W sobotę, 23 listopada, w Jaśminowym Dworze w Rokietnicy odbyła się 13. już edycja znanego w regionie konkursu na najsmaczniejsze tradycyjne dania i przetwory pod hasłem „Z babcinej spiżarni”. Niespodzianką tegorocznej odsłony były warsztaty kulinarne z Martyną Niemiec – zwyciężczynią telewizyjnego show MasterChef Nastolatki.
To wydarzenie to prawdziwa gratka dla wielbicieli smaków tak dobrze nam znanych z czasów dzieciństwa. Nie gdzie indziej, jak właśnie tu, podczas konkursu „Z babcinej spiżarni”, można posmakować specjałów, jakie serwowały nasze babcie. W tej edycji o laury rywalizowało 17 kół gospodyń z powiatu jarosławskiego, których zadaniem było zaprezentowanie pyszności w trzech konkursowych kategoriach: warzywa, owoce oraz mięsa lub ryby. Były to: Stowarzyszenie Miłośników Chłopic, Stowarzyszenie „Razem w przyszłość” w Morawsku, Stowarzyszenie Kobiet na rzecz Mieszkańców i Rozwoju Wsi Rokietnica, Stowarzyszenie Kobiety Razem w Sobiecinie, Koło Gospodyń Wiejskich Aktywni Ryszkowa Wola, Stowarzyszenie Kobiet w Czelatycach oraz koła gospodyń w Wietlinie Trzecim, Łazach, Tuchli, Miękiszu Starym, Zgodzie, Koniaczowie, Laszkach, Korzenicy, Duńkowicach, Więckowicach i Tuligłowach.
Jurorzy oceniający efekty kulinarnych dokonań poszczególnych kół (Wiesław Koniuszy – przewodniczący Rady Gminy Rokietnica, Krzysztof Zieliński – specjalista od kuchni regionalnej, autor książki „Smaki Ziemi Jarosławskiej”, Elżbieta Sobejko – kulinarna blogerka i autorka bloga „Kuchnia u Bietki”, Wioletta Stoch – nauczyciel technologii żywności w Zespole Szkół Spożywczych i Biznesowych w Jarosławiu oraz Zofia Kasperek z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego) z pewnością nie mieli łatwego zadania. Gospodynie spisały się na medal, oferując swoje popisowe specjały. Mimo, iż wszystkie propozycje prezentowały się wyśmienicie i tak samo dobrze smakowały, należało wskazać te zwycięskie[paywall].
Numerem jeden w kategorii „owoce” okazała się „Marmolada Królewska” zaproponowana przez KGW w Zgodzie (wyróżnienie – Stowarzyszenie Kobiet w Czelatycach za „Chutney z gruszek do mięs”). Pierwsze miejsce w kategorii „warzywa” zgarnęły panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Aktywni” Ryszkowa Wola za „Zapiekany bigos staropolski” (wyróżnienie – KGW w Miękiszu Starym za „Kalafior kiszony”), natomiast laur zwycięstwa w kategorii „mieso lub ryby” powędrował do Stowarzyszenia Kobiet na rzecz Mieszkańców i Rozwoju Wsi Rokietnica nagrodzonego za „Swojską kiełbasę w słoiku ze smalcem” (wyróżnienie – KGW w Łazach za „Domową gęsinę”).
Dodatkowo „Smak Starosty” – a więc nagroda starosty jarosławskiego Kamila Dziukiewicza – powędrował do KGW w Więckowicach, a „Smak Posła” – nagroda posła Tadeusza Chrzana – do KGW w Korzenicy.
Niespodzianką tegorocznej edycji były warsztaty kulinarne z Martyną Niemiec – laureatką telewizyjnego show MasterChef Nastolatki, będące częścią realizowanego przez powiat jarosławski projektu Interreg Polska – Słowacja pod hasłem „Karpacka kuchnia w stylu zero-waste”. W tym międzypokoleniowym przedsięwzięciu uczestniczą powiat jarosławski i słowackie miasta Bardejów i Svidnik. Pochodząca z Gniewczyny Łańcuckiej Martyna Niemiec zdradziła gospodyniom swoje niezawodne patenty kulinarne, a te z ochotą korzystały z możliwości pozyskania informacji przydatnych podczas eksperymentów w kuchni.
Tegoroczną odsłonę wydarzenia uświetnił też pokaz mody dawnej w wykonaniu jarosławskiego Stowarzyszenia „Pąsowa Róża”, występ grupy „Maja” z Bardejowa i przepyszny tort – dzieło uczniów ZSSiB w Jarosławia.
Organizatorem konkursu był starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz z partnerami wójtem gminy Rokietnica Bożeną Gmyrek i Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze