Wieńczącą okres wakacyjny sesję rady powiatu jarosławskiego (29 sierpnia) zdominowały tematy dotyczące inwestycji szpitalnych i drogowych. Ustalono też nową, wyższą stawkę za zakwaterowanie w Bursie Międzyszkolnej i wskazano kandydata do tytułu „Zasłużony dla Powiatu Jarosławskiego”.
Podczas ostatniej sesji radni samorządu powiatowego pochylili się nad tematami dotyczącymi zmian w budżecie. Przede wszystkim zdecydowali o zwiększeniu planowanych wydatków na bieżący rok o kwotę ponad 985 tys. 314 zł. Te pieniądze rozdysponowane mają zostać m.in. na potrzeby szpitala w Jarosławiu. 250 tys. zł powiat zamierza wydać na zakup dwóch respiratorów dla oddziału neonatologicznego, a 450 tys. zł na przebudowę łazienki na oddziale neurologicznym Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu. W puli planowanych wydatków mieści się też 200 tys. zł, które zabezpieczono na realizację statutowych zadań w Domu Pomocy Społecznej w Jarosławiu i 56 tys. 583 zł na wydatki bieżące Powiatowego Ogniska Baletowego w Jarosławiu.
Groszem sypnięto też na drogi powiatowe. Radni zdecydowali o przeznaczeniu pokaźnej kwoty 1 mln 624 tys. zł na przygotowanie dokumentacji technicznych, przebudowę dróg i budowę chodników. W tej sumie mieści się 602 tys. 947,36 zł zabezpieczone na przebudowę drogi powiatowej Gorzyce – Kostków – Pełkinie; 20 tys. zł na opracowanie niezbędnej dokumentacji technicznej pod budowę chodnika przy drodze powiatowej Lubaczów – Laszki – Duńkowice w miejscowości Moszczany (Czworaki) i 40 tys. zł na dokumentację pod budowę chodnika i ronda przy drodze powiatowej Lubaczów – Laszki – Duńkowice w Laszkach. Do tego dochodzi kwota 200 tys. zł zaklepana na budowę chodnika przy drodze powiatowej relacji Miękisz Nowy – Duńkowice w Charytanach, 356 tys. 499 zł na przebudowę zjazdów[paywall] w ciągu drogi powiatowej Lubaczów – Laszki – Duńkowice w Korzenicy i 7 tys. 948,80 zł na przebudowę drogi powiatowej z Boratyna do Zamiechowa w Dobkowicach.
W zabezpieczonej na wydatki związane z inwestycjami drogowymi sumie ujęte zostały również takie przedsięwzięcia, jak: przebudowa drogi powiatowej Mokra – Jankowice – Chłopice w Jankowicach (147 tys. 126 zł), przebudowa drogi powiatowej Kidałowice – Rokietnica, w tym wykonanie dokumentacji i budowa chodnika (150 tys. zł), a także przebudowa drogi powiatowej Kańczuga – Jarosław w Maleniskach, polegająca na odprowadzeniu wód opadowych do rowu (305 tys. 658 zł). Po 50 tys. zł przeznaczono też na dokumentację projektową pod budowę chodników przy drodze powiatowej w Łazach i Sośnicy.
W związku z podjętą na ostatniej sesji uchwałą o 10 zł wzrośnie też stawka za zakwaterowanie w Bursie Międzyszkolnej wchodzącej w skład Zespołu Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Jarosławiu. Miesięczny koszt pobytu będzie wynosił teraz równe 100 złotych. Zmiana jest wynikiem dokonanych w ostatnich latach modernizacji i poprawy warunków stworzonych wychowankom, jak i efektem znacznego wzrostu cen podstawowych nośników energii, wody i podniesienia kosztów utrzymania budynku. Radni ocenili, że obowiązująca opłata w wysokości 100 zł miesięcznie jest na poziomie akceptowalnym społecznie.
Jeśli chodzi o kwestie szpitalne, rada wyraziła też zgodę na przedłużenie do końca sierpnia 2027 roku umowy najmu części nieruchomości stanowiącej własność powiatu (na parterze budynku COM), zawartej przez jarosławski szpital w trybie bezprzetargowym, w której funkcjonuje obecnie gabinet elektromiografii. Decyzję tę uzasadniono tym, że funkcjonowanie gabinetu w budynku szpitala jest sporym udogodnieniem dla Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym z uwagi na możliwość przeprowadzenia badań i konsultacji z zakresu elektromiografii bez konieczności przewożenia pacjentów do innych placówek, co pozwala uniknąć niepotrzebnych kosztów.
Radni raz jeszcze pochylili się też nad wieloletnią prognozą finansową. Ponadto starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz zawnioskował o uhonorowanie tytułem „Zasłużony dla Powiatu Jarosławskiego” związanego z jarosławską uczelnią prof. ucz. dra hab. Krzysztofa Rejmana.
– Wierzę, że w pełni zgadzacie się państwo z moją propozycją – zwrócił się do radnych.
Profesor Krzysztof Rejman z PANS w Jarosławiu (wcześniej PWSTE w Jarosławiu) związany jest od 1998 roku. Przez dekadę pełnił w niej stanowisko prorektora ds. studenckich. W 2015 roku stanął za sterami uczelni. 31 sierpnia br. upłynęła jego druga, ostatnia kadencja. Jak podkreślono w uzasadnieniu, jest postacią znaną i uznaną nie tylko w środowisku naukowym. Ma na koncie około 150 publikacji naukowych z zakresu nauk społecznych i humanistycznych. Pełni funkcje wiceprezesa Stowarzyszenia Instytutu Polsko-Ukraińskiego w Jarosławiu i wiceprezesa Towarzystwa Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w Przemyślu. Pełnił również funkcję Przewodniczącego Komisji Rozwoju Miasta przy Radzie Miasta Jarosławia. Za swoją za działalność na rzecz lokalnego środowiska został uhonorowany nagrodą burmistrza Jarosławia –„Jarosławem”. Ma też na koncie najważniejsze ministerialne odznaczenie za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania – Medal Komisji Edukacji Narodowej.
W finale sesji poruszono też m.in. kwestie funkcjonowania COM w Jarosławiu i działalności Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze