Prezes Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów im. ks. Bronisława Mireckiego w Przemyślu Stanisław Szarzyński przygotowuje się do rozpoczęcia zbiórki pieniędzy na budowę pomnika Bohaterów Polskich Termopil.
Na budowę pomnika zgodę wydali już przemyscy radni podczas wrześniowej sesji. „Za” było dziewięć osób. Prawdopodobnie dlatego, że pomysłodawcy zadeklarowali, że na jego wzniesienie nie będą potrzebowali ani złotówki z miejskiej kasy. Jedyne, do czego miasto się zobowiązało, to bieżące utrzymanie obiektu. Pomnik powstanie u zbiegu ulic Zadwórzańskiej i Alei Wolności, tuż przy wjeździe na Most Brama Przemyska na obwodnicy[paywall].
– Pomnik poświęcony będzie bohaterom polskich Termopil, którzy oddali życie w wojnie z bolszewikami w 1920 roku. Miejscowości takich jak: Zadwórze, Dytiatyn i Horpin. To tam Polacy walczyli do ostatniej kropli krwi. Jesteśmy im winni pamięć i wdzięczność. Z całą pewnością monument nie będzie dzielił Polaków i Ukraińców. Będziemy pod nim razem uczestniczyć w uroczystościach – przekonuje S. Szarzyński.Mam wielką nadzieję, że przemyślanie czynnie włączą się w to przedsięwzięcie – powiedział S. Szarzyński.
Warto dodać, że podczas wspomnianej sesji Rady Miasta Przemyśla przedstawiony został pomysł Przemyskiej Rady Seniorów, która zaproponowała, aby – zamiast budować kolejny monument – przy pomniku Orląt Przemyskich zamontować tablicę upamiętniającą wydarzenia z Zadwórza.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Nie wydali zgody na budowę pomnika. Uznali, za zasadne upamiętnienie "Polskich Termopil". Ewentualna zgoda będzie dopiero po konsultacjach społecznych. A po zgodzie ogłoszony powinien zostać konkurs na projekt pomnika i zagospodarowanie terenu - uchwała nr 61/2015
zrobcie pomnik pomordowanych przez UPA na zielonce. Temat ucichł bo nie ma kasy na ekschumacje i potrzeby na objawienie prawdy narodowi ukrainskiemu...
To jakis popieprzony kraj!!!!!!
Nie wydali zgody na budowę pomnika. Uznali, za zasadne upamiętnienie "Polskich Termopil". Ewentualna zgoda będzie dopiero po konsultacjach społecznych. A po zgodzie ogłoszony powinien zostać konkurs na projekt pomnika i zagospodarowanie terenu - uchwała nr 61/2015
To nawet zbyt słabe określenie.