczeń mówił na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej szef podkarpackiego PSL, poseł na sejm Mieczysław Kasprzak. Odniósł się także do ostatnich działań Sejmu i rządu.
Poseł przedstawił dwie propozycje ustaw skierowane do starszych ludzi. Pierwsza dotyczyła likwidacji wieku emerytalnego. – To projekt zgłoszony jeszcze przed wyborami. Proponujemy, by każdy, kto przepracował 40 lat, mógł przejść na emeryturę. Nie byłby to obowiązek, ale[paywall] możliwość wyboru – mówił M. Kasprzak, dodając, że projekt trafi pod obrady Sejmu już w środę, 25 listopada. Poseł liczył, że zostanie skierowany do dalszego procedowania, jednak wniosek nie znalazł poparcia i przepadł. – PiS, PO i Nowoczesna zablokowały projekt ustawy o możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę – ocenił M. Kasprzak.
Drugą propozycją jest przyznanie jednorazowych dopłat do emerytur. Projekt już trafił do Sejmu. Chodzi o jednorazowe świadczenie dla części emerytów i rencistów pobierających niskie świadczenia. Otrzymali by oni od 100 do 350 zł. Wysokość dodatku zależałaby od świadczenia. Emeryci i renciści otrzymujący miesięcznie do 880 zł, dostaliby 350 zł, a otrzymujący 2 tys. zł, mieliby 100 zł dodatku. Otrzymujący wyższe świadczenia dodatku by nie mieli. – Mam nadzieję, że projekt ustawy, który zgłosiliśmy, szybko wejdzie pod obrady, nie możemy w tej chwili doprowadzić do tego, żeby waloryzacja dla najniżej uposażonych emerytów i rencistów wynosiła około 4 złotych – przekonywał poseł. Wypłata tych dodatków pochłonęłaby, według wyliczeń PSL, ponad 1,4 mld zł, a otrzymałoby go około 6,5 mln osób, w tym ponad 60 procent emerytów i rencistów oraz wszyscy korzystający z zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, rent socjalnych oraz pobierający świadczenia z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
M. Kasprzak zapewniał, że jego partia nie osiądzie na laurach. Będzie podejmować inicjatywy bliskie ludziom. – Nie chcemy się zajmować wielką polityką, chcemy się wywiązywać z obietnic złożonych naszym wyborcom, bo to jest najważniejsze – mówił. O obecnie rządzących wypowiadał się ostrożnie, chociaż na swoim profilu skomentował, że „PiS dokonał zamachu na polską demokrację”. – W kampanii wyborczej mówili wprost. Teraz pojawiają się ograniczenia. Poczekajmy. Nie chcę stawiać tezy, że jeśli obietnice nie zostaną spełnione, to PiS oszukał wyborców, ale społeczeństwo będzie się domagać ich realizacji. Mogę zapewnić, że PSL będzie popierał wszystkie prospołeczne działania – mówił poseł.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.8 lat mieliści na to aby tak zrobić a wy chłopki wraz z poparancami podnieśli o dwa lata a teraz co takiś p kasprzak filozof nowy rząd zrobi tak że będzie normalnie a nie popaslane
Mówią tak, bo wiedzą że z tego nic nie wyniknie.Będąc u władzy nie zrobili nic, a wręcz podnieśli wiek emerytalny. To teraz się ośmieszają , mówiąc o zniesieniu wieku emerytalnego.Dziennikarze jak by byli mądrzy to by nie pisali o PSL, bo to szkoda czasu.
Jak na dzisiejszym rynku pracy osiągnąć staż 40 lat, na umowach śmieciowych ,na umowach o dzieło?Będąc posłem nierobem ,rzeczywiście można pracować i do 80 roku życia.
PSL chce emerytury po 40 latach pracy -dla siebie, bo razem z platfusami pozostałym obywatelom kazali pracować praktycznie do śmierci.
8 lat mieliści na to aby tak zrobić a wy chłopki wraz z poparancami podnieśli o dwa lata a teraz co takiś p kasprzak filozof nowy rząd zrobi tak że będzie normalnie a nie popaslane
Mówią tak, bo wiedzą że z tego nic nie wyniknie.Będąc u władzy nie zrobili nic, a wręcz podnieśli wiek emerytalny. To teraz się ośmieszają , mówiąc o zniesieniu wieku emerytalnego.Dziennikarze jak by byli mądrzy to by nie pisali o PSL, bo to szkoda czasu.
Jak na dzisiejszym rynku pracy osiągnąć staż 40 lat, na umowach śmieciowych ,na umowach o dzieło?Będąc posłem nierobem ,rzeczywiście można pracować i do 80 roku życia.