Ministrowie infrastruktury Polski i Ukrainy Andrzej Adamczyk i Wołodymyr Omelian poinformowali po rozmowach w Kijowie o otwarciu nowych połączeń kolejowych między obydwoma krajami. Mają zostać reaktywowane m.in. na linii kolejowej 102.
– Polska i Ukraina planują uruchomienie nowych połączeń kolejowych między Lublinem i Lwowem oraz Przemyślem i Niżankowicami w obwodzie lwowskim – powiedział podczas konferencji prasowej w stolicy Ukrainy A. Adamczyk[paywall]. Do reaktywacji pociągów po niezelektryfikowanej linii 102 między Przemyślem a ukraińską graniczną stacją Niżankowice miałoby dojść w połowie lub pod koniec 2019 r. Prace porządkowe przy tej linii zostały już wykonane przez ludzi ze Stowarzyszenia Linia 102 z Przemyśla, przy pomocy pracowników PKP PLK. Obecnie linia jest przejezdna i można nią dojechać na Ukrainę, co udowodniły liczne przejazdy promocyjne, a także organizowane od roku przejazdy „mikołajkowe”. Z Niżankowic, po szerokim torze, można dojechać m.in. do Chyrowa i Sambora.
– Takie projekty, jak linia kolejowa Przemyśl – Niżankowice czy połączenie Lublin – Lwów, można stosunkowo łatwo zrealizować. Są też duże projekty, jak Via Carpatia. Żywimy nadzieję, że dzięki wsparciu Ukrainy zostanie wpisana w sieć bazową TEN-T, czyli Transeuropejskiej Sieci Transportowej, bo przecież to jest szlak ważny dla Ukrainy i dla całej Europy Środkowo-Wschodniej – podsumował minister A. Adamczyk.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.No i sprawa się rypła ... Brawa dla pasjonatów zrobili więcej niż niejeden polityk czy samorządowiec.
Jaka tam będzie szlakowa,10 km/h ?. Przecież najpierw musi być modernizacja,która na pewno potrwa rok,aby mogły tam jeździć szynobusy.
No i sprawa się rypła ... Brawa dla pasjonatów zrobili więcej niż niejeden polityk czy samorządowiec.
Tak daleko zaszli ??? BRAWO :)
Planują i na tym się skończy