Na Podkarpaciu ujawniono nowe przypadki zachorowań pszczół na zgnilec amerykański. By ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby, wojewoda Ewa Leniart poszerzyła obszar zapowietrzony o kolejne dwa powiaty, w tym przeworski.
Zgnilec amerykański pszczół, inaczej zgnilec złośliwy to zakaźna choroba zwierząt podlegająca[paywall] obowiązkowi zwalczania. Występuje na całym świecie. Atakuje pszczołę miodną oraz inne gatunki pszczół. Wywołuje go groźna bakteria Paenibacillus larvae – odporna zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury oraz środki dezynfekujące. Choroba atakuje larwy pszczół. Zainfekowany czerw zwykle umiera, jednak wytworzone przez bakterię przetrwalniki mogą w zasklepionych komórkach przetrwać wiele lat – w produktach pszczelich (miodzie, wosku) i w środowisku od 3 do 10, w wysuszonych larwach nawet do 35 lat.
21 lipca 2017 r. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wydała rozporządzenie w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatów łańcuckiego i przeworskiego. W dokumencie jest mowa o tym, że uznaje się miejscowości Nowosielce w gminie Przeworsk, Białoboki i Gać w gminie Gać w powiecie przeworskim za obszar zapowietrzony chorobą. Na wspomnianym obszarze zakazuje się przemieszczania bez zezwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii rodzin i matek pszczelich, czerwia, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do prac w pasiece, a także organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół. Na urzędowych lekarzy weterynarii rozporządzenie nakłada obowiązek dokonywania przeglądu pasiek, zaś wójtów poszczególnych gmin zobowiązuje do umieszczenia na obszarze zapowietrzonym tablic ostrzegawczych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Chyba was pogielo