15 samorządów lokalnych miało stworzyć Wojewódzki Fundusz Kolejowy wzdłuż linii kolejowej 91. Jego celem miało być prowadzenie inwestycji i utrzymanie porządku na terenach przyległych do owej linii. Wiadomo już, iż jeśli fundusz ostatecznie powstanie, nie będzie w nim partycypować miasto Radymno.
List intencyjny w tej sprawie został podpisany już 3 września 2015 r. Parafowały go władze następujących miast i gmin: Medyka, Żurawica, Orły, gmina Radymno, miasto Radymno, miasto Jarosław, gmina Jarosław, gmina Łańcut, miasto Łańcut, gmina Czarna, gmina Krasne, gmina Świlcza, miasto i gmina Sędziszów Małopolski, miasto Dębica oraz gmina Czarna[paywall].
Idea funduszu jest dość prosta: inwestorem prowadzonych robót wzdłuż linii kolejowej 91 w danym roku będzie jeden lub dwa samorządy lokalne. Gmina lub miasto ma dostać dotację celową w kwocie 20 tys. zł z budżetu województwa oraz po 20 tys. zł od każdej gminy lub miasta, będącego członkiem funduszu (maksymalnie byłoby to więc 160 tys. zł rocznie). Ostateczną decyzję o przystąpieniu do funduszu miały podjąć rady poszczególnych miast i gmin. Podczas sesji Rady Miasta Radymna (14 marca br.) radni byli przeciwni. Dwie osoby wstrzymały się od głosu, 12 było na „nie”.
– Radni byli przeciwni, czemu się w zasadzie nie dziwię. Argumentowali, że nie ma żadnej gwarancji, że w przyszłości jakaś gmina się nie wycofa, że nie ma też żadnego zapisu, który zobowiązywałby inne samorządy do wspólnoty. Pytali, co będzie, jeśli na przykład w 2018 roku ktoś w innym mieście lub gminie stwierdzi, że ich nie stać na przeznaczenie 20 tysięcy złotych? Wówczas byłoby to obciążenie dla samorządu, który byłby w owym roku inwestorem – wyjaśnił burmistrz Radymna Krzysztof Roman.
Radymniańscy radni stwierdzili, że ryzyko jest zbyt duże, a i tak musieliby oddać tyle samo, ile by dostali. Wiadomo, że do funduszu nie przystąpi także gmina Jarosław i gmina Radymno. Najprawdopodobniej to samo stanie się z gminami Orły i Żurawica.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A czy radymiańscy radni zrobili cokolwiek aby zmotywować PKP do remontu dworca PKP w Radymnie ? Jeżeli władze samorządowe nie będą się upominały o takie inwestycje to trudno liczyć na to że PKP zechce z własnej inicjatywy wyremontować ten dworzec (a jest on strasznie obskurny). Teraz gdy PKP ma środki na inwestycje i w miasteczkach wielkości Radymna stawia w miejsce starych piękne małe dworce systemowe należałoby to wykorzystać. Stosowne zapytanie o możliwość remontu ze strony burmistrza/rady miasta na pewno by pomogło, przydałaby się też jakaś interpelacja ze strony lokalnego parlamentarzysty.....
A czy radymiańscy radni zrobili cokolwiek aby zmotywować PKP do remontu dworca PKP w Radymnie ? Jeżeli władze samorządowe nie będą się upominały o takie inwestycje to trudno liczyć na to że PKP zechce z własnej inicjatywy wyremontować ten dworzec (a jest on strasznie obskurny). Teraz gdy PKP ma środki na inwestycje i w miasteczkach wielkości Radymna stawia w miejsce starych piękne małe dworce systemowe należałoby to wykorzystać. Stosowne zapytanie o możliwość remontu ze strony burmistrza/rady miasta na pewno by pomogło, przydałaby się też jakaś interpelacja ze strony lokalnego parlamentarzysty.....
i slusznie p.Aniu
A o którego parlamentarzystę chodzi??