Reklama

Radni zgodni we wprowadzaniu zmian

17/02/2023 15:21

30 stycznia odbyła się LX sesja Rady Powiatu Jarosławskiego. Obrady otworzył przewodniczący Marian Fedor. Na sali, poza radnymi i urzędnikami starostwa, byli obecni byli także komendanci powiatowej policji i straży pożarnej Jan Wojtowicz i Krzysztof Kowal, Jagoda Kruk – radca prawny, naczelnik wydziału oświaty Marta Kurpiel, nowo wybrany dyrektor Muzeum w Jarosławiu Konrad Sawiński, a także dyrektor jarosławskiej „budowlanki” Dorota Kaleta.

To właśnie Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących dotyczyła jedna z uchwał rady. Postanowiono, że w szkole zostanie uruchomiony kolejny oddział klasy o profilu wojskowym.

Przygotowanie wojskowe cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a – jak tłumaczy starosta – tworzenie dużych klas nie wpłynie pozytywnie na jakość nauki uczniów[paywall] IV LO brało udział w I, II, III i IV edycji pilotażowego programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”.

W obecnym roku szkolnym program dobiega końca. Równolegle w szkole od 1 września 2003 r. prowadzona jest innowacja pedagogiczna pod nazwą „Zajęcia wojskowo-obronne”, polegająca na utworzeniu klas wojskowych, w których, oprócz obowiązkowych zajęć edukacyjnych, są realizowane zajęcia dodatkowe: wojskowo-obronne oraz z zakresu podstaw ochrony ludności i ratownictwa taktycznego.

W związku z wygaśnięciem programu starostwo powiatowe zobowiązało się do ponoszenia kosztów kształcenia na tym oddziale.

Kolejną zmianą oświatową była likwidacja klas licealnych w jarosławskim ZSSiB, znanym jako „szkoła spożywcza”. Klasy LO nie cieszyły się zainteresowaniem, w odróżnieniu od klas branżowych. Rada powiatu jednoznacznie zgodziła się na taką zmianę.

Reklama

 COM bez dyrektora

Planowane są odwołania do Sądu Pracy przez pielęgniarki i położne z tytułem magistra i specjalisty ze względu płace i standard pracy w COM. Mówiąc krótko – zarabiały mniej niż przewidywała to podstawa prawna.

Tomasz Kulesza, zawsze zaangażowany w sprawy miejskiego szpitala, zwrócił uwagę, że na pytania dotyczące placówki powinien odpowiadać sam dyrektor, który notabene złożył rezygnację i w pierwszej połowie lutego kończy urzędowanie.

Jak się okazuje, powiat wciąż nie otrzymał uzasadnienia dotyczącego zwolnienia dyscyplinarnego dyrektora ds. technicznych, w którego sprawie w sądzie wciąż trwa postępowanie. Kulesza sugeruje, że odwołań do Sądu Pracy może być więcej i mogą się one wiązać z koniecznością wypłacenia nawet kilkuset tysięcy złotych odszkodowania.


fot.archiwum powiat jarosławski
Piotr Pochopień 9 stycznia złożył swoją rezygnację. Okres wypowiedzenia wynosi 30 dni.

Reklama

Piotr Pochopień przejął funkcję dyrektora w połowie 2020 roku. Jest z wykształcenia prawnikiem, pełnił m.in. funkcję prezesa spółki medycznej w Bochni i dyrektora Centrum Lux-Med w Rzeszowie.

Jego urzędowanie przypadło na trudny czas, kiedy jarosławski szpital miał status placówki covidowej, ale nie przeszkodziło to w podjęciu pewnych kroków w kierunku rozwoju placówki.

Niestety, głosy mieszkańców jednoznacznie wskazywały, że nie zaszło ich na tyle dużo, by uznać, że miejsce stało się bardziej przystępne dla pacjentów. Na sesji nie padło nazwisko nowego kandydata bądź kandydatów na stanowisko.

 Budżet i bezpieczeństwo

Rada powiatu podczas jak zawsze zgodnych i szybkich obrad podjęła między innymi uchwałę zmieniającą uchwałę budżetową na rok 2023, zwiększającą plan dochodów budżetu o kwotę 1 mln 180 tys. 258 złotych w działach oświata i wychowanie, powiatowe urzędy pracy oraz rodzina.

Podjęta została również uchwała w sprawie określenia zadań samorządu powiatowego z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej, na które przeznacza się zaliczkowe środki finansowe PFRON.

Reklama

Starosta jarosławski Stanisław Kłopot, przy okazji podjęcia uchwały w sprawie oceny stanu zabezpieczenia przeciwpożarowego i przeciwpowodziowego powiatu jarosławskiego w minionym roku oraz przyjęcia rocznego sprawozdania z działalności komendanta powiatowego policji w Jarosławiu na terenie powiatu za 2022 rok, podziękował strażakom oraz policjantom za zaangażowanie i pracę podczas pandemii oraz wojny w Ukrainie, jednocześnie wyrażając nadzieję, że 2023 nie będzie wymagał aż takiego zaangażowania i mobilizacji.

Podczas omawiania wolnych wniosków radna Śliwińska-Dąbrowska wspomniała o ulicy Cegielnianej. Nadmieniła, że droga jest wąska, dwóm samochodom trudno się wyminąć. Niebezpiecznie jej zdaniem jest też w tunelu pod torami kolejowymi, w którym brakuje chodnika i jakiegokolwiek ułatwienia dla pieszych.

Starosta stwierdził, że na obecnie jedynym rozwiązaniem jest wprowadzenie ruchu wahadłowego w tym miejscu, ponieważ nie ma żadnej realnej możliwości poszerzenia tunelu lub zwężenia i tak wąskiej jezdni.


MP
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama