To prawdopodobne. Od 1 marca br. obowiązywać będą nowe wojewódzkie plany działania systemu państwowego ratownictwa medycznego. Władze powiatu przeworskiego chcą u siebie sprawnego działania tego systemu i wnioskują, by karetka stacjonowała w Sieniawie.
Zmiany w systemie związane są z nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. W ich wyniku NFZ będzie zawierał w całym kraju nowe umowy na udzielanie świadczeń przez zespoły ratownictwa medycznego. Nim jednak to się stanie, konieczne jest stworzenie planu działania ratownictwa medycznego w całym województwie[paywall] . Taki dokument przygotował wojewoda podkarpacki i przekazał do zaopiniowania władzom powiatów. W ramach propozycji wojewody na ziemi przeworskiej miałyby działać trzy zespoły ratownictwa medycznego – dwa w Przeworsku i jeden w Kańczudze. – W ocenie Zarządu Powiatu Przeworskiego w planie nie została uwzględniona specyfika ukształtowania powiatu przeworskiego. Rzeczywisty czas oczekiwania na karetkę pogotowia w gminie Sieniawa i Adamówka przekracza wyznaczone standardy – informuje J. Mazur, wicestarosta przeworski. Stąd też starania o zmianę wstępnych założeń planu wojewody. – Zarząd powiatu zwrócił się do wojewody podkarpackiego z prośbą o utworzenie w Sieniawie takiego punktu z dodatkowym zabezpieczeniem technicznym i etatowym – dodaje. Pomysł ten popierają wójt gminy Adamówka Edward Jarmuziewicz oraz burmistrz Miasta i Gminy Sieniawa Adam Woś. Obaj złożyli wnioski o utworzenie na terenie ich gmin punktu stacjonowania karetki pogotowania ratunkowego, ale – jak się zdaje – bardziej prawdopodobny jest wariant sienaiwski. Burmistrz Sieniawy zadeklarował już zapewnienie punktu lokalowego oraz pokrycie kosztów jego utrzymania na potrzeby stacjonowania karetki. Na razie nic jeszcze nie jest przesądzone. – Obecnie nie znamy stanowiska wojewody w tej sprawie – kończy wicestarosta.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Póki, co to lepszą sieć placówek mają zakłady pogrzebowe, a i pewnie czasy dojazdu krótsze.
Póki, co to lepszą sieć placówek mają zakłady pogrzebowe, a i pewnie czasy dojazdu krótsze.