Uchwała został przyjęta na poniedziałkowej, 27 listopada, sesji rady miasta. Projekt w imieniu klubu radnych PiS zgłosił Antoni Lotycz. 15 radnych było za przyjęciem, 4 się wstrzymało. We wcześniejszej dyskusji podały argumenty za obniżką i przeciw. Burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch zapewniał, że jest za obniżeniem podatków, ale zaznaczał, iż wcześniej należy oszacować skutki takich działań.
– Zachowuje się pan jak przysłowiowa żaba, która nie wie, czy ustawić się z pięknymi, czy z mądrymi – skomentował postępowanie włodarza Jarosławia radny Jacek Hołub. Przyjęta uchwała obniża podatek od budynków mieszkalnych o[paywall] połowę – z 0,64 zł za metr kwadraty do 0,32. Dodatkowo o 10 procent od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zamiast 22,66 zł za metr kwadratowy trzeba będzie zapłacić 20,39 zł. Połowę stawki będą płacić także właściciele budynków, w których prowadzona jest odpłatna działalność pożytku publicznego. Nowa stawka wyniesie 3,63 zł za metr kwadratowy.
– Zarzucano nam, że jest to próba wywrócenia budżetu, a to jest smutna konieczność. Jarosław powoli wymiera. Spada liczba mieszkańców. Musimy podjąć radykalne kroki, by w Jarosławiu opłacało się mieszkać. Bez drastycznych działań tego nie zrobimy. W sąsiednich gminach podatki od nieruchomości, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, są niższe. W porównywalnych miastach Podkarpacia też. Jeśli chcemy pozostać miastem konkurencyjnym, to zwolnienie jest konieczne. Inaczej biznes odejdzie – przekonywał w imieniu wnioskodawców Marian Muzyczka.
– Skutki finansowe obniżki będą duże w skali budżetu miasta. To około 1 procenta dochodów. Porównywanie z gminami nie ma sensu. Z innymi miastami tak. W Rzeszowie podatek wynosi 23,10 zł, a jest to miasto najszybciej rozwijające się i uważane za przyjazne inwestorom. W przypadku 100-metrowego sklepu różnica da 226 zł przy 10-procentowej obniżce. To już dość duży sklep. Od sklepu wielkopowierzchniowego są to kwoty rzędu 50 – 60 tys. zł. Kwota obniżki dla przedsiębiorcy nie jest zbytnim wydatkiem, natomiast w skali budżetu miasta jest to duża suma. Dlatego uważam, by dotychczasowa kwota podatku od budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, pozostała – uważał Marian Janusz.
Inne zdanie miał Mariusz Walter. – W Jarosławiu nie opłaca się prowadzić działalności. Trudno porównywać handel z Rzeszowem. Obniżka o 10 procent to dla przedsiębiorców wielka kwota. Uważam, że projekt uchwały jest jak najbardziej słuszny – mówił, przekonując, że stratę w budżecie można uzupełnić oszczędnościami na imprezach organizowanych przez miasto. Bożena Łanowy zwróciła uwagę na fakt, że podatek od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej dotyczy głównie dużych firm. – Małe przedsiębiorstwa dają tylko jedną czwartą wpływów z podatku od nieruchomości. Zwróćcie uwagę, że jedyny zysk, jaki mamy z tych dużych firm, to ten podatek, bo dochodowy płacą gdzie indziej. Uważam, że nie powinniśmy tego zmieniać – mówiła.
– Jestem za obniżeniem podatków. Ciągle o tym mówię. Cieszę się, że po tylu latach z praktycznie maksymalnymi podatkami zauważyliście taką potrzebę. Zaproponowaliście drastyczną obniżkę dla budynków mieszkalnych i tylko 10 procent dla działalności gospodarczej – komentował burmistrz Jarosławia. – Patrzę na skutek. Łącznie około 2,5 miliona złotych mniej wpłynie do kasy miasta. Gdzie znaleźć oszczędności, które to pokryją? Podatki należy obniżać, ale trzeba wcześniej przeliczyć skutki – dodawał, zaznaczając, że jest odpowiedzialnym burmistrzem.
O obniżce podatków od budynków mieszkalnych radni nie dyskutowali.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Ha... a najbardziej skorzystają sieci handlowe, dla których to jedyny podatek wpłacany do kasy Miasta...
...może dzięki temu będzie więcej sieci handlowych w mieście.
Tylko pytanie ilu radnych ma sklepy, usługi.nieruchomości.Podejrzewam że przeważająca większość. I własnie dlatego ta ustawa przeszła.
Ha... a najbardziej skorzystają sieci handlowe, dla których to jedyny podatek wpłacany do kasy Miasta...
...może dzięki temu będzie więcej sieci handlowych w mieście.
Tylko pytanie ilu radnych ma sklepy, usługi.nieruchomości.Podejrzewam że przeważająca większość. I własnie dlatego ta ustawa przeszła.