Reklama

Raport z realizacji Programu Ochrony Środowiska do poprawki

12/03/2016 18:57

Jednym z punktów porządku obrad lutowej sesji rady powiatu miało być podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia raportu z realizacji Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Przeworskiego. Okazało się, że dokument nie został do końca opracowany, a Komisja Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Rodziny i Pomocy Społecznej nie odbyła w tej sprawie żadnego posiedzenia.

Temat przyjęcia raportu jako pierwszy podniósł radny Zenon Szkamruk, który wskazał, że danych odnośnie realizacji poszczególnych elementów jest bardzo niewiele, a przede wszystkim brakuje podsumowania i wniosków.

Zwrócił uwagę na niepełne informacje o spółkach wodnych oraz na brak informacji odnośnie realizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. W raporcie znalazł się zapis, z którego wynikało, że w ciągu 2 lat zmniejszyła się liczba mieszkańców korzystających z kanalizacji. Radny pytał[paywall], czym jest to spowodowane. Wskazał również na niepełne dane dotyczące liczby osób objętych zorganizowaną zbiórką odpadów.

Nie było posiedzenia komisji w tej sprawie

Naczelnik Wydziału Geodezji i Ochrony Środowiska Marian Sochacki zaznaczył, że zadania dotyczące odpadów komunalnych czy kanalizacji nie należą do powiatu, a w raporcie ujęte są jedynie dane zebrane z gmin . Zaznaczył, że aby został opracowany fachowy dokument, trzeba byłoby go zlecić firmie zewnętrznej i zapłacić kilka tysięcy złotych.

Na pytanie radnego Dariusza Łapy o merytoryczną opinię Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Rodziny i Pomocy Społecznej w tej kwestii, jej przewodniczący Stanisław Tompalski odpowiedział, że ta nie odbyła dotychczas posiedzenia w sprawie raportu. – Komisja się zbierze, przedstawi swoje stanowisko, bo wysoka rada powinna mieć całościowy ogląd. Naszym obowiązkiem, jako komisji, jest przeanalizowanie tego i przedstawienie – oznajmił Stanisław Tompalski.

Reklama

Członek komisji Marcin Fujarowicz pytał też o ewentualny wzór takiego raportu. Jego zdaniem, jeśli takowego nie ma, należałoby się spotkać i sprecyzować, jak taki dokument powinien wyglądać. Z kolei radny Zenon Szkamruk ripostował, że wzór raportu  nie jest potrzebny, ponieważ jest program, który zawiera elementy, do których raport powinien się odnosić.

Zadania należą do gmin

– Ta dyskusja sprowadza się do tego, że to my mamy uzyskać wskaźniki czystości powietrza, wody, odpadów, a to są zadania gmin. Te dane są zbierane z gmin, a nie każda gmina je udostępnia – podkreślił starosta przeworski Zbigniew Kiszka. – Oczywiście to sprawozdanie ma pewne wady. Myślę, że trzeba te błędy usunąć. Powinny być także wnioski, ale my jako powiat mamy bardzo mały wpływ na to, żeby realizować założone wskaźniki– zaznaczył.

Reklama

Dariusz Łapa złożył wniosek, aby raport z realizacji Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Przeworskiego na lata 2013 – 2014 w pierwszej kolejności trafił pod obrady Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Rodziny i Pomocy Społecznej. Ta ma zaopiniować i uzupełnić informacje, które są wymagane.

Ostatecznie radni zdecydowali o wycofaniu z porządku sesji punktu dotyczącego przyjęcia raportu.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama