Reklama

Raport o stanie bezpieczeństwa miasta

10/04/2020 12:09

Na ostatniej sesji rady miasta omówiono raport o stanie bezpieczeństwa Radymna. Podobnie jak w latach ubiegłych główne problemy to nielegalny handel wyrobami akcyzowymi oraz aktywność grup pseudokibiców. W sprawozdaniu pojawił się też wątek związany z epidemią koronawirusa.

Podczas XX sesji rady miasta asp. szt. Wiesław Łyżeń, komendant Komisariatu Policji w Radymnie, przedstawił raport o stanie bezpieczeństwa miasta. – Stan etatowy komendy się nie zmienił, mamy 24 policjantów. Wykrywalność jest na wysokim poziomie – informował na wstępie, zaznaczając, że odsetek wykrywalności nieznacznie spadł, ale sytuację tę należy wyjaśnić[paywall] zmianami w strukturze podziału kompetencji pomiędzy policją a Strażą Graniczną w ściganiu przestępstw z artykułu 270. kodeksu karnego.

Stare i nowe problemy

Diagnoza dotycząca najpoważniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa mieszkańców jest w Radymnie od lat dość podobna. Problemem jest handel alkoholem i papierosami bez polskich znaków akcyzowych oraz przestępstwa związane z funkcjonowaniem w Radymnie i okolicy zwalczających się grup kibicowskich. W prezentacji komendanta policji w Radymnie nie zabrakło też odniesień do sytuacji epidemiologicznej. W. Łyżeń poinformował, że głównym zadaniem policjantów w tym zakresie jest kontrola w zakresie przestrzegania warunków kwarantanny przez mieszkańców miasta i gminy Radymno oraz gminy Laszki. Tu komendant podkreślił, że funkcjonariusze zachowują zasady bezpieczeństwa, przy okazji omówił przebieg kontroli osoby poddanej kwarantannie. – W większości przypadków odbywa się to na zasadzie wywołania telefonicznego. Osoba kontrolowana podchodzi do okna, funkcjonariusz naocznie stwierdza, że przebywa ona w miejscu zamieszkania. Jest to dokumentowane w wykazie i sporządzona zostaje notatka – relacjonował komendant. Podkreślił też zrozumienie sytuacji, zarówno przez objętych kwarantanną, jak i osoby z ich otoczenia. – Nie mieliśmy jakiś skarg, czy jakichś innych przypadków, żeby ktoś komuś wyrządzał krzywdę z tego powodu, że jest objęty kwarantanną, mieszkańcy są wyrozumiali – puentował tę część swojej wypowiedzi asp. szt. Wiesław Łyżeń.

Dzielnicowych jest dość, czy będą wzmocnienia kadry na lato?

Komendant komisariatu w Radymnie odpowiadał też na zapytania radnych. Edward Piliszko zastanawiał się na przykład, czy jeden dzielnicowy wystarcza na całe miasto Radymno. – Taką mamy normę, że na terenie miasta jest przydzielony jeden dzielnicowy. W sumie na komisariacie pełni służbę 6 dzielnicowych – odpowiadał komendant, podkreślając, że z racji skupiska ludzkiego jeden dzielnicowy w mieście jest w stanie wykonać więcej czynności niż dzielnicowi przydzieleni do obszarów wiejskich. – Według mnie jeden etat na miasto jest wystarczający. O ewentualne wzmocnienie obsady komendy na okres letni pytał natomiast radny Zygmunt Uszakiewicz. – Nie mamy prognoz, że zostaniemy wzmocnieni – stwierdził przełożony policjantów z Radymna. Mimo negatywnej odpowiedzi zostawił jednak pewną furtkę. – Jeżeli będzie możliwość zapewnienia lokalu i wyżywienia funkcjonariuszom z oddziału prewencji i będą takie środki, możemy się starać o wsparcie – dodał, zaznaczając, że istnieje opcja, by ściągnąć policjantów prewencji zamieszkujących ościenne gminy, którzy mogliby dojeżdżać na służbę do miasta, jednak warunkiem jest zapewnienie im wyżywienia.
pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Radical News - niezalogowany 2020-04-10 23:28:37

    UWAGA !!! WAŻNY KOMUNIKAT !!!Eksperci z PAN wystosowali listę zaleceń na epidemię COVID - 19Nie pij, nie pal, myj ręce, bądź wege.ZOSTANWEGE.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Radical News - niezalogowany 2020-04-10 23:34:04

    NAUKOWCY: W CZASIE PANDEMII LEPIEJ ZOSTAĆ ROSLINOŻERCĄ -ZDROWIE. RADIOZET.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama