Przemyscy radni skrytykowali politykę spółki Polska Grupa Energetyczna „Dystrybucja”, której postępowanie ma doprowadzić do całkowitej likwidacji struktur Rejonu Energetycznego Przemyśl. To, niestety, skutkować będzie utratą kolejnych miejsc pracy.
Ogólnie pojęta energetyka przemyska należy do jednych z najstarszych w Polsce i jest najstarszą w ramach obecnie funkcjonującego zamojskiego oddziału PGE „Dystrybucja” SA. Jej historia liczy już 119 lat. W 1896 r. została oddana do użytku pierwsza elektrownia przy ulicy Konarskiego i pierwsza sieć energetyczna.Do 2013 r. Przemyśl był siedzibą Rejonu Energetycznego w Oddziale Zamość. Mimo że był jednym z największych rejonów w swojej grupie pod względem liczby obsługiwanych odbiorców (60 tys.), został zlikwidowany. Obecnie w Przemyślu znajduje się jedynie posterunek energetyczny, który w dalszym ciągu wypełnia wszystkie zadania, jakie powinien wypełniać większy rejon energetyczny. Posiada przede wszystkim bazę sprzętowo-materiałową, lokalową i logistyczną potrzebną do tych zadań, a w jego strukturze znajdują się pracownicy z ogromnym doświadczeniem i umiejętnościami wyniesionymi z dawnego rejonu energetycznego.
Całkowita likwidacja
„(...) Bardzo niepokojące staje się stopniowe zmniejszanie ich liczby (rejonów energetycznych – przyp. aut.) na skutek na przykład przenoszenia do pracy w Jarosławiu i w wyniku wprowadzania centralnych systemów informatycznych. Zmierza to tylko i wyłącznie w jednym kierunku – całkowitej likwidacji struktur RE w Przemyślu! Z tym wiązać się może przymuszanie pracowników do dojeżdżania do pracy wiele kilometrów, strata czasu na dojazd, praca w warunkach niezgodnych z BHP ze względu na duże zagęszczenie liczby pracowników w biurach budynku w Jarosławiu (...)” – czytamy w specjalnej rezolucji, którą podczas ostatniej sesji Rady Miasta Przemyśla (25 czerwca br.) przyjęli radni.
Pewnymi symptomami wspomnianych przez radnych działań jest m.in. próba likwidacji magazynu w Przemyślu i przeniesienie pracowników do Jarosławia. Faktem stała się już natomiast likwidacja warsztatu samochodowego w Przemyślu, przeniesienie mechanika na inne stanowisko do Jarosławia i „wydelegowanie” drugiego z nich na tzw. pracownicze dobrowolne odejście. Kompletnie niezrozumiałym działaniem centrali są również próby organizowania przetargów na wykonywanie zadań technicznych (odczyty czy legalizacja liczników) przez zewnętrzne, prywatne firmy.
Bez żadnych kosztów
„(...) Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, która polega na tym, że bardzo dobre wyniki energetyki przemyskiej są łączone z przeciętnymi wynikami energetyki jarosławskiej. W związku z powyższym istnieje konieczność przywrócenia formalnie Rejonu Energetycznego w Przemyślu, co obecnie nie wygeneruje żadnych kosztów, a przyniesie szereg korzyści dla mieszkańców Przemyśla i samego PGE (...)” – podsumowali przemyscy radni. Rezolucja w tej sprawie trafiła już na biurka prezydenta RP, premiera, ministra Skarbu Państwa, parlamentarzystów i zarządu spółki Polska Grupa Energetyczna.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze