Podczas dzisiejszej (25 maja br.) nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu radni uchylili własne oświadczenie z 26 sierpnia 2019 r., wyrażające sprzeciw wobec promocji i afirmacji ideologii tzw. ruchów LGBT.
Projekt uchwały uchylającej oświadczenie złożył prezydent miasta Wojciech Bakun. Uzasadnił go trzema konkretnymi powodami. Uważał, iż stanowisko z 26 sierpnia 2019 r. bardzo szkodzi wizerunkowi Przemyśla. Miasto zaczęło być postrzegane jako miasto homofobiczne i nieprzyjazne osobom reprezentującym środowisko LGBT. Jego zdaniem, taki wizerunek został utrwalony w licznych przekazach medialnych. A Przemyśla wcale takim miastem nie jest – jest wielokulturowy i tolerancyjny. Kolejnym powodem – zdaniem W. Bakuna – dla którego należy odstąpić od tego szkodliwego oświadczenia jest przestrzeganie Konstytucji RP, która zakazuje dyskryminacji m.in. ze względu na płeć, rasę, kolor skory, pochodzenie etniczne, przynależność do mniejszości narodowej, niepełnosprawność lub orientację seksualną. Ostatnim wreszcie powodem, dla którego – zdaniem prezydenta miasta – musi się uchylić to oświadczenie są konsekwencje finansowe związane z pozyskiwaniem środków zewnętrznych przez miasto (czytaj: cały czas aktualne zagrożenie, że Przemyśl nie otrzyma pieniędzy z tzw. funduszy norweskich).
Przypomnijmy, że w połowie października 2020 r. radni Koalicji Obywatelskiej jako pierwsi złożyli projekt uchwały uchylającej owe stanowisko. W uzasadnieniu stwierdzili, że owe oświadczenie jest prawnie bezużyteczne, a jego zapisy krzywdzące ze względu na dyskryminację osób identyfikujących się jako społeczność LGBT. Ich zdaniem takie oświadczenie było szkodliwe dla rozwoju gospodarczego miasta, ponieważ zmniejsza zainteresowanie potencjalnych benefaktorów (czyli darczyńców) i turystów. Projekt uchwały jednak przepadł.
Podczas dzisiejszej sesji dość długo trwała dyskusja. Nie było dyscypliny klubowej. Każdy głosował według własnego przekonania i zgodnie z własnym sumieniem. W obradach uczestniczyło 19 z 23 radnych. 13 z nich było „za” prezydenckim projektem, 6 – przeciw.
Uchylenie tego oświadczenia sprawi, że Przemyśl na równych prawach z innymi samorządami może aplikować o wsparcie finansowe z zewnątrz. W tym konkretnym przypadku o pieniądze z tzw. funduszy norweskich.
Kto jak głosował?
Przeciw: Andrzej Berestecki (PiS), Maciej Kamiński (PiS), Dariusz Lasek (RC), Monika Różycka (niezależna), Wojciech Rzeszutko (PiS), Andrzej Zapałowski (WdP).
Nieobecni: Wojciech Błachowicz (KO), Daniel Dryniak (PiS), Tomasz Schabowski (KO), Janusz Zapotocki (NP).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Bardzo dobrze że uchylili to oświadczenia, to najgłupsza rzecz jaką zrobił do tej pory Bakun wprowadzając takie oświadczenie. Lepiej wprowadzić oświadczenie sprzeciwu wobec wykorzystywania dzieci przez duchownych pedofili, bo ludzie z LGBT jakoś nie mają z tym problemu i nie słyszałem żeby kogoś skrzywdzili...
Zajmijcie się rozwojem miasta i nie róbcie więcej wstydu miastu, żeby Przemyśl nie był pośmiewiskiem Europy jak Kraśnik. A o tych sześciu przeciw najlepiej zapomnieć, ale pamiętać przed następnymi wyborami. Nie przypadkiem Podkarpacie ciemnogrodem stoi.
Kiedyś jak ktoś zmieniał pogląd "za pieniądze" nazywano go sprzedajną dziw.. .. Szacunek dla tych którzy zdania nie zmienili. Stałość poglądów Kukizowców haha wyszła na jaw. Bardzo zawiodłem się na Mirosławie Majkowskim! Co jak co reszta to nieukształtowani w poglądach ludzie młodzi w Kukizach ale po radnym Mirku bym się tego nie spodziewał! Pooglądajcie sesje...
To nie była decyzja W. Bakuna. Inicjatorem podjęcia tego gniota był radny Lasek. Każdemu wg zasług ;). No bardzo dobrze ze się opamiętali. Przemyśl na gwałt (sic!) potrzebuje pieniędzy
Za pieniądze ksiądz się modli, za pieniądze świat się podli. Tak mówi stare przysłowie pszczół. A inne przysłowie mówi: nie kąsa się ręki która karmi.
Znaleźli się strażnicy moralności i inni wojownicy. Obłudnie interesują się kto z kim żyje, czy sypia. Zajmijcie się lepiej pedofilią i lgbt w klechistanie.
dokładnie dziś wszyscy radni który zmienili zdań ie w stosunku do głosowania z 26 sierpnia 2019r się upodlili. Bez względu na ich pogląd czy są za czy przeciw jeżeli zmienili zdanie że względu na mamone to są podli!!!
Ale Pani Anno jego klub cały głosował za poprzednim razem. Prezydenta nie ma sukcesów jak na razie A co za tym idzie szuka kasy...
To pytanie pod adresem chwiejów. I po co wam to było potrzebne. Ale wstyd pozostał i strach co na to prezes i wielki marszałek koronny.
Za uchyleniem oświadczenia z 2019 r. głosowali: Robert Bal (RC), Bartłomiej Barczak (RC), Małgorzata Gazdowicz (RC), Monika Jaworska (WdP), Marcin Kowalski (WdP), Jerzy Krużel (KO), Tomasz Kulawik (Nasz Przemyśl), Tomasz Leszczyński (WdP), Mirosław Majkowski (WdP), Bogumiła Nowak (NP), Ewa Sawicka (KO), Grażyna Stojak (KO) i Paweł Zastrowski (KO).Zapamiętamy .przy następnych wyborach nie ma dla was miejsca .
Pierdolami Bakun i Świeży się zajmują. Weźcie się do roboty. Ludzie pracy nie mają. A wy pierdzicie w stołki i kawę pijecie. Przemyśl umiera, młodzi uciekają a pomysłow prezydenta i jego ekipy z "obsługi" kantorów na rozwój miasta nie ma.
Niestety.Nie wygląda to dobrze.Widzę to na czarno w tym zapłakanym i sutnym mieście. A jak dzieci wychowywać, jaki scenariusz napisał im los?Jaki?
Dla tych kilku srebrników się sprzedali.Lecz wcale nie jest to takie pewne czy one będą. Wczoraj na sesji Prezydentowi przeszkadzała Warszawa ale Norwegowie jakoś nie.Mówił, że Warszawa nie będzie nam tu dyktować, a kim są Norwegowie żeby nam w Przemyślu palcem pokazywać? Więc jaka jest prawda panie prezydencie?Mojego głosu już Pan napewno nie dostanie.
Najazd Hunów na nasze miasto został powstrzymany i okupanci w odwrocie.Z pomoca naszemu miastu przyszedł nawet Papież.Wzywa swoje niemoralne owieczki na dywanik w trybie natychmiastowymZapewne kolejnych "wybrańców" pozbawi diecezji oraz wszelakich dóbr doczesnych jak też już uczynił w stosunku do niektórych kardynałów, arcybiskupów, biskupów w naszym kraju pozbawiając ich jednocześnie czci i szacunku chowając ich pod płotami wiejskich parafii.Wszystko wskazuje na to ,że my odzyskujemy nasze miasto a nasz kraj odzyskuje kościół dla Narodu i Boga oczyszczony z wszelkiego plugastwa. Sami poczytajciehttps://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/kosciol-polscy-biskupi-na-dywanik-do-watykanu-pilne-wezwanie-od-papieza/qbnk6km,79cfc278
Damian no fakt głosowałem na niego i moja rodzina bo uważałem go za patriotę, który ma ugruntowane poglądy również w tym względzie. No cóż szkoda...
Dla mnie zaskoczeniem jest pan Bal, przecież to jego klub był inicjatorem oświadczenia i jeszcze go bronił, a teraz? Głosowal za "wyrzuceniem go do kosza". Dlaczego ? Co się stało? Panie Robercie głosowaliśmy na Pana jako parafianie św. Trójcy a teraz? Wstyd. Jak Pan spotkam to też wyrażę swoje zdanie
Panie Damianie. Tak ma Pan rację, klou zagadnienia jest to że jak się nie ponosi faktycznej odpowiedzialności za funkcjonowanie miasta, to można gadać dowolne bzdury (vide p. Lasek), a w chwili gfzy od jednej decyzji może zależeć byt tysięcy ludzi optyka się diametralnie zmienia. Szkoda tylko że radni z WdP (dawny Kukiz) nie pomyśleli o tym wcześniej. Oszczędzili by na wstydu a miastu blamażu na arenie międzynarodowej.
Dajcie spokój, co się w tym mieście wyprawia, rodzice nie wiedzą jak dzieci wychowywać i jak tak dalej pójdzie przestaną płodzić kolejne, by z tej bezradności nie były skazane na wychowanie przez Internet.
prezydent podał 3 argumenty i do mnie bardziej dotarło łamanie konstytucji.. a srebniki się przydadzą..
Ciąg dalszy Przemyskiego kabaretu, dość szybka refleksja, po prawie dwóch latach .Radni z dawnego Kukiz 15 jacy to się określają mianem sprawiedliwych i patriotów poczuli zapach mamony.Czy jak Dubaj będzie dofinansowywał budżet miasto to przejdą na tamtejszą religię?.Żenada
Jak ktoś chce być LGBT niech będzie w czterech ścianach własnego domu A nie uszczęśliwia wszystkich swoim dziwactwem.Czy widział ktoś aby jakiś pijak szczycił się tym że piję i jest alkoholikiem.
Masz rację.Ale przykład idzie z góry.Nasi hierarchowie w zamian za dobra doczesne /co widać na każdym kroku/ wyzbyli sie wszelkich zasad duchowych co spowodowało upadek tez w tym srodowisku wszelkich zasad moralnych przechodząc do zasad kryminalnych uznając je za swoje.Dający kasę patrzą na to z wielką pobłażliwością mając pewne ,ze to własnie hierarchowie są najlepszą tubą propagandową dla rządzących i nie trzeba dodatkowo wielkich kwot angażować w propagandę /no może poza TVP/Dzisiaj to dla pieniędzy ksiądz się modli.Dziadek powiada,ze dawniej to ksiądz był autorytetem moralnym.Ale to było kiedyś.
co ty bredzisz, biedny przewodniczący 5 robotę dostał bo brak specjalistów, może Ci 1 fuchę odstąpi, nie trzeba konkursu ani podania..
Już nie mogę się doczekać co o tym fakcie na swym FejsBuczku napisze znany przemyski altruista Radny Wszystkich Mieszkańców Przemyśla. :)
Szkoda tylko że radni z WdP (dawny Kukiz) nie pomyśleli o tym wcześniej. Oszczędzili by na wstydu I tu się z Panią zgadzam
A gdzie tu było łamanie konstytucji? To było oświadczenie , a oświadczenie nie niosło , żadnych represji...
Konstytucja to ostatnio modny argument...
I już wiesz kogo możęsz kupić... Jak Musk by tu sypną 60mln w zamian za oświadczenie, że przemyśl sprzeciwia się promocji i afirmacji LGBT to Bal, LEszczyński, Majkowski, Bejsbol, Jaworska, Barczak, Gazdowicz, Nowak zagłosowaliby jak chorągiewki za oświadczceniem..
Ja do tych wszystkich upodobań innnych niż moje nic nie mam, nie przeszkadzają mi, ale narzucanie nam przez Nich, czy Unie Europejską, czy kogokolwiek powoduje u mnie sprzeciw. Tłumaczmy, przekonujmy ale nie narzucajmy i tak za 20-30 lat wszsycy LGBT nie będą zauważani, staną się niedostrzeganą grupą społeczną wtapiającą się w tłum i z pewnością nie będą dyskryminowani....
Zgadzam się z Adc w jednym - ja modle się w domu, różaniec odprawiam też w domu. Po co w takim razie upolitycznienie męskiego różańca , przemarszu ulicami miasta, odbywającego się w asyście funkcjonariuszy policji czy straży miejskiej( za nasze podatki) .Heyterom od razu powiem, że nie pochwalam również parad równości.Ze środków centralnych Przemyśl, nie dostaje nic lub prawie nic, z funduszy unijnych też niewiele skapuje- to tonący brzytwy się chwyta- jak w przysłowiu.
PRZEMYŚL WOLNY OD LEWACKIEJ IDEOLOGI GENDER I LGBT . WSZELKIE ZBOCZENIA POWINNY BYC IZOLOWANE TAK SAMO JAK IZOLUJE SIE CHORYCH NA COVIT 19 I WSZELKIEGO INNEGO RODZAJU ZARAZĘ. CHRONMY NASZE DZIECI I MLODZIEŻ PRZED CHORYMI UMYSŁAMI TYCH LUDZI ORAZ PRZED ICH LEPKIMI REKAMI .
Chrońmy przed duchownymi pedofilami ale chyba parafianom to nie przeszkadza, przecież jak mówi O. Tadeusz któż nie ma pokus?
Zasadnicze pytanie, czy Pan prezydent zmienił naprawdę zdanie w sprawie czy poprostu srebrników mu szkoda? Nie wiem co gorsze, to że jest jak chorągiewka czy to że zmienia poglądy za pieniądze. Ale jedno i drugie świadczy o nim jak najgorzej.
Ale macie radnych wstyd na całą Polskę że POpieracie zboczone zboczenia.
Radny Marcin ? Zapewne nic? A po co ? Czym się tu chwalić?
"nie kąsa się ręki, która karmi"? To tęczowe lpgt kogoś karmi? Chyba tylko sobie podobnych.
Fuj dwóch chłopów w dupie sobie grzebie BLEEEEE.
Znowu komuchu czytasz szwabskie POrtalei siejesz nienawiść
To tylko namiastka tego czym jest WHO https://www.o2.pl/informacje/lawina-oskarzen-przeciwko-pracownikom-who-systemowa-porazka-6644610385795584aKiedyś były olbrzymie przekręty związane z pomocą żywnościową dla Afryki, kto się na tym bogacił i co w ostateczności trafiało do głodnych. Ta cywilizacja zgniła.
AJ jak nie Bakun ?! Przecież to był jego projekt uchwały !!! Zrobił to rękoma radnych, którzy w sporej części stali się jego prywatną rączką. Klub RC z Balem na czele właśnie się zachłysnął a radni Lasek i Zapałowski mieli swoje zdanie
Bardzo dobrze że uchylili to oświadczenia, to najgłupsza rzecz jaką zrobił do tej pory Bakun wprowadzając takie oświadczenie. Lepiej wprowadzić oświadczenie sprzeciwu wobec wykorzystywania dzieci przez duchownych pedofili, bo ludzie z LGBT jakoś nie mają z tym problemu i nie słyszałem żeby kogoś skrzywdzili...
Zajmijcie się rozwojem miasta i nie róbcie więcej wstydu miastu, żeby Przemyśl nie był pośmiewiskiem Europy jak Kraśnik. A o tych sześciu przeciw najlepiej zapomnieć, ale pamiętać przed następnymi wyborami. Nie przypadkiem Podkarpacie ciemnogrodem stoi.
Bo jesteś pustak i tyle .