Reklama

Radymniańscy radni nie chcą Wojewódzkiego Funduszu Kolejowego

15 samorządów lokalnych miało stworzyć Wojewódzki Fundusz Kolejowy wzdłuż linii kolejowej 91. Jego celem miało być prowadzenie inwestycji i utrzymanie porządku na terenach przyległych do owej linii. Wiadomo już, iż jeśli fundusz ostatecznie powstanie, nie będzie w nim partycypować miasto Radymno.

List intencyjny w tej sprawie został podpisany już 3 września 2015 r. Parafowały go władze następujących miast i gmin: Medyka, Żurawica, Orły, gmina Radymno, miasto Radymno, miasto Jarosław, gmina Jarosław, gmina Łańcut, miasto Łańcut, gmina Czarna, gmina Krasne, gmina Świlcza, miasto i gmina Sędziszów Małopolski, miasto Dębica oraz gmina Czarna[paywall].

Idea funduszu jest dość prosta: inwestorem prowadzonych robót wzdłuż linii kolejowej 91 w danym roku będzie jeden lub dwa samorządy lokalne. Gmina lub miasto ma dostać dotację celową w kwocie 20 tys. zł z budżetu województwa oraz po 20 tys. zł od każdej gminy lub miasta, będącego członkiem funduszu (maksymalnie byłoby to więc 160 tys. zł rocznie). Ostateczną decyzję o przystąpieniu do funduszu miały podjąć rady poszczególnych miast i gmin. Podczas sesji Rady Miasta Radymna (14 marca br.) radni byli przeciwni. Dwie osoby wstrzymały się od głosu, 12 było na „nie”.

– Radni byli przeciwni, czemu się w zasadzie nie dziwię. Argumentowali, że nie ma żadnej gwarancji, że w przyszłości jakaś gmina się nie wycofa, że nie ma też żadnego zapisu, który zobowiązywałby inne samorządy do wspólnoty. Pytali, co będzie, jeśli na przykład w 2018 roku ktoś w innym mieście lub gminie stwierdzi, że ich nie stać na przeznaczenie 20 tysięcy złotych? Wówczas byłoby to obciążenie dla samorządu, który byłby w owym roku inwestorem – wyjaśnił burmistrz Radymna Krzysztof Roman.
Radymniańscy radni stwierdzili, że ryzyko jest zbyt duże, a i tak musieliby oddać tyle samo, ile by dostali. Wiadomo, że do funduszu nie przystąpi także gmina Jarosław i gmina Radymno. Najprawdopodobniej to samo stanie się z gminami Orły i Żurawica.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Ania - niezalogowany 2016-03-23 09:31:53

    A czy radymiańscy radni zrobili cokolwiek aby zmotywować PKP do remontu dworca PKP w Radymnie ? Jeżeli władze samorządowe nie będą  się upominały o takie inwestycje to trudno liczyć na to że PKP zechce z własnej inicjatywy wyremontować ten dworzec (a jest on strasznie obskurny). Teraz gdy PKP ma środki na inwestycje i w miasteczkach wielkości Radymna stawia w miejsce starych piękne małe dworce systemowe należałoby to wykorzystać. Stosowne zapytanie o możliwość remontu ze strony burmistrza/rady miasta na pewno by pomogło, przydałaby się też jakaś interpelacja ze strony lokalnego parlamentarzysty.....

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    adam - niezalogowany 2016-03-23 11:19:45

    i slusznie p.Aniu

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    koip - niezalogowany 2016-03-23 14:21:25

    A o którego parlamentarzystę chodzi??

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama