Reklama

Radni obniżyli podatki od nieruchomości. Burmistrz: Gdzie znaleźć oszczędności, które to pokryją?

03/12/2017 11:00

Uchwała został przyjęta na poniedziałkowej, 27 listopada, sesji rady miasta. Projekt w imieniu klubu radnych PiS zgłosił Antoni Lotycz. 15 radnych było za przyjęciem, 4 się wstrzymało. We wcześniejszej dyskusji podały argumenty za obniżką i przeciw. Burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch zapewniał, że jest za obniżeniem podatków, ale zaznaczał, iż wcześniej należy oszacować skutki takich działań.

– Zachowuje się pan jak przysłowiowa żaba, która nie wie, czy ustawić się z pięknymi, czy z mądrymi – skomentował postępowanie włodarza Jarosławia radny Jacek Hołub. Przyjęta uchwała obniża podatek od budynków mieszkalnych o[paywall]  połowę – z 0,64 zł za metr kwadraty do 0,32. Dodatkowo o 10 procent od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zamiast 22,66 zł za metr kwadratowy trzeba będzie zapłacić 20,39 zł. Połowę stawki będą płacić także właściciele budynków, w których prowadzona jest odpłatna działalność pożytku publicznego. Nowa stawka wyniesie 3,63 zł za metr kwadratowy.

Wywrócenie budżetu czy konieczność?

– Zarzucano nam, że jest to próba wywrócenia budżetu, a to jest smutna konieczność. Jarosław powoli wymiera. Spada liczba mieszkańców. Musimy podjąć radykalne kroki, by w Jarosławiu opłacało się mieszkać. Bez drastycznych działań tego nie zrobimy. W sąsiednich gminach podatki od nieruchomości, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, są niższe. W porównywalnych miastach Podkarpacia też. Jeśli chcemy pozostać miastem konkurencyjnym, to zwolnienie jest konieczne. Inaczej biznes odejdzie – przekonywał w imieniu wnioskodawców Marian Muzyczka.

Reklama

– Skutki finansowe obniżki będą duże w skali budżetu miasta. To około 1 procenta dochodów. Porównywanie z gminami nie ma sensu. Z innymi miastami tak. W Rzeszowie podatek wynosi 23,10 zł, a jest to miasto najszybciej rozwijające się i uważane za przyjazne inwestorom. W przypadku 100-metrowego sklepu różnica da 226 zł przy 10-procentowej obniżce. To już dość duży sklep. Od sklepu wielkopowierzchniowego są to kwoty rzędu 50 – 60 tys. zł. Kwota obniżki dla przedsiębiorcy nie jest zbytnim wydatkiem, natomiast w skali budżetu miasta jest to duża suma. Dlatego uważam, by dotychczasowa kwota podatku od budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, pozostała – uważał Marian Janusz.

Inne zdanie miał Mariusz Walter. – W Jarosławiu nie opłaca się prowadzić działalności. Trudno porównywać handel z Rzeszowem. Obniżka o 10 procent to dla przedsiębiorców wielka kwota. Uważam, że projekt uchwały jest jak najbardziej słuszny – mówił, przekonując, że stratę w budżecie można uzupełnić oszczędnościami na imprezach organizowanych przez miasto. Bożena Łanowy zwróciła uwagę na fakt, że podatek od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej dotyczy głównie dużych firm. – Małe przedsiębiorstwa dają tylko jedną czwartą wpływów z podatku od nieruchomości. Zwróćcie uwagę, że jedyny zysk, jaki mamy z tych dużych firm, to ten podatek, bo dochodowy płacą gdzie indziej. Uważam, że nie powinniśmy tego zmieniać – mówiła.

– Jestem za obniżeniem podatków. Ciągle o tym mówię. Cieszę się, że po tylu latach z praktycznie maksymalnymi podatkami zauważyliście taką potrzebę.  Zaproponowaliście drastyczną obniżkę dla budynków mieszkalnych i tylko 10 procent dla działalności gospodarczej – komentował burmistrz Jarosławia. – Patrzę na skutek. Łącznie około 2,5 miliona złotych mniej wpłynie do kasy miasta. Gdzie znaleźć oszczędności, które to pokryją? Podatki należy obniżać, ale trzeba wcześniej przeliczyć skutki – dodawał, zaznaczając, że jest odpowiedzialnym burmistrzem.

O obniżce podatków od budynków mieszkalnych radni nie dyskutowali.
erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Jarosławiak - niezalogowany 2017-12-05 08:00:49

    Ha... a najbardziej skorzystają sieci handlowe, dla których to jedyny podatek wpłacany do kasy Miasta...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    zw - niezalogowany 2017-12-05 20:29:01

    ...może dzięki temu będzie więcej sieci handlowych w mieście.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    POdPiSz się - niezalogowany 2017-12-06 08:35:28

    Tylko pytanie ilu radnych ma sklepy, usługi.nieruchomości.Podejrzewam że przeważająca większość. I własnie dlatego ta ustawa przeszła.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama