Reklama

Radni powiatowi domagają powrotu do racjonalnej gospodarki leśnej

Na sesji Rady Powiatu Przemyskiego 25 września br. wrócono do tematu decyzji Ministerstwa Klimatu i Środowiska o ograniczeniu wyrębów w polskich lasach. Radni przyjęli oficjalne stanowisko dotyczące systemowych rozwiązań w zakresie ochrony przyrody w Lasach Państwowych. Skierowali też petycję do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zniesienie ograniczeń dotyczących pozyskiwania drewna i o przywrócenie dotychczasowej polityki leśnej. Dobra wiadomość jest taka, że według najnowszej decyzji resortu obszar objęty moratorium w nadleśnictwie Bircza został zmniejszony o 4 tys. hektarów.

Ponad miesiąc temu, na wniosek przewodniczącego Rady Powiatu Przemyskiego Piotra Pękalskiego, podczas sesji debatowano o kontrowersjach dotyczących wstrzymania wycinki drzew m.in. na terenie gminy Bircza. Było to nawiązanie do decyzji resortu klimatu i środowiska z początku roku, kiedy to w trybie natychmiastowym, bez konsultacji, analizy skutków i kosztów, wstrzymano prowadzoną i zaplanowaną gospodarkę leśną w kilku lokalizacjach w Polsce, m.in. na terenach Pogórza Przemyskiego i nadleśnictw Bircza, Fredropol oraz Ustrzyki Dolne. Decyzja ta finalnie skutkowała utratą zatrudnienia przez pracowników Zakładów Usług Leśnych.

Radni powiatowi wysłuchali podczas wcześniejszej sesji wystąpienia Stanisława Rębisza – wieloletniego pracownika Lasów Państwowych i radnego I kadencji Rady Powiatu Przemyskiego. Przedstawił on, jak wstrzymanie wycinki drzew odbija się na lokalnej  społeczności, od lat uzależnionej od tej gałęzi gospodarki. Zaznaczył również, że leśnictwo odgrywa kluczową rolę w życiu mieszkańców regionu, a wstrzymanie wycinki drzew może prowadzić do poważnych konsekwencji dla wielu rodzin. Podkreślono też konieczność znalezienia zrównoważonego rozwiązania, które pozwoli chronić środowisko naturalne i jednocześnie zabezpieczy dobrobyt społeczności lokalnej.

Reklama

Przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego Piotr Pękalski wyszedł z propozycją wystosowania oficjalnej petycji w obronie miejsc pracy zagrożonych wstrzymaniem wycinki drzew, na co radni przystali. Pokłosiem tej decyzji była uchwała dotyczącą przyjęcia stanowiska w sprawie rozwiązań systemowych w zakresie ochrony przyrody w Lasach Państwowych, podjęta przez radnych na sesji 25 września br. W skierowanej do ministra klimatu i środowiska petycji, radni powiatu przemyskiego domagają się m.in. zniesienia ograniczeń w zakresie pozyskiwania drewna oraz powrotu do planowej, racjonalnej gospodarki leśnej.

Z ostatniej chwili

Zgodnie z najświeższymi informacjami płynącymi z Ministerstwa Klimatu i Środowiska,  moratorium na wycinkę najcenniejszych przyrodniczo lasów zostało przedłużone do czasu, aż Lasy Państwowe wprowadzą systemowe rozwiązania chroniące je. Natomiast z moratorium wyłączona została strefa niebieska w Nadleśnictwie Bircza o powierzchni 4003 ha. Ochrona tego obszaru ma być realizowana przez Lasy Państwowe. Zmniejszenie obszaru chronionego w nadleśnictwie Bircza to istotna zmiana dla lokalnych mieszkańców.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 15/10/2024 11:39
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama